Литва демонтує ЛЕП до Росії: обладнання передадуть Україні

Литва розпочала демонтаж 230 км електромереж, що з’єднували країну з Калінінградом. Відтепер російський регіон залишиться в енергетичній ізоляції

Демонтаж лінії електропередачі
Частина демонтованого обладнання буде відправлена в Україну для зміцнення її енергосистеми

Литовський оператор електромереж Litgrid розпочав демонтаж лінії електропередачі Круоніська ГАЕС – Совєтськ. Мережі раніше з’єднували країну з Калінінградською областю РФ. Це стало першим етапом після виходу країн Балтії з енергетичного кільця БРЕЛЛ і синхронізації з енергосистемою континентальної Європи.

Частину знятого обладнання, яке залишається придатним до використання, Литва передасть Україні. Про це заявив міністр енергетики країни Жигімантас Вайчюнас, наголосивши, що це є внеском у зміцнення української енергосистеми.

"Ми підтримували, підтримуємо та підтримуватимемо [Україну]. Ми перевеземо в Україну справне обладнання, яке залишилося непотрібним під час синхронної роботи у континентальній Європі. Це наш внесок у боротьбу України за свободу та незалежність", – сказав литовський міністр.

Протягом найближчих 18 місяців у Литві демонтують 544 електроопори та розберуть 230 км ліній електропередачі. Звільнені землі, загальною площею 900 гектарів, передадуть місцевим фермерам.

Частину обладнання демонтованої ЛЕП передадуть Україні
Частину обладнання демонтованої ЛЕП передадуть Україні

Роботи з демонтажу всіх ліній електропередачі з Калінінградською областю проводитимуться протягом найближчих півтора року. За словами глави Litgrid Рокаса Масюліса, вартість робіт зі знесення не досягне мільйона євро.

Звільнені від ЛЕП землі віддадуть фермерам
Звільнені від ЛЕП землі віддадуть фермерам

8 лютого 2025 року Литва, Латвія та Естонія остаточно від’єдналися від російської енергосистеми та 9 лютого приєдналися до європейської мережі ENTSO-E, яка охоплює 26 країн та понад 400 мільйонів споживачів. Для Росії це означає енергетичну ізоляцію Калінінграда, який тепер змушений працювати в автономному режимі як "енергетичний острів".

Україна також пройшла подібний шлях, від’єднавшись від російської мережі 24 лютого 2022 року. Спершу це було частиною запланованого експерименту, але через вторгнення РФ вже за три тижні країна екстрено інтегрувалася в європейську енергомережу. Це дозволило стабілізувати енергосистему та розпочати торгівлю електроенергією з ЄС.

Литва пропонує лідерам ЄС дієвий план допомоги Україні

Президент Литви Гітанас Науседа запропонував Європі план підтримки України, який передбачає суттєві гарантії безпеки для України. Він також вважає, що членство в НАТО має залишатися на "столі". По-друге, Росія має бути притягнута до відповідальності за воєнні злочини, а санкції мають зберігатися доти, доки агресія не припиниться.

Нагадаємо, що в Євросоюзі планують збільшити обсяги виробництва і витрати на оборону, щоб зміцнити військовий потенціал і самої Європи, і України. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС готовий зробити допомогу Києву ще більшою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube