Міжнародні трибунали для росії: коли путіну винесуть вирок

Україна хоче створити міжнародний трибунал

Міжнародні трибунали для росії: коли путіну винесуть вирок

Україна хоче створити міжнародний трибунал, який розглядатиме злочин агресії росії проти України. Проект може отримати назву Tribunal for Russia. 

Інформатор розповідає, які суди займаються питанням путіна та його прибічників, а також які перспективи проведення трибуналу. 

Міжнародний суд ООН 

Міжнародний суд ООН, Міжнародний кримінальний суд та понад 40 інших країн з універсальною юрисдикцією готові зробити все можливе, щоб притягнути росію та путінський режим до кримінальної відповідальності. 

Для початку пояснимо, чим займається Міжнародний суд ООН. Тут за всі вчинені в Україні злочини до відповідальності можуть притягнути лише в цілому росію як державу-агресор, а не окремих виконавців. Знаходиться цей суд в Гаазі, і росія вже встигла порушити його рішення. 16 березня Міжнародний суд ООН вимагав від росії зупинити війну проти України, але москва цілком передбачувано відкинула звинувачення і відмовилася зупиняти «спецоперацію» на території нашої держави.

Міжнародний кримінальний суд

у Міжнародному кримінальному суді йдеться вже про персональну відповідальність за вчинені путіним та його оточенням злочини. І саме над притягненням до відповідальності диктатора працюють міжнародні юристи із різних країн світу. До речі, 16 червня, коли Київ разом з очільниками Італії, Німеччини та Румунії відвідав і президент Франції Еммануель Макрон, після спілкування з українською пресою він відправився до посольства Франції, щоб зустрітися з жандармами Інституту кримінальних досліджень Національної жандармерії (IRCGN), які беруть участь у розслідуванні скоєних росією військових злочинів разом з українською владою та Міжнародною кримінальною службою. 

Країни з універсальною юрисдикцією

Крім вищезазначених міжнародних судів, росію та окремих її членів можуть притягти до відповідальності у країнах Європи, які ухвалили універсальну юрисдикцію. Ще у березні після подій у Бучі українські судові органи ясно дали зрозуміти, що планують порушувати кримінальні справи проти росіян і в інших країнах, де можуть розглядатися злочини проти цілого людства.

Спеціальний трибунал

Також Україна хоче створити спеціальний міжнародний трибунал, який розглядатиме злочин агресії Росії проти України - Tribunal for Russia. За словами посла з особливих доручень МЗС України Антона Кориневича, можливі кілька шляхів створення такого трибуналу і надання йому потрібної легітимності:

  • через підписання міжнародного договору між Україною та іншими країнами;
  • через домовленість з Радою Європи;
  • через рішення Генасамблеї ООН.

Також за словами української сторони, передбачається, що такий трибунал працюватиме як доповнення до Міжнародного кримінального суду і документуватиме злочини вищого російського керівництва.

Фото: tvboy
Фото: tvboy

 

Кориневич, який назвав Гаагу потенційним місцем проведення трибуналу, сказав, що хотів би, щоб у ньому брали участь якнайбільше міжнародних партнерів, щоб узаконити будь-яке рішення та розширити можливості для притягнення до відповідальності. 

«Ідея полягає в тому, щоб він був максимально відкритим та інтернаціональним», - заявив Кориневич.

Скільки років чекати вирок та що далі

Прогнозувати, коли розслідування завершаться, а винним винесуть вирок,  складно, досвід показує, щодо розслідування можуть тривати від 1 року до 10-15 років. Терміни дуже відрізняються, тому що юристи розуміють, з якими складнощами можуть зіткнутися прокурори. З одного боку, все просто, адже воєнним злочином є, наприклад, умисне бомбардування лікарні, школи або місця, де ховаються цивільні особи, або вбивство ворожих солдатів, що роззброїлися і здалися. З іншого боку, росія може стверджувати, що бомбардування було ненавмисним. До того ж, не зрозуміло і як саме росію та очільників російської федерації зможуть притягти до відповідальності. 

«Інструментів для притягнення до відповідальності на сьогоднішній день у світі практично немає. Зважаючи на те, що ми говоримо про ядерну державу з лідером, який і так вкрай рідко мандрує за кордон. Зараз ключовий виклик, який стоїть перед світоустроєм — це коли суди вже винесли свій вердикт, спираючись на ті докази, які вже збираються і передаються, яким чином притягнути російське керівництво вже сьогоднішнього політичного режиму до відповідальності. Тому що у разі зміни політичного режиму зрозуміло, що притягнення до відповідальності станеться. Але якщо путін буде ще при владі, і рішення суду вже буде, а інструменти залучення виявляться неефективними, це покаже слабкість усієї світової архітектури», – пояснює політолог Олег Саакян.

Проте зараз у світі спостерігається позитивна тенденція, більшість країн впевнені, що очільників росії треба притягнути до відповідальності. Зокрема, і Сполучені Штати, і Велика Британія вже неоднократно заявляли, що у всьому світі держави все частіше грубо порушують міжнародні правила, водночас стверджуючи, що їх дотримуються, тому для дотримання післявоєнному міжнародному порядку треба мати дієвий механізм покарання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube