Майже 80% українців мають близьких родичів або друзів, які загинули чи були поранені на війні - соціологи

Статистика втрат майже не коливається по регіонах: від воєнних втрат потерпають і східні, і західні, і всі інші області

війна в Україні
Страшні реалії війни в Україні/Фото: соцмережі

Київський міжнародний інститут соціології з'ясував, яким чином війна торкнулась українців безпосередньо. Виявилось, що переважна більшість (78%) має рідних чи друзів, яких втратила на війні або які зазнали поранень. У середньому кожен з нас може назвати сімох таких близьких людей. 

Звіт соціологічного дослідження опублікували на сайті КМІС у четвер, 29 червня. 

Як виявили дослідники, абсолютна більшість українців – 78% - мають близьких родичів або друзів, які отримали поранення або загинули через російське вторгнення. Серед тих, хто має таких близьких родичів або друзів, у середньому (використовувалося медіанне значення) називалося число 7. Тобто в середньому такі респонденти мають 7 близьких родичів або друзів, які були поранені або загинули.

При цьому 64% українців мають принаймні одного близького родича або друга, який був поранений (в середньому мають 5 поранених близьких людей). А 63% мають принаймні одного близького родича або друга, який загинув (в середньому мають 3 загиблих близьких людей).

Майже 80% українців мають близьких родичів або друзів, які загинули чи були поранені на війні  - соціологи 1

На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі. У всіх регіонах України переважна більшість населення мають близьких родичів або друзів, які були поранені або загинули через російське вторгнення. Показник коливається від 70% на Сході до 80% на Заході. 

Майже 80% українців мають близьких родичів або друзів, які загинули чи були поранені на війні  - соціологи 2

Не менша трагедія, ніж Друга світова війна 

Один з авторів дослідження, Антон Грушецький пояснює, що війна росії проти України сформувала трагічний колективний досвід для абсолютної більшості українців. У всіх куточках України більшість населення мають родичів або друзів, які були поранені чи загинули через російське вторгнення. І жителі Заходу, і жителі Сходу переживають однакові жахливі втрати, спричинені росією.

"Можемо говорити про біль українців за втратами і шалений гнів на ворогів. Сильна емоційна забарвленість цього досвіду виступає тим фактором, який, з одного боку, дуже зближує різних українців і дозволяє краще зрозуміти один одного. З іншого боку, це сприяє згуртуванню українців для спільної роботи з вигнання ворога і досягнення справедливості – покарання за спричинені кривди", - каже він. 

На цьому тлі, зауважує соціолог, стає зрозуміло, чому російська пропаганда так запекло кричить щодо "спільної історії" / "спільної культури" - і чому ця пропаганда є безперспективною в Україні. 

"Друга світова війна була великою трагедією і для українців, але цей досвід уже зовсім віддалений в часі. Зараз же українські родини відчули горе, яке триває і досі. Тому нинішні емоції закарбовують на довгий час "геть від Москви". Крім цього, цей досвід додає стійкості та безкомпромісності щодо можливих поступок росії – якщо у тебе стільки родичів і друзів постраждали чи загинули, то як можна говорити про поступки?" - підсумовує Антон Грушецький. 

Як писав Інформатор, за іншим дослідженням соціологів найбільше українці довіряють Збройним Силам України. Цей показник сягає аж 90%. Від 22 лютого 2024 року ця підтримка збільшилась аж на 20%. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube