Для чого мерія вирішила опитати містян на політичні теми та хто цим займається — дізнайтеся у матеріалі.
На цьому тижні ми випадково стали учасниками телефонного опитування на замовлення мерії Дніпра. У слухавці пропонували дату оцінку місцевим політикам та витратам з бюджету міста. Втім, проводять опитування навряд чи під вибори. Своєю думкою щодо такого опитування саме зараз поділився з нами народний депутат України Роман Каптєлов.
Саме опитування має достатньо багато запитань та займає 10-15 хвилин спілкування. Проводить даний зріз громадської думки компанія “Оперативна соціологія” на замовлення міськради Дніпра (принаймні, так сказала дівчина, яка ставила запитання мешканцям міста). Зокрема, там пропонується висловити своє ставлення до таких політичних діячів та зазначити, чи взагалі щось про них чули:
Цікаво, що у цей перелік не потрапили народні депутати від Дніпра В'ячеслав Медяник, Кирило Нестеренко та Сергій Демченко. Крім того, в опитуванні просили відповісти, чи змінилося у людини особисте ставлення до мера Дніпра від початку повномасштабної війни з росією. А потім, найцікавіше — питання про бюджет міста Дніпра. Зокрема, пропонувалося обрати 3 варіанти з запропонованих, на що саме мерія має збільшити видатки:
Водночас мешканцям можна було запропонувати й свої варіанти. Також в “Оперативній соціології” питають думку мешканців, на що потрібно залишити витрати як є, а на що скоротити. Для скорочення видатків запропонували обрати з варіантів: муніципальна варта, ремонт доріг, офіційні заходи та державні свята, зарплати чиновників, вуличне освітлення, висвітлення діяльності міської влади.
Ще соціологів цікавить ставлення мешканців до того, чи потрібно міській владі компенсувати постраждалим від російських ракетних атак громадянам лікування та пошкоджену нерухомість коштом міської казни Дніпра. Також у полі зору телефонних дослідників — робота шкіл та дитячих садочків під час війни. А ще у списку декілька питань щодо того, чи має міський бюджет допомагати військовим та як саме. А також під кінець їх цікавило питання, наскільки громадяни обізнані про конфлікт мера міста з головним лікарем лікарні ім. Мечникова Сергієм Риженком та кого з них підтримують.
Ми зателефонували народному депутату України від Дніпропетровщини Роману Каптєлову, щоб дізнатися про мотиви проведення такого опитування саме зараз, під час активної фази війни з росією. Адже вибори в Україні здаються дуже малоймовірними. Також ми намагалися додзвонитися до компанії “Оперативна соціологія”, яка проводить дане телефонне інтерв’ювання, проте нам не вдалося з ними зв’язатися. Якщо соціологи все ж таки нададуть нам свій коментар, ми поділилося ним з читачами.
До 2019 року Роман Каптєлов, досвідчений політолог та соціолог, працював у компанії “Оперативна соціологія”. Однак з 2019 року, коли його було обрано до Верховної Ради України від партії “Слуга народу”, він юридично не має відношення до цієї соціологічної компанії (як цього вимагає законодавство). Як нам пояснив депутат, понад рік він вже не підтримує контактів зі своїми колишніми колегами. Їхні погляди на ведення соціологічної аналітичної діяльності під час війни розійшлися. За словами Романа Каптєлова, причина конфлікту — активна співпраця нинішньої команди “Оперативної соціології” з мерією Дніпра.
“Я вважаю, що дане опитування націлене на те, щоб вибудувати позицію мера міста та зайвий раз ще нагадати про Бориса Альбертовича. Будь-яка позитивна інформація корисна для іміджу. Таке опитування дійсно формуюче (впливає на більш позитивне ставлення до міської влади у населення - Авт.)”, - каже народний депутат Роман Каптєлов.
З 1 жовтня у громад України з місцевого до державного бюджету планують забрати частину податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), яке сплачується військовими. Це 18% від зарплати. Народні депутати України готують таку ініціативу на фоні невдоволення громадян через постійні витрати з місцевих бюджетів на облаштування стадіонів, реконструкції вулиць та інші шалені витрати, які не на часі, коли триває повномасштабна війна.
Як зазначив Роман Каптєлов, місто Дніпро від початку війни увійшло у топ-4 отримувачів ПДФО. За деякими підрахунками, на цей податок перепадає близько 4 млрд грн місцевого бюджету Дніпра. Саме з цим депутат пов’язує активність мерії у вивченні громадської думки та нагадуванні про себе. Тобто фінансові можливості мерії Дніпра скоротяться десь на чверть. А цим опитуванням до громадян доносять інформацію, що "мерія активно працює". Проведення виборів найближчим часом політик не вважає можливим:
“Можливо, на фоні цього таке опитування — це нове замовлення. Можливо, його мета “прокачати” мера Дніпра перед майбутніми виборами. З приводу виборів говорять всі та усюди. Але найближчим часом їх точно не буде. Поки, як депутати, працюємо. Коли закінчиться війна, тоді й відбудуться вибори. Особисто я вважаю, що вибори будуть після закінчення воєнного стану + ще пів року. Як мінімум, потрібно підготуватися. За законодавством потрібно пів року, щоб змінити законодавство про вибори та імплементувати його після голосування. А воно точно буде змінюватися”, - підкреслює депутат.
За словами Романа Каптєлова, необхідно як слід підготуватися до виборів. А вибори Президента України можуть обійтися у близько 4 млрд грн, вибори до Верховної Ради України — близько 2 млрд грн. Точні цифри у нинішніх умовах назвати важко. Такі кошти наразі навіть не закладені у проєкті державного бюджету на 2024 рік. Є більш нагальні питання для існування держави України.
Хоча на Україну й тиснуть закордонні партнери та окремі місцеві експерти з вимогою проводити вибори. Проте і з точки зору безпеки громадян і з точки зору легітимності таких виборів до них буде мало довіри у населення України. Особливо враховуючи, що значна частина населення наразі перебуває за кордоном або на окупованих територіях. Громадяни на тимчасово окупованих росією територіях не зможуть проголосувати, а інші — не надто будуть схильні йти на вибори через ракетні небезпеки з боку ворогів. Адже їхні ракети можуть долетіти у будь-яку точку України. За кордоном теж не всі зможуть проголосувати — дільниці можуть бути доступними у посольствах і консульствах України, традиційно дуже незначна частина громадян голосувала на виборах за кордоном.
Ми не знайшли тендери від міськради Дніпра за цей рік на проведення телефонних опитувань. Можливо, опитування профінансували не з бюджету міста. При тому, що у такому опитуванні потрібно опитати щонайменше 1 тисячу громадян, воно коштує від 100 тис. грн, а можливо й у декілька разів більше. Це мінімальні цифри.
Натомість минулого року “Оперативна соціологія” надавала послуги міськраді Дніпра на 2 млн 167 тис. грн. При цьому це гроші не на проведення телефонних опитувань, а на “послуги телефонного зв’язку та передачі даних для контакт-центрів”. Тобто схоже на те, що компанія передала міськраді своє обладнання для роботи та слідкує, щоб все справно працювало. А працював у кол-центрах хтось інший.
За даними аналітичної платформи YouControl, компанію очолює Юлія Левчук, яка є її співвласницею. Інша юридична співвласниця — Дарина Рублевська. За даними офіційного сайту, виконавчим директором компанії працює Владислав Балійчук. Сподіваємося побачити результати цього опитування на сайті “Оперативної соціології” або міськради Дніпра.
Іван Серпухов
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.