Адвокат Сімутін підкреслює, що влада може використовувати цей законопроєкт для тиску на правоохоронців
В Україні тривають воєнний стан та мобілізація й невдовзі до лав ЗСУ можуть залучати правоохоронців на ротаційній основі. Мобілізувати планують до 30% від особового складу поліціянтів. Юристи вже б'ють на сполох: цей законопроєкт може стати причиною появи низки проблем, включаючи ймовірне збільшення протиправної поведінки поліціянтів та масові затримання ухилянтів.
Як стверджує адвокат Роман Сімутін, законопроєкт №10209 передбачає можливість мобілізації правоохоронців на ротаційній основі. До лав української армії можуть призвати до 30% особового складу правоохоронців. У числовому вимірі, за словами юриста, це становить майже 50 тис. осіб із загальної кількості у 160 тис. силовиків.
Законопроєкт передбачає, що рішення про ротацію прийматимуть спільно з Генштабом та правоохоронними органами. Критеріями відбору для залишення на службі стануть лояльність, виконання показників та вказівок. За словами адвоката, це може викликати проблеми, зокрема ріст свавілля правоохоронців.
Адвокат Сімутін підкреслює, що влада може використовувати цей законопроєкт для тиску на правоохоронців. Також, щоб змусити їх виконувати вказівки та надавати певні показники.
"Будеш варнякати, що потрібно керуватися законом, а не вказівками - підеш на ротацію. Не даватимеш робочих показників, наприклад, щодо кількості адмінпротоколів і штрафів - підеш на ротацію. Ігноруєш вказівки щодо затримання ухилянтів - займеш їхнє місце у війську. Але найгіршим може бути те, що почнеться вал замовних справ", - переконаний Сімутін.
Відтак, правоохоронці будуть вимушені доводити свою ефективність та важливість перед вищим начальством. Це, своєю чергою, що може призвести до систематичного порушення процедур та законності дій.
Верховна Рада України готується до розгляду законопроєкту, який розширить перелік осіб, які підлягають взяттю на військовий облік. Влада прагне залучити до служби в Збройних силах України якомога більше українців, включно з військовими та ув'язненими. Згідно з проектом закону, на військовий облік пропонується взяти:
Запропоновані зміни спрямовані на забезпечення потреб Збройних сил України у військовослужбовцях. Очікується, що законопроєкт буде розглянутий на пленарному засіданні Верховної Ради найближчим часом.
Новим законопроєктом також пропонуються зміни, спрямовані на вдосконалення мобілізації в Україні. Зокрема, пропонується:
В Україні з грудня в армію зможуть призвати тих, хто ще донедавна був обмежено придатним за висновком ВЛК. Такі люди можуть бути призвані на службу до частин або підрозділів забезпечення, ТЦК та СП, установ, організацій, навчальних закладів. Вони також можуть бути направлені на службу в тилу, але не на передову або нульові позиції.
Рішення про придатність до військової служби приймає військово-лікарська комісія (ВЛК). Робить вона це на підставі розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.