Міністерство освіти хоче зменшити кількість університетів в Україні: в чому причина

Офіційна позиція МОН - негативна демографія в Україні

Зменшення кількості вишів
Величезна кількість університетів стає просто нерентабельною для держави

Кількість вищих навчальних закладів в Україні хочуть серойзно скоротити. Такі радикальні зміни пов'язують із демографічною ситуацією в державі. Простіше кажучи, величезна кількість університетів стає просто нерентабельною, адже немає стільки студентів.

Про це заявив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в етері "Суспільного". За його словами, Україні не потрібна така кількість вишів, яка існує сьогодні. 

Чиновник стверджує, що довкола закладів вищої освіти назріла серйозна проблема. Все через негативні демографічні тенденції, які фіксуються в Україні. 

Простіше кажучи, людей в нашій державі стає все менше, і перш за все йдеться про молодь. Тобто, утримувати велику кількість університетів стає просто нерентабельно для Міністерства освіти.

"Кількість закладів вищої освіти за останні 15 років зменшилась дуже мало. 15 років тому середня кількість студентів на один заклад вищої освіти була 6,5 тисяч студентів, сьогодні - 3,5 тисячі. Демографія свідчить, що наступного року у нас не стане більше 17-річних", - каже Винницький.

Наступні мінімум 15 років демографічна ситуація в Україні буде тільки ускладнюватися, вважає чиновник. А отже, стільки університетів, скільки ми маємо зараз, нам просто не потрібно. 

Реформування освіти через скорочення вишів? 

Зазначимо, що ідея, яку висунув Винницький, не є новою. Про значне скорочення ВНЗ в Україні почали говорити ще задовго до війни. Зокрема, влітку 2021-го нам це рекомендував зробити навіть Світовий Банк. 

Тоді нам виділяли 200 мільйонів доларів кредитних коштів на "укрупнення" університетів. Під евфемізмом "укрупнення" слід було розуміти "скорочення". Тодішній міністр освіти Сергій Шкарлет лобіював цю тему.

"Міністерство освіти і науки займається цим (скороченням - ред.) сьогодні. Вже близько чотирьох проєктів з об'єднання у різних містах запустили. Останній — це Харків, чотири університети аграрних в один звели", — казав Шкарлет влітку 2021-го.

Теперішній очільник МОН в цілому продовжує дану тенденцію. Оксен Лісовий планує реформувати систему вищої освіти в Україні. Головний акцент хочуть зробити на професійно-технічній освіті. Тобто після 9 класу школярам варто йти в ПТУ або ж у коледж, а потім одразу виходити на ринок праці вже готовим спеціалістом технічної галузі. 

Водночас найбільшою проблемою всієї системи української освіти Лісовий називає корупцію. Як її побороти, поки що невідомо - конкретного механізму міністр не пропонує.

"Сьогодні до закладу вищої освіти громадянин приходить за дипломом. А не за знаннями. Мотивація - здобути вищу освіту, здобути диплом. А на знання ніхто не розраховує. Тому, корінь проблеми тут у реформі вищої освіти в цілому. Де потрібна трансформація в інструмент для отримання знань, кваліфікації. Тоді ризики у побутовій та іншій корупції у вищій освіті будуть суттєво знижені", - вважає Лісовий. 

Наразі в Україні майже півтори сотні університетів. Деякі з них - наприклад, Каразінський у Харкові - входять до списків найкращих вишів Європи. Однак ще до війни у Світовому Банку казали, що нам нібито вистачить 80-85 ВНЗ. А інші, мовляв, можна закрити. 

Насправді доля істини в цьому є - однак не дуже велика. Справа в тому, що виші в Україні й справді подейкуди є розсадниками корупції. Зокрема, вони сьогодні заробляють на ухилянтах. Однак це є проблемою системи загалом, а не конкретно ВНЗ. 

Більше того: жодна адекватна світова держава не розглядатиме виші як чисте джерело доходу. Звичайно ж, університет найчастіше є нерентабельним. Дохід приносить бізнес, інвестиції чи промисловість. ВНЗ ж - це інвестиція держави в людину, в її освіту та майбутню професію. Яка окупиться за десяток-півтора років, а можливо навіть через декілька поколінь. Тож підходити до скорочення вишів треба дуже обережно, не виходячи з категорій витрат та прибутків та не надто беручи до уваги рекомендації західних партнерів - які, до речі, аж ніяк не поспішають скорочувати власні університети.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube