Мобілізація в Україні: як часто потрібно оновлювати дані у ТЦК та СП

Читать на русском

З 5 січня 2023 року в Україні діє новий порядок ведення військового обліку

Читать на русском
Коли потрібно з'явитися до ТЦК та СП для уточнення даних
Мобілізація в Україні

З 5 січня 2023 року в Україні діє новий порядок ведення військового обліку

В Україні продовжується воєнний стан та мобілізація, але не всі громадяни знають, з якою періодичністю слід уточнювати дані у ТЦК та СП, щоб уникнути небажаних наслідків. Так, призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані кожні 5 років звірятися з даними в ТЦК. У разі порушення передбачений штраф.

Про уточнення даних військовозобов'язаних у ТЦК та СП повідомив адвокат Олександр Камша у коментарі для NV.ua. Він підкреслив, що з 5 січня 2023 року в Україні діє новий порядок ведення військового обліку.

Як проводиться військовий облік у ТЦК та СП?

За словами адвоката, військовий облік ведеться за місцем проживання, роботи чи навчання. У разі відсутності ТЦК в населеному пункті — місцевими органами самоврядування. Юрист пояснив, що військовий облік в Україні здійснюється на підставі паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-облікові документи для різних груп українців є такими:

  • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов'язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
  • для резервістів – військовий квиток.

Для внесення запису або актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру, вони мають надати персональні дані. Йдеться про таку інформацію:

  • прізвище, ім'я, по батькові;
  • дата народження;
  • стать;
  • місце проживання;
  • освіта;
  • професія;
  • стан здоров'я;
  • сімейний стан;
  • наявність дітей;
  • наявність нерухомості;
  • наявність транспортних засобів.

Наразі на персонально-первинний чи військовий облік мають ставати дві групи громадян України. Йдеться про таких громадян:

  • призовники у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;
  • військовозобов'язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також українки, що виявили бажання служити на військово-обліковій спеціальності, перелік яких затверджений Міноборони.

Як часто потрібно оновлювати дані у ТЦК та СП?

Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні звіряти свої персональні дані з обліковими даними Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) не рідше одного разу на п'ять років. Однак, у деяких випадках військовозобов'язані зобов'язані повідомляти про зміни у своїх даних у коротший строк. Зокрема, військовозобов'язаний повинен особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибути до відповідного ТЦК та СП для взяття на військовий облік.

Адвокат Олександр Камша радить військовозобов'язаним слідкувати за актуальністю своїх даних та, у разі необхідності, проводити звіряння даних для уникнення можливості притягнення до адміністративної відповідальності. Порушення правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними, резервістами в особливий період тягне за собою накладення штрафу від 850 грн до 1 700 грн.

Мобілізація в Україні: як часто потрібно оновлювати дані у ТЦК та СП 1

 

Який термін дії висновку ВЛК для військовозобов'язаних?

Юрист В'ячеслав Антоненко зазначив, що правила визначення ступеня придатності до військової служби встановлені Положенням № 402 "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України". У серпні цього року у цей документ внесли зміни щодо терміну дії висновку ВЛК: відтепер він діє лише один рік. Відтак, якщо військовозобов'язаний пройшов ВЛК, приміром, у листопаді 2023 року, то документ залишатиметься чинним до листопада 2024 року. Повторно проходити ВЛК не потрібно. Втім є винятки, які стосуються особистих заяв військовозобов'язаних, де вказано про погіршення стану здоров'я. У такому випадку ТЦК та СП може повторно спрямувати на проходження ВЛК.

"Натомість, постанова ВЛК про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду (як правило, поширено для мирного часу)", — пояснив Антоненко.

Який термін дії висновку ВЛК для військовослужбовців?

Для військовослужбовців ЗСУ термін дії висновку ВЛК також становить один рік. Втім, якщо стан здоров'я військовослужбовця погіршився - він може пройти новий медичний огляд. У такому разі новий висновок ВЛК замінює попередній, а попередній втрачає чинність.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.