Західні експерти дивуються, як одна бригада знищила рекордно велику колону російських танків, але для ЗСУ ця тактика не нова
Російські війська днями здійснили на Авдіївському напрямку один із найбільших танкових наступів від початку повномасштабної війни, але програли бій і зазнали великих втрат. А все завдяки тактиці комбінованих ударів, яку застосували українські військові.
ЗСУ показали, що навіть при відсутності західного озброєння, власною зброєю, обладнанням та винаходами, українськими дронами, а не західної допомоги, можуть зупиняти масштабні напади ворога. Під час того бою захисники ліквідували 12 російських танків та 8 БМП. Іноземні спостерігачі назвали таку операцію новітньою, унікальною, фантастичною та просто космосом. Але виявляється, що для українських військових цей метод боротьби вже є добре вивченим.
Що ж це за тактика, “Інформатору” допомагали розібратися військові експерти – звісно виключно у припустимих в межах.
“Нехай закордонні спеціалісти розкриють та почитають статути Збройних сил України – там все це прописано. І тоді побачать, що нічого нового в застосованому методі не було", – радить експерт з питань, пов’язаних із танками, Микола Саламаха.
В Інституті вивчення війни ISW розповіли, що росіяни направили 36 танків та 12 БМП на великомасштабний механізований штурм у районі села Тоненьке.
“На геолокованих знімках, опублікованих 31 березня, видно велику кількість знищених і пошкоджених російських бронемашин і танків уздовж дороги на північний захід від села Тоненьке (на захід від Авдіївки). Українські сили під час штурму знищили 12 російських танків та вісім БМП”, – зазначили в ISW.
В Інституті додають, що російські війська не проводили такого великого механізованого наступу з моменту початку російської локалізованої наступальної операції із захоплення Авдіївки наприкінці жовтня 2023 року.
“Те, що українці змогли перемогти такі великі та добре озброєні російські сили, вказує на іншу тенденцію. Попри брак основних боєприпасів, українські бригади, як і раніше, здатні організувати жорстку оборону — часто з використанням комбінації мін, артилерії, протитанкових ракет та вибухонебезпечних дронів з виглядом від першої особи”, – вважає видання Forbes.
Виданню не зовсім зрозуміло, як 25-та бригада знищила цю рекордно велику колону російських танків. Але неважко здогадатися. Стандартна оборонна тактика українських сил полягає у тому, щоб виявити за допомогою безпілотників російську штурмову групу та зруйнувати її прицільним артилерійським обстрілом. Артилерія розкидає російську техніку. Ті, хто вижили, дезорганізовані та стають легкою мішенню для FPV-дронів, які атакують окремих солдатів та транспортні засоби. Міни та протитанкові ракети можуть посилити криваву бійню.
"Якщо раніше українська артилерійська батарея могла вистрілити 10 снарядами, щоб вразити російську штурмову групу, то тепер вона випускає лише п'ять снарядів та координує свої дії з прилеглими операторами FPV, щоб добити росіян. Найближчими тижнями та місяцями українці, швидше за все, продовжать оборонятися від російських штурмових груп, в основному шляхом координації своїх гаубиць та безпілотників. Тільки тепер артилерії може бути більше, ніж за останні місяці", – наголошує Forbes.
Військовий аналітик, полковник запасу Петро Черник розповів Інформатору, що ця тактика добре зарекомендувала себе та була застосована вже не вперше. Детально розповісти про те, як саме роздовбали ворога, зі зрозумілих причин не може. Але це дуже масована ліквідація техніки та особового складу.
“Коли гине танк – гине й екіпаж. У росіян така танкобудівна школа – у них лоток заряджання під банею. І якщо він детонує – екіпаж приречений. На відміну від західної техніки. І якщо у дванадцяти танків повноцінно повідривало башти, то загинули 36 танкістів. А підготувати таку велику кількість для них є досить великою проблемою», – каже військовий.
Піхота, яка могла знаходитися на броні – це для росіян розхідний матеріал. Піхотинець має тільки автомат Калашникова чи РПГ "Муху". А танкіста необхідно у танк засунути, командира навчити командувати, стрілка-навідника навчити прицілюватися. Це вже інженерна робота. Тому те, що загинули танкісти – це дуже хороший для нас результат.
У росіян наказ – виходити на адміністративні кордони Донеччини та Луганщини. Тому вони пруться і будуть продовжувати пертися за будь-яку ціну. І застосування подібної тактики нашими військовими має сенс та буде мати й надалі.
"Росіяни розуміють, чи їм це загрожує, але будуть виконувати наказ", – впевнений полковник.
Він зазначає, що в принципі, цю тактику можна застосовувати й під час нашого контрнаступу. Але про це говорити поки що зарано. А взагалі, на його думку, якщо у ЗСУ з’являться 60 машин F-16 та тисяча ракет ATACMS – ми виграємо війну.
Засновник групи компаній DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій та робототехніки Валерій Яковенко в розмові з кореспондентом Інформатору підкреслює, що дрони самі по собі нічого не вирішують. Це лише частина певного функціонала, системи безпекових рішень, котрі дозволяють тримати оборони – хоча й доволі ефективна. Наземна робототехніка, дрони, котрі літають, будь-які інструменти щодо розвідки, що поєднують механізми штучного інтелекту, аналіз великих масивів даних.
"Вони вміло та достатньо спритно поєднуються із можливістю обміну інформацією з іншими військовими підрозділами. У тому числі з артилерією, контрбатарейними підрозділами й так далі. Це комплексна робота. І найбільш ефективно комунікувати саме в такому вигляді. Тактика, яку застосували наші військові у цьому бою, не є для нас новою. Але вона зовсім нова зі світової точки зору – як і багато чого іншого, що для нас вже давно стало звичним. А для інших країн – це космос, фантастика», – розповів Валерій Яковенко.
Він також вважає, що крім оборонного застосування, після безпосереднього проведення контрнаступальних заходів, зачищати території цілком можливо зі застосуванням таких технологій.
Але самі по собі дрони не працюють. Потрібна синергія з іншими підрозділами. І тут питання не лише в кількості зброї, а й у технологічних рішеннях, котрі дозволяють, наприклад, хірургічно перерізати найслабші елементи ворожої логістики та підтримки. І які унеможливлять існування лінії оборони окупантів.
"Цей бій – ще один яскравий доказ того, що в українців набагато краща ситуація з погляду кількості та якості дронів, координації підрозділів між собою, застосування інноваційного обладнання. Це навіть у порівняння не можна ставити – як це відбувається у нас, і що намагається зробити ворог. Тому це дійсно працююча історія, яку можна масштабувати», – додає експерт.
Фахівці впевнені, що Україна з погляду використання новітніх технологій, в тому числі дронів, на декілька голів вище за окупантів. Це дає можливість дійсно втримувати натиски, лінії оборони навіть під час дуже масштабних наступів ворога. А наступ, про який ми говоримо – був дуже агресивним з точки зору намагання прориву тієї ділянки.
Володимир РИБАЛЬЧЕНКО
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.