Вивозити цивільних почнуть у разі загострення конфлікту між країнами
Низка країн Заходу активно обговорюють варіанти евакуації населення Лівану у разі початку повномасштабної війни з Ізраїлем. Йдеться як про громадян інших країн, які мешкають у Лівані, так і про самих ліванців. Прийняти людей погодились Туреччина і Кіпр.
Про це пише видання Reuters. Зазначається, що найближчою країною Євросоюзу, яка згодна прийняти біженців є Кіпр. Ця країна у 2006 році вже надала притулок близько 60 тисячам переселенців. Наразі теж не лишиться осторонь та надасть допомогу як біженцям із Лівану, так і з Ізраїлю.
"У нас є запити від низки країн, не лише з Європейського Союзу, а й з інших третіх країн. Ми готові зіграти цю роль у разі необхідності. Ми зробили це у 2006 році та готові зробити це знову. Це важко, але це наш моральний обов'язок", - заявив президент Кіпру Нікос Христодулідіс.
Також дотична до цього процесу буде й Туреччина. Бо якщо ліванські аеропорти не будуть працювати, то евакуація відбуватиметься морським шляхом із порту Тріполі на півночі Лівану до Мерсіна на півдні Туреччини. Це лише формальна підготовка, щоб у разі розгоряння конфлікту максимально оперативно забрати з зони бойових дій людей.
Ще допомогу в евакуації може надати Франції, близько 20 тисяч громадян якої мешкають у Лівані. Також там перебуває близько 1000 військовослужбовців у складі миротворчої місії ООН. Дії щодо цього питання координують Британія та Німеччиною, а ще США. Їх військові кораблі знаходяться недалеко й зможуть забрати частину населення.
У середині вересня у Лівані сталися масштабні вибухи пристроїв зв'язку, які використовували члени шиїтського угруповання "Хезболла". Ця операція Ізраїля призвела до загибелі близько 50 осіб та поранення понад 6000 людей. Відомо, що готували її ізраїльські спецслужби кілька років. "Хезболла" описала подію як "найбільше порушення безпеки" за весь рік конфлікту з Ізраїлем.
Зазначається, що ізраїльська розвідувальна служба Моссад могла закласти вибухові речовини в пейджери до їх доставки бойовикам. Також нещодавно тайванська компанія Gold Apollo надала інформацію про виробництво пейджерів, які вибухнули, звернувшись, що ці пристрої вироблені угорською компанією BAC Consulting, яка тільки маркувала свою продукцію під тайванським брендом.
Ці інциденти відбулися на тлі загострення ізраїльсько-ліванських відносин після атаки ХАМАС на Ізраїль у жовтні 2023 року. Військове командування армії Ізраїлю вивчило ситуацію й затвердило плани щодо наступу на Ліван. ЦАХАЛ планує витіснити Хезболлу на півночі країни й знищити. І це попри відсутність підтримки у цьому питанні з боку США.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.