Скільки коштує виїхати за кордон та які є способи для цього
Національне антикорупційне бюро України опублікувало в мережі кадри спроби народної депутатки від «Слуги народу» Людмили Марченко позбутися хабаря. Жінку підозрюють у тому, що разом з помічницею вони організували схему перетину кордону для чоловіків. «Інформатор» дізнався – скільки зараз буде коштувати виїзд за кордон та до яких хитрощів вдаються українці, аби оминути участь у війні.
За версією НАБУ, Людмила Марченко підозрюється у тому, що обіцяла за хабар у розмірі $5,3 тис. своє сприяння в отриманні дозволу на виїзд з України нібито для перевезення гуманітарного вантажу. І разом з помічницею створила фіктивну благодійну організацію для таких цілей. Нині нардеп з Тернопільщини фігурує у кримінальній справі щодо зловживання впливом заради одержання неправомірної вигоди.
На оприлюднених кадрах помічниця передає хабар нардепці від «Слуги народу». З появою правоохоронців біля воріт свого маєтку та починає у паніці метушитися заднім подвір'ям, а згодом перекинула гроші через паркан сусідам
Кількома днями раніше голова КМДА Віталій Кличко усунув від виконання своїх обов’язків голову «Київміськбуду» Ігора Кушніра. Це сталося після того, як журналісти довідались про те, що чиновник, буцім-то, придбав собі довідку про інвалідність та у травні разом з дружиною підкорив Еверест, змігши виїхати за кордон.
«Ніколи не думав, що доведеться у виправдальному тоні говорити про свої діагнози. Так, у мене рак, я інвалід, і з ним я піднявся на Еверест», - заявив в соцмережах Кушнір.
Майже щотижня в українських ЗМІ з’являються повідомлення про чергового мажора чи чиновника за кордоном, а Держприкордонслужба чи не щодня розповідає про чергову спробу перетнути кордон полями, стежками і навіть річками. При цьому не завжди такі спроби закінчуються вдало – деякі чоловіки просто гинуть на шляху до Європи.
Соціологічна компанія Active Group запитала українців, наскільки реально купити довідку, яка дозволить чоловіку виїхати за кордон та скільки це коштує?
Виявилось, що більше третини українців переконані, що це реально, також більше третини переконані, що це дорого. Ті, хто легально та законно виїхав, дивуються великій кількості українських чоловіків призовного віку за кордоном.
Люди, з якими нам вдалося поспілкуватися, стверджують, що якщо задатися ціллю – є багато способів виїхати за кордон. При чому, в окремих випадках навіть не маючи коштів.
«У будь-якому військоматі діє система «свій-чужий», а воєнкоми діляться на тих, хто вже купив віллу в Іспанії і попався і на тих, хто живе більш скромно і не попався. Причина проста – у кожному військоматі чи центрі комплектування, як їх зараз називають, є цілком законні і легальні схеми – для своїх родичів та для родичів місцевих чиновників. Можна шукати зв’язки та платити гроші. Можна вчинити ще простіше – підходите до юристів і адвокатів, які зараз займаються військовими питаннями, половина з них уже співпрацюють за свій відсоток з ТЦК, вони зведуть з потрібними людьми і про все домовляться», – каже Олександр, він виїхав узимку цього року.
Чоловік повернувся з заробітків з Європи в перші дні вторгнення. На хвилі патріотизму, вирішив воювати, мати переконала, щоб трохи почекав. Згодом його приятеля без належної підготовки кинули на позиції під танковий обстріл, де він загинув. Чоловік сам допомагав збирати кошти на спорядження кільком друзям. І вирішив – що війна якась дивна і потрібно виїздити до Європи.
«Мені підшукали через знайомих співробітницю військомату. Заплатив 5 тисяч євро. Отримав довідку, що в мене немає кишківника, і взагалі половину шлункового тракту і взагалі я майже при смерті і не знати як живу. Це називається довідка про непридатність до служби. Перед виїздом мені дали список таблеток, які мають бути у сумці, аби на кордоні не було проблем. Віз пів торби речей і пів торби ліків. На кордоні, звісно, глянули що везу. Але мене випустили» - розказує чоловік.
За його словами, зараз така послуга буде коштувати 15 тисяч євро.
«Хотів приїхати цим літом, провідати батьків, зв’язався з тією ж жінкою –з воєнкомату, вона попередила не їхати – другий раз можуть вже не випустити і відправити на перевірку, чи справді я такий хворий», - пояснює Олександр.
Розцінки нині наступні: уникнути повістки на вулиці – 100 доларів, легальний виїзд через ТЦК – від 15 тисяч доларів-євро, оформити інвалідність для чоловіка – теж обійдеться в таку суму.
Виїхавші рекомендують всі процедури проходити подалі від великих міст – там менший контроль і розцінки будуть меншими.
Придбати інвалідність для жінок зараз буде коштувати приблизно 5 тисяч доларів. Проте вивезти чоловіка не вийде – при наданні інвалідності дружині чоловік має з’явитися до військомату, а до одруження опісля інвалідності прикордонники матимуть багато питань і можуть не випустити «новоспеченого» чоловіка з жінкою-інвалідом.
«Вже півроку працюю у будівельній фірмі. Власник – колишній українець – ще по приїзду запропонував мені схему. Якщо маю толкових каменярів, плиточників, теслярів і можу за них поручитися, він дасть кошти на виїзд, а вони відроблять йому кошти з відсотками. Таким чином перетягнув ще двох друзів-будівельників з Харкова. Хазяїн не підманув, таки заплатив тій же людині, через яку виїздив і я, по 5 тисяч євро. Хлопці відробляли вже по 6 тисяч євро. Щомісяця він вираховував по тисячі з зарплатні. Жили в хостелі від фірми безкоштовно, в місяць мали по тисячу євро на руки, другу тисячу забирав хазяїн протягом 6 місяців. Зараз уже відробили. Можуть і відкладати», - розказав Олександр.
Європейських працедавців, особливо колишніх вихідців з України, росії чи Білорусі, які готові надати кредит з відсотками на виїзд – знайти можливо.
В соцмережах можна знайти чимало оголошень, в яких спритники пропонують допомогу з виїздом за кордон чоловіків призовного віку. На цій ниві процвітає багато шахрайств, проте зустрічаються і ті, хто може вирішити проблему. Зазвичай у прикордонних населених пунктах цим займаються перевізники – вони ще до війни встигли налагодити контакти з місцевими прикордонниками – так розповідають мешканці прикордоння.
Приміром, нам вдалося знайти таку людину, яка пояснила схему виїзду – звісно, все робиться за домовленістю з прикордонниками.
«Надсилаєте місце звідки забирати, погоджуємо дату та закріплюємо за вами водія. Після посадки в авто, надсилаєте мені фото паспорта, я відправляю на кордон. Ваші дані вноситимуть до бази міграційної служби України на виїзд до 24.02.2022, тобто до початку бойових дій, що є підставою для виїзду з країни. Перед виїздом звожу вас з водієм, телефонуєте і домовляєтеся про точний час і місце виїзду. При посадці в машину ви оплачуєте 20 тисяч гривень водієві готівкою або переказом, та 150 тисяч гривень на реквізити, які надішлю як сядете в машину. Возимо лише до Польщі! Повна оплата (170 тисяч гривень) здійснюється відразу, як вас забрав водій. Перетин кордону відбувається в машині разом з водієм, з машини нікуди не виходьте, веземо до міста Жешув. Оплату так само приймаємо у крипто валюті. Штамп про в'їзд в паспорт на Польському пункті ставиться поточним числом на момент перетину, штамп ставить лише Польща. Перетин офіційний і законний через КПП (ми приховали назву – ред.)», - розказав у соцмережах чоловік та лишив свої контакти, якщо ми раптом надумаємо виїздити.
11 липня прикордонники Білгород-Дністровського загону та співробітники СБУ у пункті пропуску «Старокозаче»на Одещині виявили 32-річного чоловіка який, аби уникнути мобілізації та перетнути кордон з Молдовою, уклав фіктивний шлюб із 56-річною жінкою з інвалідністю. Чоловік проживав в одному із сіл Южненської міської громади Одеської області, а жінка родом з Одеси.
«Жінка була старшою за чоловіка на понад двадцять років. А дата одруження збігалась із днем «весільної» подорожі за кордон. Правоохоронці з’ясували, що 32-річний громадянин України скористався оголошенням в інтернет-мережі про можливість одружитися з жінкою, яка має інвалідність», – повідомили у прес-службі ДПСУ. Фіктивне одруження коштувало ухилянту 8000 грн. Після оформлення шлюбу в Одесі пара одразу вирушила до кордону. За додаткові кошти чоловік винайняв таксі та фейкову «доглядальницю». Правопорушників викрили та передали до поліції.
Зараз у поліції завдання – довести сам факт фіктивного шлюбу, що досить важко з правової точки зору. Такий шлюб, всиновлення дитини-інваліда, позбавлення батьківських прав – зараз не новинка для тих, хто вирішив виїхати.
Анатолій з Дніпропетровщини розповів, як зміг вибратися з України за допомогою дитини-інваліда по зору:
«З колишньою дружиною ми розлучені, проте маємо спільного сина – він інвалід по зору по життєво. Спочатку пішов в ТрО, згодом зрозумів – що не все так добре і патріотично, як описують, вирішив звільнятися. Подав рапорт, що маю сина-інваліда – вдалося звільнитися. Сидіти в Україні на копійки – не вихід. Тому домовилися з колишньою дружиною, що через суд позбавляємо її батьківських прав, а я лишаюсь законним батьком дитини. Раніше можна було виїхати родиною за наявності дитини-інваліда, зараз вже ні, особливо, якщо ти колишній військовий. Таким чином я зміг спокійно виїхати за кордон з дитиною. Колишня вже приїздила і забрала сина додому. А я лишився у Польщі», - розказав чоловік.
Сергій з Тернопільщини розповів свою історію. До війни чоловік був нелегально в Германії на заробітках.
«Маю колишню дружину і дитину, аліменти сплачував, а кілька років тому колишня подала до суду, мені нарахували близько пів мільйона гривень несплачених аліментів. В мене немає таких грошей, адже маю другу сімю. Тому працював нелегалом», - пояснює він.
З початком війни Сергій опинився у лавах Нацгвардії. Каже, що не витримав фізично сну по три години і підвищених навантажень. За допомогою зв’язків вдалося звільнитися з лав Нацгвардії.
«Моя теща живе у прикордонному селі на Львівщині. Там густі ліси, до того ж прикордонника на кожній лісовій стежці не поставиш. Місцеві провели стежками на територію Польщі. Полякам в принципі все одно – випустили тебе законно з України чи ні, вони не можуть того перевірити. У Польщі зв’язався з своїми хлопцями, що в Германії, вони забрали назад, на колишню роботу. У нас закритий об’єкт, про міграційну поліцію повідомляють заздалегідь, раз на пів року ми просто ховаємося – так і працюємо далі», - розказав Сергій.
Майже щодня у новинах розповідають про розкриття нових і нових схем, за якими українці намагаються виїхати за кордон - проте не меншає й потік тих, хто вирішив заробити на ухилянтах. Працівники військомату, лікуарі, провідники потягів, прикордонники, благодійні організації - дехто таки ризикує заради шампанського в Іспанії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.