Фармацевти мають величезний доступ до інформації, тож МОЗ хоче зобов'язати аптеки пропонувати пацієнтам найдешевший препарат з необхідною речовиною
В Україні аптеки будуть зобов’язані пропонувати клієнтам передусім найдешевші препарати з наявного асортименту. Міністерство охорони здоров'я пропонує визначати найнижчу ціну на ліки шляхом індексації. Про це в ефірі каналу "Київ 24" повідомив заступник міністра охорони здоровʼя Едем Адаманов.
Фармацевти мають величезний доступ до інформації, тож МОЗ хоче зобов'язати аптеки пропонувати пацієнтам найдешевший препарат з необхідною речовиною. Також Адаманов зазначив, що дешевший препарат не значить гірший, всі засоби, які реєструють в Україні, безпечні і якісні.
"Пропонуємо зобов'язати аптеки мати завжди в наявності найдешевший лікарський засіб і в першу чергу його пропонувати пацієнту, коли він звертається до фармацевта безпосередньо", - заявив Адаманов.
МОЗ пропонує визначати найнижчу ціну на ліки шляхом індексації. Система базуватиметься на електронних закупівлях Prozorro. У рамках цієї системи вже кілька років лікарні купують медикаменти за значно нижчими цінами, ніж у роздрібній торгівлі.
МОЗ пропонує зобов’язати всі аптеки, що реалізують ліки з Національного переліку, мати у продажу препарат із найнижчою вартістю. Його ціна визначатиметься на основі запитів пропозицій у «Прозорро Маркет». Відомство пропонує профільному комітету Верховної Ради запровадити механізм визначення індикативної ціни через електронний каталог. Це може відбуватися раз або двічі на рік.
5 лютого президент України Володимир Зеленський доручив Кабміну розібратися з аптеками, а саме провести аналіз утворення цін на ліки. Після цього їх мають зробити доступнішими для українців. Відповідний указ опублікований на сайті глави держави. Він ґрунтується на рішенні РНБО від 4 лютого 2025 року "Про подальшу реалізацію програм підтримки українців на основі гарантування економічної стійкості держави та посилення заходів очищення фінансової системи України". Згідно з указом, Кабмін спільно з Антимонопольним комітетом України має провести аналіз ціноутворення на лікарські засоби. Після цього – вжити заходів з метою забезпечення їх фінансової доступності для українців. Це, зокрема, передбачає запровадження механізмів протидії застосуванню непрозорих механізмів утворення цін та зловживанню монопольним становищем. Крім того, створять механізми для проявів неправомірного обмеження конкуренції, здійснення узгоджених дій та концентрації на фармацевтичному ринку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.