Корабель подолав більшу дистанцію, ніж у попередніх польотах, але ймовірно зруйнувався при вході в атмосферу над Індійським океаном. У SpaceX заявили, що ці випробування допомагають удосконалити Starship
Компанія Ілона Маска SpaceX провела дев'яте випробування надважкої космічної ракети Starship, яка складається з двох частин: прискорювача Super Heavy і космічного корабля Ship. Однак обидва ступені ракети SpaceX були втрачені ще до завершення місії. У SpaceX кажуть, що, попри часткову невдачу, інженери все ж змогли отримати важливі дані для подальших тестувань.
Як розповіли в компанії, місія стартувала 27 травня о 19:37 за східноамериканським часом (02:37 28 травня за київським часом) зі стартового майданчика Starbase в Техасі. Під час польоту вперше використали повторно прискорювач Super Heavy, що літав під час сьомого тестового запуску у січні. Цього разу SpaceX замінила лише 4 з 33 двигунів Raptor, решта - були вже "перевіреними в польоті".
Super Heavy мав здійснити жорстку посадку в Мексиканській затоці, оскільки компанія тестувала нову траєкторію входження в атмосферу з вищим кутом для зменшення швидкості зниження. Втім приблизно через 6 хвилин після запуску під час маневру прискорювач розпався, не дійшовши до точки посадки.
Верхній ступінь Starship пролетів за суборбітальною траєкторією над Атлантикою. Він мав розгорнути вісім макетів супутників Starlink приблизно через 18,5 хвилини після старту, однак у польоті не відкрилися люки вантажного відсіку. Ще одним завданням було ввімкнення одного з двигунів Raptor у космосі, але через втрату керування Starship почав обертатися і компанія скасувала цей тест.
Причиною збою стала втрата тиску в основному паливному баку, що призвело до збоїв у системах орієнтації. Апарат зруйнувався під час входження в атмосферу над Індійським океаном. SpaceX також експериментувала з теплозахисними плитками: частину зняли для стрес-тесту, а деякі були виготовлені з нових матеріалів.
Це вже третій поспіль частково вдалий запуск Starship у 2025 році. Під час сьомого та восьмого пусків у січні та березні компанія втрачала верхній ступінь менш ніж за 10 хвилин після старту. В обох випадках перший ступінь - Super Heavy - вдалося повернути до бази, але цього разу політ ускладнили експериментальні маневри.
У SpaceX підтвердили, що вже готують нові тестові запуски, які можуть відбутися з інтервалом у три-чотири тижні. За словами інженерів компанії, нинішній запуск надав важливі дані для подальшого вдосконалення конструкції й програмного забезпечення.
У SpaceX зазначили, що мета програми - створити багаторазову важку ракету для польотів на Місяць і Марс. Загальна висота ракети в зібраному вигляді становить 122 метри. Висота прискорювача Super Heavy, який є першим ступенем ракети, становить 70 метрів, а висота другого ступеня Ship - 52 метри. Super Heavy має 33 двигуни Raptor, а космічний корабель - 6.
У березні під час восьмого за рахунком випробувального запуску ракети космічний корабель Starship компанії SpaceX вийшов з-під контролю і вибухнув незабаром після старту. Через невдалий запуск та падіння уламків у США тимчасово закривали кілька аеропортів.
Так, тоді Командний центр системи управління повітряним рухом Федерального управління цивільної авіації (FAA) випустив автоматичне попередження, повідомивши операторів про уламки, що падають. Агентство також запровадило заборону на вильоти ("ground stop") в деяких аеропортах Флориди через космічне сміття, яку пізніше скасували. FAA повідомило, що на короткий час уповільнило рух літаків за межами зони падіння уламків. Агентство вимагало від SpaceX провести розслідування інциденту.
В січні, коли ракета Маска вибухнула під час льотних випробувань, авіакомпаніям теж довелося змінювати курс літаків через падіння уламків.