На виборах у Словаччині перемогли проросійські сили: що це означає для України

Партія SMER отримала 23% голосів - однак для нас не все так погано, як здається

Вибори в Словаччині
Проєвропейські та проукраїнські сили здатні сформувати власну коаліцію, все залежить від їхньої комунікації між собою

В суботу, 30 вересня, в Словаччині пройшли важливі парламентські вибори. Перемогу на них отримала партія SMER на чолі з євроскептичним та проросійським ексголовою уряду Робертом Фіцо. Втім, для України все геть не так погано, як може видатися.

Про перемогу євроскептичних та антиукраїнських сил вже повідомив словацький ЦВК. Про це ж написало видання Reuters та місцеві ЗМІ. Тепер все залежить від того, яким чином буде сформована коаліція. 

Так, вибори тривали впродовж цілого дня. Вони супроводжувалися великим накалом суспільних дискусій та подекуди агресивною риторикою політиків. 

Врешті завдяки екзитполам стало відомо, що лідує в електоральних перегонах євроскептична та проросійська партія SMER, головою якої є колишній прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо. Його політсила отримала 23% голосів виборців. 

Проєвропейська та проукраїнська партія PS отримала 18% голосів виборців. Це наші головні політичні союзники в Словаччині на цей час. 

"Голос-соціальна демократія" (Hlas-SD) отримала ще 15% голосів. Партія "Звичайні люди" (OĽANO a priatelia) - 9% голосів. "Християнсько-демократичний рух" (KDH) - 6,9% голосів. "Свобода і солідарність" - (SaS) - 6,2%, а "Словацька національна партія" (SNS) - 5,7%.

Інші політичні сили набрали менше 5%. Таким чином, до парламенту проходять 7 партій.

Розкол країни та політична криза? Як голосувала Словаччина

Нагадаємо, що SMER є політичною силою колишнього прем'єр-міністра країни Роберта Фіцо. Він двічі був керівником держави в період з 2006 по 2010, а також з 2012 по 2018 роки. У відставку політик пішов через гучний скандал зі вбивством опозиційного журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупційні зв'язки вищого керівництва країни з італійською мафією Ндрангета та іншою організованою злочинністю.

Окрім цього, Фіцо відомий своєю євроскептичною позицією та антиукраїнськими висловлюваннями. Політик неодноразово звинувачував Захід у провокації війни з рф, розказував про "возвеличення нацизму" в Україні, виступав проти військової та фінансової допомоги нашій державі тощо. 

До речі, цікавий факт: за часів свого прем'єрства, перебуваючи на чолі Словаччини, Фіцо поводив себе значно поміркованіше, ніж зараз. Зокрема, він виражав надію та впевненість у тому, що після анексії Криму конфлікт не піде далі. Більше того, свого часу саме уряд Фіцо сильно допоміг Україні, забезпечивши реверсні поставки газу в 2015 році, коли ми цього дуже потребували.  

А от після того, як політикові довелося покинути свою посаду та піти в опозицію, він чомусь заговорив мовою кремлівських наративів, почав розказувати про "нацистів", а врешті виграв вибори на євроскептичній та відверто проросійській риториці, відібравши голоси в традиційних правих партій. Чи не є це все банальною політтехнологією та популізмом - питання відкрите.

Втім, є ще один важливий момент. Ходять чутки, що Фіцо має до України певну неприязнь через особисті причини. Так, під час "газової війни" росії та України ще в 2009 році Словаччина несла величезні для такої маленької країни збитки: до 100 мільйонів євро на день. Тоді голова уряду прилетів на переговори з тодішньою прем'єркою Юлією Тимошенко. Вона ж нібито змусила Фіцо чекати три години, а потім приділила йому лише 15 хвилин, заявивши, що нічим допомогти не може. Правда це чи ні - невідомо, однак така інформація є у відкритому доступі. 

Як би там не було, а політична сила Фіцо набрала на виборах переможні 23%. Якщо подивитися електоральну карту країни, то все виглядає ще сумніше: абсолютна більшість регіонів сьогодні "синя" - в кольорах партії SMER. 

Електоральна карта Словаччини
Електоральна карта Словаччини

Та треба зазначити, що в жодному окрузі "смерівці" не набрали більшості голосів - тобто 50+1%. А в деяких районах, зокрема в Кошице, де живе багато українських біженців та в столиці країни Братиславі, впевнену перемогу отримали проукраїнські та проєвропейські сили.

Показовим є також і закордонне голосування. На ньому проєвропейська PS отримала безапеляційну перемогу в 62% голосів. SMER же набрав в 10 (!) разів менше: 6%. 

Так словаки голосували за кордоном
Так словаки голосували за кордоном

Втім, все ж варто визнати: всередині країни є певне ядро громадян, які зі скепсисом ставляться до євроатлантичних структур, а також не надто в захваті від України та симпатизують росії. Це, з одного боку, демонструє певний розкол словацького суспільства. Однак гарна новина для нас в тому, що таких виборців не більшість і навіть не половина - про що красномовно свідчать результати по регіонах. В країні, нагадаємо, немає жодного округу, де проросійський кандидат Фіцо та його політсила набрали хоча б чогось близького до 50% - не кажучи вже про більш впевнений результат. 

Геополітичний розворот чи продовження підтримки? Варіанти коаліцій в Словаччині

Як ми бачимо, жодна з політичних сил не змогла набрати навіть чверті голосів виборців. Електоральні симпатії "розпорошилися" поміж проєвропейськими та євроскептичними партіями. Їх відрізняє ставлення до євроатлантичних структур, до росії, до війни в Україні, а також до підходів до вирішення внутрішніх проблем Словаччини. 

Не дивлячись на те, що відносно впевнену перемогу отримала SMER, для нас все геть не так погано, як може видатися. Так, у Фіцо буде аж 42 депутати - але він ніяк не здатний сам сформувати правлячу коаліцію без альянсу з іншими політсилами, які в переважній більшості йому опонують. Це, скоріше за все, не вдалося б "смерівцям", навіть якби до парламенту пройшли праворадикальні сили з "Республіки", партії "Ми - родина" та інших подібних політсил, які не змогли набрати прохідні 5% через агресивну риторику Фіцо, яка відтягнула голоси. На перший погляд, природнім союзником "смерівців" наразі бачаться націоналісти зі "Словацької національної партії". Однак вони навряд чи підуть на комунікацію з Фіцо через давні внутрішні конфлікти.

Словацьке видання HNOnline прогнозує наступні варіанти політичних коаліцій. Нагадаємо, що в парламенті Словаччини засідають всього лише 150 депутатів.

  1. Smer + Hlas + SNS - загалом 79 мандатів. Це доволі слабка комбінація. За найменшого розколу і відтоку депутатів вона легко може опинитися у меншості.
  2. Smer + Hlas + KDH - разом 81 мандат. Не дивлячись на те, що християнські демократи багато разів казали, що не підуть у коаліцію з політсилою Фіцо, це є все ж досить вірогідним варіантом. Адже перспектива увійти до влади може змінити позицію партії.
  3. Smer + Hlas + KDH + SNS - сукупно 91 мандат. Така коаліція отримає конституційну більшість, але її формування, знову ж таки, залежить від позиції Hlas та KDH.
  4. PS + Hlas + KDH + SaS - загалом 82 мандати. Цей варіант - найбільш прийнятний для України і також є дуже вірогідним. Він можливий у тому випадку, якщо "смерівці" не зможуть сформувати коаліцію - а це може статися, адже перелік політсил, що пройшли до парламенту, досить строкатий, а ліберали та консерватори в Словаччині історично опонують одне одному.

"Золота акція" соціал-демократів: хто стане прем'єром

Зазначимо, що соціал-демократи з Hlas на чолі з Петером Пеллегріні матимуть 27 місць. Якщо соцдеми зможуть порозумітися з проукраїнською "Прогресивною Словаччиною" (PS), лідером якої є симпатизуючий нам Міхал Шимечка, то в них разом буде ще +32 депутати - вже 59. Не бачимо причин, щоб до цього альянсу не долучилися християнські демократи на чолі з Міланом Маєрськім, а це ще +12 місць. Залишається доєднати до коаліції партію SaS з Ріхардом Суліком на чолі - і це разом з 11 "сасівськими" штиками дорівнюватиме 82 мандатам. 

Наразі "золоту акцію" мають соціал-демократи з Hlas на чолі з колишнім головою уряду Петером Пеллегріні. Скоріше за все, саме він і стане наступним прем'єром. Не дивлячись на те, що Пеллегріні іноді робить неоднозначні заяви, прийнято вважати, що насправді він займає послідовну проєвропейську позицію та продовжить підтримку Україну у випадку, якщо очолить уряд.

Найбільш вірогідними наразі два варіанти коаліцій:

  1. Smer + Hlas + KDH;
  2. PS + Hlas + KDH + SaS.

Для простоти умовно назвемо першу модель коаліції "проросійською", а другу - "проукраїнською". В будь-якій з них саме Пеллегріні, скоріше за все, стає очільником уряду: в першому випадку в обмін на входження до союзу з Фіцо, з яким вони мають давні розбіжності. А в другому - як найбільш компромісна фігура від проєвропейських сил та, знов-таки, в обмін на свою "золоту акцію".

Отже, від того, кому вдасться переманити соцдемів на свій бік, багато в чому і залежатиме конфігурація майбутньої коаліційної угоди. Важливими гравцями залишаються і християнські демократи з KDH. Однак вирішального голосу вони все ж не матимуть.

Висновки та виклики для України

Станом на зараз ситуація є амбівалентною. Так, SMER отримала перемогу - однак при формуванні коаліції її очікує дуже серйозна робота, яка геть не факт що буде успішною. Навіть якщо ж і буде, то подібний альянс в будь-якому разі виявиться нестійким та матиме ризики розвалитися при будь-якій більш-менш серйозній кризі. 

Більше того: сукупно проєвропейські сили отримали більше відсотків, аніж євроскептичні. І вони всі мають шанси на формування своєї коаліції, при якій партія, яка виграла вибори, опиниться не те що в опозиції - в глухій політичній ізоляції. Однак тут багато залежить вже від здатності представників цих політсил домовитися між собою, на що сподівається Україна.

Що ж до нас, то нам слід розуміти: в сусідній країні досить поширені антиукраїнські настрої. Однак вони геть не є превалюючими, а словаків, які позитивно налаштовані щодо України та Європи, все ж таки більше.

Хай там як, але очевидно, що завданням для наших дипломатів в Словаччині залишається системна праця, яка буде піднімати авторитет України та пояснювати словацькому суспільству та політичному істеблішменту, наскільки важливою в тому числі й для їхньої безпеки є подальша підтримка нашої боротьби з агресором.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube