Приховане послання виявили на 3300-річному єгипетському обеліску, який перевезли до Парижа
Луксорський обеліск має характерну золоту загострену вершину, де ледве можна розгледіти деякі ієрогліфи. Проте все ж таки виявилось, що обеліск містить приховані написи, які можна прочитати лише у 3D. Історики переконані, що вони були зроблені за правління Рамзеса II, пише IFLScience.
Сто вісімдесят дев'ять років тому на площі Згоди в Парижі встановили вражаючий єгипетський обеліск віком у 3,3 тисячі років. Його подарував Франції віце-король Єгипту. Відтоді обеліск з Луксору ретельно досліджували, іробили з ним селфі. Але після всього цього часу, здається, обеліск все ще має деякі таємниці, якими хоче поділитися зі світом.
За словами єгиптолога Жана-Гійома Олетта-Пеллетьє, на вершині обеліска є раніше незадокументований напис. Вперше вчений ідентифікував дивне повідомлення в грудні 2021 року, коли обеліск перебував на реконструкції.
Риштування, встановлені навколо обеліска, дали йому можливість оглянути його вищі частини, які зазвичай важко побачити з рівня землі. Тут він знайшов напис поблизу золотого пірамідоподібного кінчика, що знаходиться на вершині пам'ятки. Тепер було видно, що ієрогліфи можна читати горизонтально. Це дозволило ідентифікувати раніше невідомі написи.
Ці повідомлення самі по собі були приховані в ієрогліфах на пам'ятнику. Цю форму ієрогліфічної криптографії сьогодні прочитати нелегко. Можливо, лише близько шести вчених можуть це зробити. Тобто фактично, ієрогліфи були створені для "читання у 3D".
До того, як його подарували Парижу, пам'ятник був одним із двох, що стояли біля Луксорського храму у Верхньому Єгипті. Обидві колони були побудовані приблизно в XIII столітті до нашої ери, за часів правління Рамзеса II.
У той час обеліск, який зараз знаходиться в Парижі, мав фасад, яке могли бачити пасажири, що подорожували річкою Ніл, і саме під цим кутом - близько 45° - видно таємне послання.
Отже, напис мали бачити лише вельможі, які прибували човном до храму Луксора під час щорічного фестивалю Опет, що святкує повернення життєвих сил бога Амона.
Саме повідомлення звеличувало Рамзеса II та його божественну силу, а інше заохочувало глядачів робити жертви, щоб заспокоїти гнів богів.
Отже, це була, по суті, пропаганда, яка допомагала легітимізувати претензії фараона на владу та його божественність.