Майже 60% українців виступили за перемовини з росіянами заради миру

Опитування показало, як змінилися погляди українців на мирні переговори з Росією та повернення територій

опитування, війна
Українці не готові поступатися територіями Росії

Більша частина жителів України, а саме 57%, вважає, що Україні слід вступити в переговори з Росією, щоб мирним шляхом розв'язати війну, яку розпочала РФ. Загалом, кількість українців, які так вважають, зросла, порівняно з 2023 роком. Водночас більш ніж половина респондентів наполягають на поверненні всіх територій, які були під контролем України до 2014 року, включаючи Донбас і Крим.

Про це йдеться в опитування, проведеним Національним Демократичним Інститутом та Київським міжнародним інститутом соціології в травні 2024 року. Соціологи опитали 2 508 дорослих мешканців України, за винятком тимчасово окупованих територій.

Переговори з Росією

57% українців вважають, що Україні слід вступити в переговори з РФ для досягнення миру. Це на 15% більше, ніж у листопаді 2023 року (тоді 42% погоджувалися з цим твердженням), але на рівні з даними травня 2022 року.

опитування 1

Членство в НАТО та ЄС

71% і 76% респондентів не погоджуються з ідеєю відмови від членства в НАТО або ЄС відповідно як умови для досягнення миру. Для 49% опитаних є повністю прийнятним варіант що наша країна не відмовиться від вступу до Альянсу, ще для 22% - скоріше прийнятним.

Водночас для 53% респондентів повністю неприйнятно, що Україна не має вступати в ЄС, щоб закінчити війну. Для 23% респондентів скоріше прийнятний такий варіант. 23% і 22% українців допускають, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО і ЄС задля досягнення миру.  Це свідчить про те, що більшість українців не готові жертвувати євроатлантичними прагненнями заради мирних угод.

Повернення територій

60% опитаних вважають абсолютно неприйнятним варіант, при якому Україна може залишити за собою тільки ті території, які знаходяться під її контролем на цей час. А 17% вважають такий варіант скоріше прийнятним. Тобто загалом 77% українців вважають, що віддавати території Україна не має, щоб встановити мир. Водночас 19% українців готові поступитися територіями. 

Щодо питання, "Україна повертає територію, підконтрольну їй до
2014 року, що включає весь Донбас і Крим", 66% повністю погоджуються з ним. Ще 19% вважають такий варіант скоріше прийнятним. Лише 10% не підтримують таку умову (для 6% вона є скоріше неприйнятною, а для 4% - неприйнятною зовсім).

Щодо можливості повернення тільки тих територій, які були під контролем України до 2022 року, без урахування Криму й окремих районів Донецької та Луганської областей, 11% респондентів вважають це повністю прийнятним, 24% – скоріше прийнятним (тобто загалом 35% українців на це згодні). Водночас 23% вважають цей варіант скоріше неприйнятним, а 37% – зовсім неприємним. Тобто більшість (60%) не готові віддавати території задля досягнення миру.

опитування 2

Коли можуть розпочатися мирні переговори з РФ

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що переговори з Росією можуть розпочатися в рамках другого Саміту миру, навіть якщо Україна ще не досягне кордонів 1991 року. Однак, за його словами, відновлення територіальної цілісності до початку переговорів є найбільш справедливим сценарієм.

"Це не означає, що на момент початку переговорів у рамках другого Саміту миру ми будемо на кордонах 1991 року", – уточнив президент.

Він також додав, що досягнення бажаного результату можливе не тільки за допомогою військових дій, але й шляхом дипломатичних зусиль. На його думку, важливо підготувати мирний план, щоб розв'язати питання територій з Росією мирним шляхом.

Водночас нагадаємо, що Зеленському довіряє менше половини населення, а ЗСУ вірять майже всі українці. Також повідомлялося, що президент вважає, що будь-яке питання щодо територіальної цілісності України не може бути вирішене одноосібно президентом. За його словами, тут потрібна воля народу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube