Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном

Читать на русском

Чиновники Нацбанку систематично виводять гроші з України

Читать на русском
Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном

Чиновники Нацбанку систематично виводять гроші з України

В українському політикумі часто можна почути критику практики запрошення на керівні посади у держсекторі іноземців. Мовляв, «вони тут лише гроші заробляють, а житимуть там». Але при найближчому розгляді дій деяких українських чиновників можна знайти чимало свідчень того, що зустрічати старість і вони також планують не в Україні. 

Інформатор вважає, що йдеться не лише про офшорний скандал Pandora Papers, який показує, що навіть президент Зеленський вважає за краще не стільки інвестувати гроші в Україну, скільки складувати їх у далекому та безпечному місці.

Українцям — закони, чиновникам — офшори

Причому й Володимир Зеленський та інші високопоставлені власники офшорів далеко не новатори в цій темі – офшорами користувалися й раніше, проте саме прихід Зеленського до влади та практично повсюдна перемога «Слуги народу» на парламентських виборах 2019 року – давали деяку надію, що «призначенці» нової влади започаткують нову традицію – інвестицій в Україну.

Але якщо судити навіть за попереднім аналізом звіту Національного банку України, відтік прямих іноземних інвестицій з України склав 868 млн. доларів США лише у 2020 році. У поданій НБУ статистиці, починаючи з 2001 року, настільки величезний відтік інвестицій був зафіксований лише одного разу – у 2015 році. Тоді іноземні інвестори вивели з України 458 млн. доларів США.

І в цьому немає нічого дивного, адже чиновники регулятора самі систематично виводять гроші з України, інвестуючи їх у різні західні підприємства від Tesla до Facebook. Ну, наприклад, 46-річна директор департаменту банківського нагляду в НБУ Наталія Дегтярьова, яка стежить за фінансовою стабільністю українських банків, змушена регулярно вносити зміни до своєї декларації. Все через те, що матеріальне становище Наталії із завидною сталістю суттєво змінюється тричі на місяць – і завжди воно покращується!

 

Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном 1

Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном 2

Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном 3

Однак усі «кровно зароблені» Дегтярьова воліє витрачати не в Україні, а на Кіпрі. Чому саме у офшорній зоні? Відповідь проста — можливо, що просто не подобається українській чиновниці вітчизняна система оподаткування. Ось і воліє вона офшорну, де ставки нижчі. 

Само собою, що заробляти мільйони Наталія воліє не на Кіпрі, а в Україні.  

Подвійні стандарти співробітників Нацбанку

Ще у жовтні 2019 року Кабінет міністрів України та Нацбанк підписали «меморандум про взаємодію для досягнення сталого економічного зростання та цінової стабільності». Виходячи з інформації в документі, сторони домовилися, що зроблять все можливе, щоб пожвавити кредитування економіки та відповідно підштовхнути економічне зростання у нашій країні. 

 

Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном 4

 

Ось тільки самі співробітники банку, зокрема пані Дегтярьова, не надто поспішають вести свою економічну та інвестиційну діяльність саме в Україні. Поміркуйте самі, за 2021 рік Наталія Дегтярьова – посадова особа Нацбанку високого рангу – заробила на операціях із цінними паперами понад 12,5 мільйонів гривень. А витратила на операції із цінними паперами понад 9 мільйонів гривень. І всі ці дії здійснено за участю кіпрських компаній. 

До 2017 року інвестувати за кордон було дуже складно. Декрет про валютне регулювання передбачав отримання спеціального дозволу кожної зовнішньої операції. За таких умов купівля акцій іноземних компаній через українського брокера стала серйозним випробуванням для інвестора. Чому?

По-перше, через високі ризики. Після оформлення документів та перерахування коштів брокера вони з'являлися вже на рахунку умовної кіпрської компанії. При цьому фізично гроші не залишали Україну, тому відкриття цього рахунку за кордоном та переведення всієї суми було питанням довіри інвестора до посередника – насамперед! Тим більше, що мова зазвичай йшла про солідні суми. 

З огляду на складність подібних операцій економічно обґрунтований обсяг інвестицій починався з 30 тис. дол. Після скасування декрету інвестування в акції західних компаній стало набагато простішим, хоча деякі обмеження залишилися. Наприклад, максимальна сума, яку можна вивести, становить 50 тисяч євро на рік. Але хіба може стати проблемою обмеження у 50 тис. євро, якщо ти сам собі можеш виписати дозвіл і перевищити цей ліміт? Адже саме НБУ регулює питання виведення грошей за кордон. А про те, що новій команді голови регулятора Кирила Шевченка не надто відомі мораль і поняття «конфлікту інтересів», стало зрозуміло ще з часів призначення на посаду. 

Наприклад, Наталія Дегтярьова оминає українське податкове законодавство, вдаючись до послуг кіпрських компаній, а голова Нацбанку робить щедрі подарунки у Швейцарії. Знову не в Україні. 

«Голова Національного Банку комусь чи чомусь подарував у Швейцарії 78 306 600 гривень. Кому? За що? Як? Звідки? Пояснень від НБУ немає, як не було пояснень, навіщо КЕШ продавав нерухомість. Пояснень тупо немає. Але й запитань ні в кого немає.

Чим зайняті правоохоронці? Вручають протокол Юрію Гудименку за вчорашню акцію під ВП», - пише у своєму блозі журналіст-розслідувач Антон Швець

 

Лікбез від чиновників НБУ: як забезпечити собі старість за кордоном 5

Чи мають моральне право такі люди працювати у керівництві банку-регулятора — питання риторичне. Але факт у тому, що саме ті, хто покликаний стежити за дотриманням фінансових норм і дотримуватися закону, самі не проти провертати підозрілі фінансові афери у вільних від оподаткування зонах. 

І всі ці взаємини нацбанківських чиновників із банками та компаніями, які здійснюють свою діяльність в офшорах, негативно відбиваються не лише на показниках українського бюджету, а й на іміджі України загалом. Адже жоден розсудливий інвестор не погодиться вкладати свої гроші в таку країну, де національний регулятор не зацікавлений у збереженні фінансової стабільності власної держави. 

Але хіба про це замислюватимуться чиновники? Наприклад, декларації Шевченка та Дегтярьової цілком красномовно кажуть, що ці посадовці, швидше за все, не планують зустрічати старість у країні, яка зробила їх мільйонерами. Для чого це їм?

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.