Миротворці в Україні: головний генерал ЄС допустив багатонаціональну місію ООН за контролем перемир'я

Передумовою цієї заяви стали слова президента України Володимира Зеленського про те, що для ефективної миротворчої місії потрібна значно більша чисельність військових

Роберт Брігер, багатонаціональна місія ООН
Мир в Україні може контролювати багатонаціональна місія ООН

У дискусії щодо можливих миротворчих сил в Україні головнокомандувач Збройних сил Європейського Союзу вважає, що місія з мандатом ООН може бути доцільною для забезпечення дотримання режиму припинення вогню. За його словами, миротворці в Україні мають бути даділені правом застосовувати зброю та мати авіаційну підтримку з повітря. Наразі такий сценарій є лише гіпотетичним, але має всі шанси стати реальністю. 

Голова Військового комітету ЄС Роберт Брігер в інтерв’ю виданню Welt am Sonntag заявив: "Для контролю за демілітаризованою зоною вздовж лінії фронту, безумовно, буде потрібна військова присутність чисельністю не менше десятків тисяч осіб".

Передумовою цієї заяви стали слова президента України Володимира Зеленського, які він висловив цього тижня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Зеленський зазначив, що для ефективної миротворчої місії потрібна значно більша чисельність військових: "Від усіх європейців? 200 тисяч — це мінімум. Це мінімум, інакше це нічого".

Ексначальник Генштабу Австрії Брігер також додав, що до такої місії могли б увійти не лише європейці, але й, наприклад, військовослужбовці з країн Глобального Півдня або Кавказу. Водночас, за його словами, солдати ЄС могли б зробити вагомий внесок: "Я вважаю, що держави-члени ЄС, залежно від політичного рішення, також могли б надати значний військовий ресурс для моніторингу режиму припинення вогню в Україні".

Для того, щоб запобігти повторній ескалації війни та ефективно забезпечити дотримання перемир’я, Брігер наголосив на необхідності "наділити війська надійним мандатом". Це означає, що солдати повинні мати право використовувати зброю та авіаційну підтримку для забезпечення режиму припинення вогню. "Поки що це виглядає теоретично, але таке сценарій може стати реальністю", — зазначив він.

Призначений посол України в ООН Андрій Мельник висунув вимогу розгорнути "сотні тисяч військовослужбовців із дуже потужним мандатом для стримування", щоб вони могли "миттєво реагувати на будь-які можливі наступи Москви — навіть із застосуванням зброї". За словами Мельника, Бундесвер має відігравати центральну роль у такій місії. "Для успішності цієї військової миротворчої місії критично важливо, щоб це була не суто європейська, а трансатлантична ініціатива", — додав він.

Втім, голова Німецького об’єднання Бундесверу полковник Андре Вюстнер застеріг, що така місія може зазнати невдачі через недостатні військові можливості Європи. "Перед ухваленням стратегічного рішення щодо можливої миротворчої місії обов’язково потрібно визначити чіткі рамкові умови та доступні ресурси. Інакше провал буде неминучим", — сказав він в інтерв’ю Welt am Sonntag.

Полковник також зазначив, що Німеччина не зможе уникнути участі в місії, але для цього "необхідно якнайшвидше розпочати закупівлю відповідного озброєння". На сьогодні, за його словами, ані сухопутні війська, ані медичні служби не мають достатньої здатності для тривалих операцій.

Марі-Агнес Штрак-Циммерманн (FDP), голова комітету з питань безпеки та оборони в Європарламенті, також наголосила на необхідності завчасної підготовки для моніторингу режиму припинення вогню або забезпечення безпеки України після завершення війни: "До такого сценарію мають бути готові всі європейські військові". Втім, вона підкреслила, що наразі немає жодних ознак того, що Путін припинить бойові дії.

50-тисячне військо миротворців вже узгоджене

На фоні заяви українського президента Володимира Зеленського про необхідність перекидки в Україну 200-тисячного війська миротворців, видання Financial Times дізналося про вже узгоджений 50-тисячний контингент іноземних військових. Миротворчі війська у такій кількості зможуть підтримувати стабільний мир. Очікується, що це будуть дуже добре підготовлені військові зі значним бойовим досвідом. Вони мають дати відпір російським солдатам на випадок нового вторгнення, не чекаючи підкріплення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube