Курську операцію Зеленського не підтримали Залужний та ще один топвійськовий: обох звільнили

Президент України не відповів головкому ЗСУ Залужному на початку 2024 року, як він бачить розвиток подій після заходу українських сил до Курської області

Володимир Зеленський, Валерий Залужний
За даними Politico, Залужний - тоді ще головком ЗСУ - не отримав від Зеленського відповіді, що він збирається робити після вторгнення в Курську область і не підтримав ідею президента

Головком ЗСУ Валерій Залужний на початку 2024 року був проти наступу на територію РФ, коли президент України Володимир Зеленський почав просувати ідею такої операції. Тодішній головком запитав президента, що робити далі у разі прориву кордону та створення плацдарму. Незабаром Залужного було звільнено з посади головкому і взагалі з ЗСУ.

Про це 16 вересня пише Politico. Джерела видання зазначили, що Залужний вважав наступальну операцію у Курській області авантюрою.

Співрозмовники Politico згадують, що тодішній головком запитав президента, що робити далі у разі прориву кордону та створення плацдарму. Але ясного плану не було. Заперечення Залужного проти вторгнення полягало в тому, що не було чіткого другого кроку після того, як кордон успішно прорвано елітними українськими підрозділами, залученими з чотирьох бригад.

"Він так і не отримав чіткої відповіді від Зеленського. Він відчував, що то була авантюра", - каже джерело.

Також проти цієї операції був командир 80-ї десантно-штурмової бригади Еміль Ішкулов. Обох, нагадує Politico, було звільнено - Залужний пішов у лютому, комбриг - у липні. Джерела говорять, що Ішкулов заперечував проти участи підрозділу саме у Курської операції, побоюючись, що його бригада може виявитися занадто вразливою на території РФ і кількість втрат може різко зрости. Politico не вдалося отримати особисті коментарі Залужного та Ішкулова про ці події.

На цей час, за даними Politico, швидке просування РФ на Донбасі та українські втрати там нібито змусили головкома ЗСУ Олександра Сирського вже розпочати передислокацію деяких підрозділів з-під Курська для посилення оборони під Покровськом. Видання стверджує це, опираючись нібито на слова українських військових. Ніяких офіційних свідчень про це у відкритих джерелах немає.

Звільнення Залужного та Ішкулова

8 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський оголосив про відставку генерала Валерія Залужного з посади Головнокомандувача ЗСУ.  На його місце очільник держави призначив Олександра Сирського. До цього моменту чутки про натягнуті стосунки головкому та президента та про політичні ревнощі Зеленського до Залужного ходили вже кілька місяців (пізніше вони отримали підтвердження у книзі про колишнього головнокомандуючого ЗСУ Валерія Залужного “Залізний генерал. Уроки людяності”).

Згодом стало відомо, що Залужний звільнився з військової служби й переходить до дипломатичної. Для цього генерал пройшов ВЛК, де його визнали непридатним до служби в армії. Пізніше йому запропонували бути послом у Британії. У Лондон Залужний виїхав лише на початку липня. Посаду посла офіційно обійняв з 11 липня

Скандал навколо зміни командування в окремій десантно-штурмовій 80-й Галицькій бригаді ДШВ ЗСУ виник наприкінці липня. Народна депутатка Мар'яна Безугла заявила, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський змусив Командування Десантно-штурмових військ (КДШВ) збрехати про зняття командира 80-ї бригади ДШВ Еміля Ішкулова. А ЗМІ підтвердили, що Ішкулова вирішили змінити через його розбіжності з вищим командуванням, про що в ДШВ мовчать.

Екскомбриг пізніше підтвердив, що бригада отримала наказ висуватися на певний напрямок, Ішкулову поставили завдання, яке він назвав нереалістичним: бракувало часу, сил і людей. Це не сподобалось командуванню, і його зняли з посади. Оскільки підлеглі Ішкулова стали на його захист, згодом Командування ДШВ поширило повідомлення про те, що Ішкулова не звільняють, а переводять на вищу посаду в КДШВ. Ішкулов, зокрема, наголосив, що "взяти населений пункт у нас – політична подія". Чи йшлося у завданні, що отримала 80-та бригада, про операцію у Курській области, Ішкулов не уточнював. Але зараз вона там воює.

Що відбувається на Курщині

Напередодні глава інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець розповів, що перейшли до другої фази своєї військової операції у цьому російському регіоні. Бійці почали атакувати одразу на трьох напрямках, користуючись тим, що ворог ще не має підкріплення. Водночас росіяни намагаються захопити важливий логістичний пункт, щоб ускладнити постачання озброєння для ЗСУ.

ЗСУ можуть взяти в оточення тисячі російських військових в Курській області. Це стало можливим завдяки наступу українських військ на новій ділянці в регіоні, в районі села Новий Путь. Своєю чергою контрнаступ армії РФ на Курщині наразі не приніс росіянам відчутних результатів. Ймовірно, спроби ворога повернути собі територію в регіоні навіть погіршили ситуацію для РФ, оскільки  Росія направила велику кількість військових у потенційний котел, писав 16 вересня Forbes.

Раніше журналісти Інформатора слідом за президентом Володимиром Зеленським пояснювали, що для витіснення українців на Курщині росіянам слід мати додаткові сили, а єдиний шлях їх отримати це - відведення ворога з інших ділянок фронту в Україні. Цей план кардинально суперечить інформації Politico, де заявляють, що навпаки - нібито Україна змушена перекидати війська з Курщини назад на Донбас.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube