Що відомо про IRIS-T, NASAMS та інші подарунки
«Рамштайн-6» був скликаний відразу після масованої ракетної атаки рф на українські міста та критичну інфраструктуру Україні, що відбулась 10 жовтня. Тож, цілком очікувано посилення системи протиповітряної оборони України стало для його учасників питанням номер один. В результаті західні союзники заявили про плани створити для України інтегровану ракетну систему оборони для захисту повітряного простору. Які саме засоби ППО може отримати Україна і чому вони надходять так повільно?
Українська ППО озброєна далеко не найсучаснішою зброєю. Зенітно-ракетні комплекси С-300ПС та С-300ПТ, які є найбільш потужними серед систем, будувалися ще у 80-х роках минулого сторіччя. Вони мають найбільшу дальність дії – 75 км на висоті 27 км. Крім цього, на озброєнні стоїть С-125 (дальність до 40 км на висоті до 25 км), Бук-М1 (дальність до 32 км на висоті до 18 км), Тор-М та різні переносні та артилерійські системи ППО для поля бою. В Україні збудували ешелоновану протиповітряну оборону. Це означає, що усі ці комплекси є частиною загального контуру з радарами, командними та інформаційними центрами.
І виявилось, що навіть таке «вінтажне» озброєння в умілих руках українських військових здатне на диво. Так, під час масованої ракетної атаки рф, яку Україна пережила 10 жовтня, наші сили ППО збили 43 з 83 випущених ракет, тобто 50 відсотків. Такий результат, стверджують експерти, є дуже високим. Адже для «Залізного куполу» в Ізраїлі, наприклад, хорошим результатом вважається 30 відсотків знищених ракет.
Однак почивати на лаврах, будучи задоволеними ефективністю роботи українських сил ППО, не варто, кажуть фахівці. По-перше, тому що радянська техніка, якою зараз користуються захисники неба України, вироблена нашими нинішніми ворогами. «Росіяни розуміють філософію обчислення траєкторії, а відтак розробляють алгоритм подолання нашого захисту і способи протидії», – зауважує в інтерв’ю Інформатору військовий аналітик Петро Черник. А по-друге, запаси ракет класу «земля-повітря», якими оснащені всі українські зенітно-ракетні комплекси, поступово вичерпуються. До того ж, під час військових дій будь-яка система не може залишатися неушкодженою. З часом вона проріджується противником, тому потребує заміни.
Сучасні інтегровані західні зенітні та протиракетні системи набагато досконаліші, і Україна з самого початку війни лобіювала перед Америкою та європейськими країнами їхнє надання. Після російських ракетних атак на Україну президент США Джо Байден пообіцяв українському президенту, що нові системи вже на підході. Натомість, першою західною системою, яка надійшла на озброєння України, стала ЗРК IRIS-T вироблена у Німеччині.
«Ця установка є найновішою з тих, що існують у світі. Нічого новішого у кластері ЗРК середнього радіусу дії – до 40 км – немає в жодній країні. Ми отримали батарею, яка складається з п’яти або шести (в залежності від комплектації) машин, на кожній з яких вісім ракет, тобто разом 24 ракети. Такою батареєю можна прикрити велике місто», – повідомив Інформатору Петро Черник.
Він назвав безпрецедентним той факт, що система ще не поставлена на озброєння в Німеччині, а уже надана Україні. «Це свідчить про те, наскільки колективний Захід, і в першу чергу Німеччина, серйозно ставляться до нашої проблеми із необхідністю закрити небо», – каже експерт.
Про намір поставити Україні одну систему IRIS-T канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив ще 1 червня 2022 року. Чому вона найшла в Україну лише через 4,5 місяці? Системи ППО належать до високовартісного озброєння, кількість якого до того ж досить обмежена. Так, німецька міністерка іноземних справ Анналена Бербок, говорячи про обіцянку Шольца, уточнила, що йдеться про передачу нового комплексу, на виробництво якого потрібно декілька місяців.
Вироблення першої IRIS-T для України завершилося наприкінці літа. Потім тривали навчання українських військових, які будуть з нею працювати, – і ось у жовтні установка прибула до України. У виробника вона була придбана за частину коштів, які виділялись Україні на військову допомогу виділених федеральним урядом Німеччини. Вартість всього комплексу (РЛС, пункт управління та пускові з ракетами), за різними даними, складає від 140 до 170 млн євро. За повідомленням порталу DefenceExpress, Україна підписала контракт з німецькою компанією Diehl Defence на закупівлю десяти IRIS-T.
Базою ЗРК є однойменна ракета з інфрачервоним наведенням з радіусом дії 40 км. Також на IRIS-T може застосовуватися німецька РЛС TRML-4D, яка дозволяє виявляти цілі на відстані до 250 км. Пускові установки містять 4 направляючих або 8 контейнерів із ракетами. Розгорнувши численні батареї, можна буде створити оборонну лінію довжиною до 100 км, яка перекриє основні маршрути російських ракет. Найважливіше те, що командна машина IRIS-T інтегрує різні джерела радіолокаційних даних з наземних станцій і літаків в єдиний інформаційний простір, завдяки чому батарея може вражати цілі, навіть якщо вона їх ще не бачить.
Радянські застарілі системи, що стоять на озброєнні ППО України, можуть атакувати лише ті об’єкти, які відстежуються їхніми власними радарами. І в той час, як ці системи відстежують і знищують цілі по черзі, батарея IRIS-T може запускати і відстежувати усі 24 ракети одночасно, що значно ускладнює їхнє знищення противником.
Загалом IRIS-T «по зубах» усі повітряні цілі, з якими справляються і наші ЗРК, однак його перевага – в чутливому радарі, відзначають в командуванні Повітряних сил ЗСУ. «Наші радари погано бачать крилаті ракети, які летять дуже низько і збудовані за малопомітною технологією. Тому ЗРК IRIS-T має значно полегшити нам роботу з протидії таких ракет, як Х-22 чи Х-101», – говорить Денис Смажний, головний спеціаліст відділку підготовки зенітних ракетних військ командування ПС ЗСУ.
Джо Байден не уточнив, які саме системи він мав на увазі, коли говорив про намір американців прискорити поставку до України сучасних засобів ППО. Відомо, що українська сторона неодноразово заявляла про бажання придбати новітню американську протиповітряну ракету Patriot.
«Але поки що ми можемо тільки мріяти про отримання цього виду озброєння», – разводить руками Юрій Ігнат, речник командування Повітряних Сил Збройних Сил України. Кожна батарея Patriot коштує понад один мільярд доларів, і для її обслуговування потрібно щонайменше 70 військових, які проходять багатомісячну підготовку. До того ж, каже Том Карако з Центру стратегічних і міжнародних досліджень аналітичного центру у Вашингтоні, Америка не має зайвих систем Patriot. «Це розплата за зменшення уваги до протиповітряної і протиракетної оборони протягом останнього десятиліття з гаком», – зазначає експерт.
Тож, американський президент вочевидь мав на увазі прискорення поставки вже обіцяних систем NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System). Це спільна американо-норвезька розробка, в якій вперше була використана ракета AMRAAM, що вже декілька років є стандартною бойовою ракетою НАТО класу «повітря-повітря». Крім того, NASAMS є першою на Заході ракетною системою з локаторним наведенням. Як і IRIS-T, вона інтегрує декілька джерел даних в один інформаційний простір. Її ракети мають радіус дії 40 км, але у новій версії здатні збільшити цей показник до 100 км.
Система NASAMS стоїть на озброєнні 12 країн, в тому числі членів НАТО, і українські війська, за деякими даними, вже пройшли підготовку з її експлуатації. Відтак, NASAMS і IRIS-T сприятимуть переходу України на стандарти НАТО в системі ППО і згодом зможуть повністю замінити радянські «Буки» і С-300.
У серпні міністерство оборони США оприлюднило замовлення на виготовлення зенітних ракетних комплексів NASAMS, які надаються Україні у межах Ініціативи сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative). Ці NASAMS увійшли у рекордний трьохмільярдний пакет допомоги США Україні, який був оголошений 24 серпня 2022 року.
Відповідно до оприлюдненої інформації Raytheon (компанія-виробник ЗРК) отримала замовлення на виготовлення NASAMS на загальну суму 183 млн доларів. Кількість комплексів не була розголошена. Однак за підрахунками експертів, їх має бути щонайменше шість. Таким чином, на доданок до тих двох NASAMS, поставка яких Україні була анонсована ще на початку липня, протиповітряні сили ЗСУ будуть посилені всього вісьмома американськими ЗРК. Правда, відбудеться це протягом року. Принаймні, строк виконання контракту на шість NASAMS – 23 серпня 2024 року.
Також в укріпленні української ППО готова допомогти й Іспанія. 25 серпня іспанська преса повідомила, що Мадрид планує поставити Києву зенітно-ракетні комплекси середньої дальності Aspide на базі однойменної ракети. Вони були створені ще у 1970-х роках, однак згодом модернізовані й отримали нову радіолокаційну головку самонаведення, нову електроніку та потужніший двигун. Дальність стрільби залежить від типів використовуваних ракет і може становити до 20 км з максимальною висотою до 8 км. Іспанські видання зазначають, що Aspide може ефективно використовуватись для захисту стратегічних об’єктів, промислових підприємств і морських портів.
Втім, навіть найдосконаліша протиповітряна оборона не гарантує стопроцентного захисту від ракетних ударів.
«Ми маємо розуміти: якщо зібрати і поставити в Україну всі установки світу, все рівно якісь ракети прорвуться. Так не буває, що небо закривається на сто відсотків. Це неможливо», – каже військовий експерт Петро Черник.
Противник, за його словами, також вдосконалюється. І хоча можливості поповнювати свій арсенал сучасним високотехнологічним озброєнням країна-агресор не має, росіяни будуть вибудовувати систему пошуку шпаринок. «Так, нам будуть надавати новітні засоби ППО. IRIS-T прибув, немає сумнівів, що прибудуть і NASAMS, а в перспективі, можливо, і Patriot. Але насичення нашої ППО навіть найкращим озброєнням не убезпечить нас від повітряних тривог і необхідності укриватися в бомбосховищах», – резюмує експерт, застерігаючи від надмірного підняття планки очікувань.
Раніше Інформатор писав про те, чому росія обстрілює українські міста, а Україна цього не робить у відповідь.
Також ми повідомляли, що Єрмак назвав черговий «Рамштайн» історичним, бо ухвалюються рішення про закриття неба.
Ольга Чорна