В нас є важливіші проблеми, ніж Україна: переможець словацьких виборів прокоментував можливе припинення допомоги

Також Роберт Фіцо заявив, що буде висувати свою кандидатуру на посаду голови уряду

Роберт Фіцо хоче припинення підтримки України
Важливі парламентські вибори в сусідній країні закінчилися перемогою євроскептичної та проросійської партії SMER

Роберт Фіцо заявив, що Словаччина має власні проблеми, і вони важливіші, аніж проблема України. Саме на власних внутрішніх викликах начебто і має концентруватися країна. А щодо українського питання, на його думку, треба якомога скоріше починати мирні перемовини.

Таку заяву зробив експрем'єр Словаччини Роберт Фіцо, передає видання DennikN. Він, нагадаємо, є лідером партії SMER, яка в неділю, 1 жовтня, офіційно була визнанана переможницею словацьких виборів. 

Свою заяву Фіцо зробив під час прессконференції, яка була присвячена перемозі його політсили в електоральних перегонах. Одним з питань, яке прозвучало від журналістів, була позиція політика щодо України.

"Люди в Словаччині мають більші проблеми, ніж Україна", - коротко відповів Фіцо.

Він також зазначив, що слід якнайвшидше починали переговорили щодо мирного врегулювання нашого конфлікту з агресором. Раніше Фіцо вже обіцяв в разі своєї перемоги припинити підтримку та допомогу для нашої країни. 

Окрім цього, лідер SMER заявив, що має намір висувати свою кандидатуру на посаду прем'єр-міністра. Якщо за нього проголосують, він вже втретє обійме даний пост. 

Політик додав, що готовий розпочати переговори з іншими партіями про формування коаліційного уряду, як тільки президентка Зузана Чапутова попросить його про це.

"Ми тут, ми готові, ми дечому навчилися, ми стали більш досвідченими. У нас є чіткі ідеї, у нас є чіткі плани. Ми знаємо, що саме має робити уряд", - резюмував Фіцо.

Нагадаємо, що Словаччина за конституцією є парламентською республікою. Тобто основну владу в ній має саме голова уряду, а не президент країни, який має скоріше дипломатичні та представницькі функції. 

Що коїться в Словаччині та чому це важливо для України

Нагадаємо, що в суботу, 30 вересня, в Словаччині пройшли важливі парламентські вибори. Перемогу на них отримала партія SMER на чолі з євроскептичним та проросійським ексголовою уряду Робертом Фіцо.

Він двічі був керівником держави в період з 2006 по 2010, а також з 2012 по 2018 роки. У відставку Фіцо пішов через гучний скандал зі вбивством опозиційного журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупційні зв'язки вищого керівництва країни з міжнародною організованою злочинністю. Також політик відомий своєю євроскептичною позицією та антиукраїнськими висловами. Зокрема, він неодноразово шукав в Україні "фашистів та нацистів", звинувачував Захід у тому, що у війні винна не росія, а вони тощо. 

Врешті партія SMER отримала 23% голосів виборців. Проєвропейська та проукраїнська партія PS отримала 18% голосів виборців. Це наразі наші головні політичні союзники в Словаччині.

Ситуація для України виглядає досить сумною. Однак сумувати не треба, бо все не так погано, як може здатися, і Києв ще має надію на збереження гарних партнерських відносин із Братиславою. Вся справа в тому, що Словаччина, як ми вже зауважували, є парламентською республікою. До парламенту пройшли 7 партій, однак жодна не отримала навіть чверті голосів виборців. А отже, переможцям доведеться формувати широку коаліцію.

Саме від того, з ким та яким чином буде підписана коаліційна угода, власне, і залежить, якою буде словацька політика щодо України. "Інформатор" вже робив докладний аналіз моделей можливих коаліцій та в цілому розписував ситуацію в сусідній країні. Ознайомитися з матеріалом можна за цим посиланням.

Якщо коротко, то в проєвропейських та проукраїнських політиків є всі шанси сформувати власну коаліцію та зберегти чинний курс країни. А партія SMER, яка є переможницею виборів, в такому випадку взагалі опиниться в опозиції. 

Резюмуючи, можна зробити наступні висновки. По-перше, все наразі залежить від згуртованості єврооптимістичних сил та їхньої можливості домовлятися між собою. По-друге, навіть у випадку геополітичного розвороту, якщо Фіцо зможе сформувати потужну коаліцію (що далеко не є очевидним), Словаччина все одно залишиться у складі ЄС та НАТО, які тиснутимуть на уряд в Братиславі в контексті допомоги Україні. Нарешті, по-третє - не можна заперечувати того, що досить значна частина словацького суспільства дуже скептично налаштована щодо України та прихильна до росії. А це вже є полем роботи для наших дипломатів, які мають працювати на словацьке суспільство, доносячи до нього правду про нашу боротьбу та про воєнні злочини росіян. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube