В США відмовилися визнавати, що ракета американська
Прокуратура Польщі завершила розслідування інциденту з падінням уламків ракети у Великопольському воєводстві. Слідчі не виявили складу злочину.
Про це повідомила радіостанція RMF FM. Уламки, які, ймовірно, належать ракеті Falcon 9 компанії SpaceX, впали на території Польщі в лютому 2025 року. Проте винних у пригоді не встановили, а збитки оцінили у 6000 злотих (близько 1600 доларів).
Слідчі з Познані вивчили обставини падіння металевих елементів, подібних до ракетних баків. Встановлено, що вони не становили прямої загрози життю чи здоров'ю людей, оскільки приземлилися у безлюдних місцях. На одному з підприємств, де було знайдено фрагмент, шкоду визнали незначною, виключивши намір у пошкодженні майна.
На місці працював експерт SpaceX, який відзначив схожість уламків із баками Falcon 9, проте не дав чіткого підтвердження походження виявлених елементів. Загалом підтвердити факт падіння частин ракети SpaceX на територію Польщі, швидше за все, неможливо, а США не хочуть підтверджувати, що це їхня власність.
Інцидент стався 19 лютого, коли жителі повідомили про об'єкт, що світиться в небі над Польщею. Незабаром поліція виявила два фрагменти: один на підприємстві у Коморниках, інший у лісі поблизу Віри. SpaceX заявила, що це могла бути частина ракети із місії Starlink Group 11-4, запущеної з бази Ванденберг у Каліфорнії.
Компанія SpaceX мільярдера Ілона Маска, разом із партнерами стає лідером у конкуренції за найважливіший елемент протиракетного захисту США, відомий як "Золотий купол", який запроваджується з ініціативи президента Дональда Трампа. Утім умови Маска теж вражають — він пропонує передплатну послугу проєкту, за якою американський удар платитиме за доступ до технології, але при цьому права володіти нею не матиме.
SpaceX пропонує визначити свою роль у проєкті як "передплатну послугу" — тобто уряд США платитиме за доступ до технології, але не зможе нею володіти. Така модель, на думку двох джерел, може обійти деякі формальності закупівель Пентагону та прискорити розгортання системи. Проте вона несе й значні ризики: уряд може втратити контроль за розвитком проєкту та його ціноутворенням.