"На свободу" в окупації: на Херсонщині проблеми зі звільненими з колоній українцями

Ув'язнені та персонал потрапили у складну ситуацію, зумовлену російською окупацією

"На свободу" в окупації: на Херсонщині проблеми зі звільненими з колоній українцями

З першого дня захоплення південного міста російськими військами, мимоволі, до заручників ситуації потрапили місцеві установи виконання покарань разом із тими, хто відбуває "термін", керівництвом і персоналом. Як повідомляють наші джерела, ситуація зараз складна, але контрольована.

У Херсонській області розташовано три великі колонії та СІЗО, в яких відбувають покарання близько 2000 ув'язнених з усієї України. Також функціонують дві відомчі установи охорони здоров'я. З перших днів війни з колоній вийшли на волю понад 100 людей, при цьому вони потрапили до складної ситуації, обумовленою російською окупацією регіону.

"На свободу" в окупації: на Херсонщині проблеми зі звільненими з колоній українцями 1

"На свободу" в окупації: на Херсонщині проблеми зі звільненими з колоній українцями 2

Допомога волонтерів для тих, хто на волі

За інформацією благодійної організації "FREE ZONE", у період з 1 березня по 10 травня поточного року допомогою волонтерів скористалися 413 громадян, які відбули покарання, звільнених з 46-ти місць позбавлення волі по всій Україні. Але як зазначають куратори організації, найскладніша ситуація з українцями, що отримали свободу, залишається в окупованій Херсонській області.

Як розповів керівник "FREE ZONE" Олексій Загребельний, його фонд задовго до війни дбав про людей, які перебувають у місцях несвободи. Акценти його діяльності були спрямовані на забезпечення якісного та своєчасного медобслуговування та забезпечення прав засуджених. Але з початком війни його організація повністю переформатувала свою роботу.

"Один із головних пріоритетів зараз — забезпечити звільненим безпечний шлях додому або до реабілітаційних організацій. Допомогти їм зрозуміти юридичний бік воєнного стану та ситуацію в країні в цілому, адаптувати їх психологічно", — розповів Олексій.

Керівник організації також повідомив, що не всі колишні ув'язнені мають паспорт, а виходять лише з довідкою про звільнення. Отримати основний документ вони не можуть через неможливість роботи в окупації місцевих відділень ДМС України.

"Тим, ​​хто відбував покарання в Херсоні, а жив в іншому населеному пункті області чи регіоні країни, ми допомагаємо якнайбезпечніше проїхати блокпости і далі супроводжуємо до місця призначення. Якщо у людини проблеми з житлом — ми розміщуємо у Християнському реабілітаційному центрі, що функціонує".

Волонтери допомагають і фінансово, купують квитки, забезпечують речами першої потреби, засобами гігієни.

Для зручності отримання необхідної інформації, учасники благодійної організації розробили спеціальний додаток на смартфон "FREE LIFE". За допомогою нього можна було у спрощеній формі отримати доступ до медичних, соціальних та інших послуг, а тепер – адаптуватися до воєнного стану та можливих загроз.

"На свободу" в окупації: на Херсонщині проблеми зі звільненими з колоній українцями 3

"На свободу" в окупації: на Херсонщині проблеми зі звільненими з колоній українцями 4

Ті, хто продовжує відбувати покарання у Херсонських колоніях, постійно одержують від регіональних волонтерів необхідні для життя засоби, серед яких: продукти, ліки та засоби гігієни. Загалом, по 35 установах виконання покарань України виділено понад 670 тисяч гривень на допомогу засудженим.

Робота колоній у стані окупації

Незважаючи на волонтерську допомогу, як тим, хто відбуває покарання, так і персоналу доводиться непросто. Запаси їжі використовуються ще закуплені в довоєнний час, тому ув'язнених годують тричі на день, дотримуючись належних норм.

Сотні працівників, які забезпечують функціонування установ виконання покарань, продовжують працювати. Є ті, хто звільнився за власним бажанням або пішов у неоплачувану відпустку. При цьому на даний момент для херсонців немає загрози несанкціонованого виходу на волю тих, хто перебуває під вартою.

Крім того, за останньою офіційною інформацією СБУ, начальнику 90-ї колонії Євгену Соболєву оголошено підозру про держзраду, йде слідство. А тим часом колаборанти призначили його начальником обласної пенітенціарної системи.

Також у соцмережах поширюються чутки про можливий сценарій роздачі зброї ув'язненим російськими військами для залучення їх до своїх лав, але підтвердження цього поки що немає.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube