На Буковині у 45-річного українця виявили небезпечну інфекційну хворобу: у МОЗ пояснили, як вберегтися і які симптоми

Читать на русском

Єдиним способом профілактики правця є своєчасна вакцинація

Читать на русском
На Буковині у 45-річного українця виявили правець
МОЗ і правець

Єдиним способом профілактики правця є своєчасна вакцинація

У 45-річного жителя Чернігівської області виявили небезпечну хворобу - правець. З гострими симптомами захворювання його госпіталізували до місцевої лікарні. Як з'ясувалося, чоловік впродовж десяти років жодного разу не вакцинувався від правця. 

У МОЗ нагадали українцям про небезпеку правця і підкреслили, що це захворювання може спричинити смерть. Хворобою неможливо інфікуватися при безпосередньому контакті з людьми, але якщо на тілі є порізи чи травмування збудник може потрапити до рани та інфікувати організм.

Які симптоми правця?

Правець - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему. Воно викликається бактеріями Clostridium tetani, які виробляють отруйну речовину, що називається тетанотоксин. Перші симптоми правця можуть з'явитися протягом 3-21 дня після інфікування. Вони включають:

  • м'язові спазми, які зазвичай починаються в м'язах обличчя, шиї і голови,
  • труднощі при ковтанні,
  • біль у спині і шиї,
  • тривожність і збудження,
  • лихоманку.

З часом м'язові спазми можуть поширитися на інші частини тіла, включаючи м'язи грудної клітки, живота і кінцівок. Вони можуть бути настільки сильними, що можуть призвести до переломів кісток. У важких випадках правець може призвести до асфіксії, тобто утруднення дихання, що може призвести до смерті.

Що треба знати про правець. Інфографіка МОЗ
Що треба знати про правець. Інфографіка МОЗ

Як вберегтися від правця?

Від правця можна вберегтися за допомогою вакцинації. Вакцинація проти правця є обов'язковою в багатьох країнах світу.

Якщо виникла  підозра на правець, слід негайно звернутися до лікаря, оскільки ризики померти коливаються від 10% до 70 %. Лікування правця включає в себе антибіотики, протисудомні препарати і підтримку дихання.

Станом на зараз в Україні є 800 доз вакцини від правця. Вакцинація від правця проводиться шляхом ін'єкції вакцини в м'яз. Вакцина містить мертві або ослаблені бактерії Clostridium tetani, які стимулюють вироблення імунітету до хвороби. У календарі профілактичних щеплень України діти отримують 6 щеплень від правця:

  • у 2 місяці
  • у 4 місяці
  • у 6 місяців
  • у 18 місяців
  • у 6 років
  • у 16 років
  • надалі дорослі повинні отримувати бустерні дози вакцини від правця кожні 10 років.

Вакцинація від правця зазвичай переноситься добре. Можливі побічні ефекти включають: болі в місці ін'єкції, незначне підвищення температури, нездужання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.