Перехід на військові рейки можливий лише в авторитарних державах на кшталт колишнього СРСР, вважає секретар РНБО
Повного переходу української економіки на "військові рейки" не буде. Бо це можливо лише в авторитарних державах на зразок колишнього Радянського Союзу. А для забезпечення ЗСУ озброєнням Україна нарощує власні потужності та співпрацює з партнерами, в тому числі й з приватними підприємствами.
Про це в ефірі "Українського Радіо" повідомив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов. Він наголосив, що Україні перейти на військові рейки фізично неможливо.
"Коли починають використовувати словосполучення про перехід економіки на "військові рейки", то варто усвідомити, що це не зовсім коректна річ. Якби ми жили в СРСР, де адміністративна команда переходу всіх і вся, де всі підприємства були державної форми власності, де була зовсім інша система державного управління. Це була замкнута система, тож перейти на військові рейки фізично неможливо", - пояснив Данілов.
За його словами, для забезпечення військових боєприпасами, бронетехнікою та ракетами, Україна розробила програми для нарощування свого потенціалу та співпраці з приватним сектором. По кожній окремій програмі є рішення або РНБО, або Ставки Верховного Головнокомандувача.
"За останній рік-півтора брати в цьому участь також почала величезна кількість приватних компаній. Вони працюють на дуже високому рівні. Дуже простий приклад - морські дрони, які нищать окупанта. Це продукт приватної компанії. Більше того, коли ви дізнаєтеся, чим до цього працювала людина, яка створила цю компанію, ви будете дуже здивовані. Він не мав жодного стосунку ані до моря, ані до транспортних засобів. Але хист українців дозволяє нам швидко робити дуже складні речі. Наші партнери на Заході просто в захваті, коли ми можемо за такий короткий проміжок часу зробити речі, які є унікальними", - зазначив секретар РНБО.
Чому економіку не переводять на військові рейки, раніше пояснював ще військовий експерт Олег Жданов. За його словами, це не вплине на майбутню перемогу у війні. Жданов пояснив, що будь-яке виробництво, яке розгорнуть на території України, може знищити російська ракета або ударний дрон. Тому перевести економіку у повному обсязі на військове виробництво неможливо. Крім того, стан війни передбачає можливість застосування розділу "форс-мажор". Якщо його запровадити, то будуть розірвані всі довгострокові контракти, які Україна уклала. Зокрема, дипломатичні та економічні.
Водночас у вересні цього року президент України Володимир Зеленський заявив, що економіку України доведеться переводити на військові рейки, якщо війна на виснаження затягнеться, а підтримка союзників буде ставати слабшою. Про це очільник держави розповів в інтерв'ю The Economist.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.