Курс євро та долара: прогноз експертів до кінця року

У найближчі 6 місяців гривня може втратити до 5% проти долара та євро

Прогноз курсу гривні Фото: Інформатор
Прогноз курсу гривні Фото: Інформатор

На глобальному рівні долар втрачає статус абсолютної резервної валюти і все частіше веде себе як ризиковий актив, слідуючи за рухом фондового ринку. Це підриває його привабливість в очах інвесторів: частка долара у світових золотовалютних резервах знижується, а євро, франка та фунта – зростає. Чого в такій ситуації очікувати від курсу гривні, прогнозують експерти.

Курс валют на сьогодні

Image Дізнайтесь актуальну інформацію станом на 28.07.2025
Валюта
Покупка
Продаж
usd
41.78
41.78
eur
48.98
48.98
Всі новини про гроші

В Україні на валютному ринку спостерігається зміщення фокусу населення з долара на євро. Наприклад, у червні українці купили євро на 577 млн дол., внаслідок чого частка євро у структурі попиту впевнено домінує над доларом, особливо у готівковому сегменті. У той же час, індекс девальваційних очікувань демонструє зростання: за даними Info Sapiens, він досяг 139,3 пунктів.

“Якщо не буде сильних стабільних сигналів про збереження потенціалу підтримки гривні, настрої українців можуть стати ключовим джерелом тиску на курс національної валюти, а попит домогосподарств – драйвером девальваційного тренду”, - кажуть аналітики "КИТ Group".

Водночас, фундаментально стабільність гривні поки що зберігається на достатньому рівні завдяки діям Національного банку та наявності у нього запасу резервів, обсяг яких, нагадаємо, у липні перевищив 45 млрд дол.

Прогноз валютного курсу на серпень та до кінця року

На думку директора департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності "Глобус Банку" Тараса Лєсового, до кінця липня та на початку серпня курс гривні до долара перебуватиме в межах 41,8–42,4 грн/дол., а курс гривні до євро – у межах 48,5-50 грн/євро.

"На курс впливатиме режим "керованої гнучкості", обсяги валютних інтервенцій НБУ, які, за прогнозами, не перевищать 800 млн дол. на тиждень, а також співвідношення пари євро/долар на світових ринках. Але навіть за підвищеного попиту (до +15%) значного тиску на курс не очікується", – уточнює Лєсовий.

Додатково на курсову стабільність впливатимуть:

  • збереження ритмічності зовнішнього фінансування України (підтверджена сума на 2025 рік – 55 млрд дол. за потреби у розмірі 38,4 млрд дол.);
  • активізація агроекспорту в період збирання нового врожаю, що тимчасово забезпечить зростання надходжень валюти, та збільшення імпорту енергоносіїв ближче до осені, що частково нейтралізує ефект від зростання валютної виручки;
  • ризики ескалації на фронті, яка може спричинити тимчасові хвилі попиту на валюту з боку населення або бізнесу.

Аналітики "КИТ Group" дають такі прогнози:

  • у короткостроковій перспективі (2-4 тижні) курсовий коридор збережеться в діапазоні 41,40-42,1 грн/дол. та 48,4-49,3 грн/євро за відсутності зовнішніх шоків або сплесків попиту з боку імпортерів;
  • у середньостроковому періоді (2-4 місяці) ймовірний поступовий рух курсу до 42,2-42,8 грн/дол. при посиленні видатків бюджету, сезонного попиту або збільшенні девальваційних очікувань, і до 49,5-50,2 грн/євро за подальшого ослаблення долара та зростання попиту на євро як альтернативну резервну валюту.

На період до півроку і більше очікується збереження тренду плавної контрольованої девальвації до рівня 43-44,5 грн/дол. та 50-51,5 грн/євро за відсутності непередбачуваних факторів.

"Загалом поки що ми оцінюємо ризики девальвації як стримані, а довгострокові позиції гривні залежатимуть менше від ринку, але більше від архітектури бюджетної політики та зовнішньої підтримки", – резюмують експерти у звіті "КИТ Group".

Хоча варто зауважити, що обсяг щотижневих інтервенцій НБУ залишається в межах 600-800 млн дол., що додатково свідчить про відносну збалансованість валютного ринку.

Як раніше повідомляв Інформатор, українська гривня піднялася на восьме місце з кінця в списку найбільш недооцінених валют світу в оновленому індексі Біг-Мака. Про це рейтинг The Economist за липень 2025 року. Згідно з даними видання, Біг-Мак коштує в Україні 132 гривні, тоді як у США - 6,01 долара. Таким чином, курс української валюти недооцінений на 47,5% порівняно з фактичним обмінним курсом 41,81 грн/долар, а курс за купівельною спроможністю має бути на рівні 21,96 грн/долар. Дані за останні роки показують істотну недооціненість гривні. У січні 2025 року українська гривня перебувала на шостому місці з кінця в індексі Біг-Мака. За цей час курс долара впав на 19 копійок, проте Біг-Мак подорожчав в Україні на 12 гривень, а в США на 0,22 долара. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити