Український мільярдер, власник монополіста на ринку курятини Нашої ряби Юрій Косюк має статки, які оцінюють у 520 мільйонів доларів. Якщо у перший рік повномасштабної війни його бізнес суттєво постраждав, то вже на другий рік став прибутковим. Під час війни бізнесмен експортує свою продукцію на ринки Євросоюзу та продає дешевше, чим викликає обурення місцевих конкурентів. Також ведеться робота над відкриттям виробництва у Саудівській Аравії. У 2014 році він встиг побути заступником голови адміністрації президента Петра Порошенка та до обрання Зеленського отримував від держави мільярди
З 2008 року у списку українських мільярдерів фігурує ім’я Юрія Косюка. Він творець та основний власник корпорації МХП, яка займається виробництвом курятини, вирошуванням зернових, виготовлення м’ясо-ковбасних виробів, розвиває мережу закладів фастфуду. Юрій Косюк, який працював у команді Петра Порошенка, зручно себе почуває і у часи президентства Володимира Зеленського. Що відомо про бізнесмена та які скандали він збурив у суспільстві - читайте у матеріалі Інформатора.
Юрій Косюк народився у 1968 році у селищі Катеринопіль Черкаської області (зустрічається інформація, що народився у селі Червоне на Кіровоградщині). Служив в армії. У 1992 році закінчив Київський інститут харчових технологій (інженер з перероблення м'яса та молока). З 1991 року працював брокером на Київській товарній біржі. У 1992 році створив підприємство з перероблення м'яса на Черкащині, воно стало банкрутом, але гіперінфляція врятувала від кредиторів. Пізніше займався продажем меблевих виробів, переважно з Польщі. Потім торгував зерном, борошном і спиртом. У 1995 році створив та очолив Бізнес-центр харчової промисловості, який займався пов’язаною з зерном та іншими аграрними культурами діяльністю.
У 1998 році Юрій Косюк створив та очолив ЗАТ “Миронівський хлібопродукт” на основі Миронівського заводу круп та комбікормів у місті Миронівка Київської області. Згодом це стане назвою його бізнес-групи “МХП”. У 2001 році створив торговельну марку “Наша ряба”, яка стає одним з лідерів в Україні та мала свої представництва в усіх регіонах.
У 2021 році компанія посідала друге місце у Європі за обсягом бройлерного поголів’я та входила до трійки найбільших агрохолдингів України. Станом на 2017 рік “МХП” був найбільшим виробником (64% ринку) і експортером (86% обсягу експорту) курятини в Україні. Найбільший виробник м’яса (41% ринку України), комбікорму (25% ринку) України.
Також МХП розвиває власні та франчайзингові торговельні мережі: магазини “Наша Ряба”, “Їжа Свіжа”, “Українське Курча”, мережа кулінарних ідей “Мʼясомаркет”, мережа вуличної їжі Döner Маркет. А ще кілька років тому Юрій Косюк відкрив унікальний кулінарний центр у селі Крюківщина біля міста Вишневе на Київщині загальною площею майже 21,5 тис. кв. м. Зараз Юрію Косюку в МХП належить 57,49%. А 35% акцій компанії вільно продається на Лондонській фондовій біржі.
Компанія має і свої 2 біогазові установки, на яких утилізує відходи та виробляє біогаз. На початку 2019 року “МХП” придбало компанію Perutnina Ptuj - найбільшого виробника курятини та продуктів з м’яса птиці у Південно-Східній Європі (на Балканах). Також холдинг “МХП” займається вирощуванням зернових і олійних культур та виробництвом м'ясо-ковбасних виробів.У 2018 році журналісти Bihus Info випустили передачу про роботу холдингу на Вінниччині: тоді мешканці трьох сіл скаржилися до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) на те, що компанія “МХП” не утилізує свої відходи з курятини, а вантажівки руйнують дороги та сприяють руйнації будинків села. У компанії виправдовувалися, що не порушують ніяких норм та працюють в рамках законодавства.
У 2007 році журнал “Кореспондент” оцінив статки Юрія Косюка у 893 млн дол., у 2008 році - вже у 1,5 млрд дол. (журнал “Фокус” у 2008 році оцінив їх у 980 млн дол.). Найвищу оцінку дав журнал “Фокус” у 2011 році: тоді багатства Косюка оцінили у 2,07 млрд дол. У 2020 році, за оцінками Forbes, Юрій Косюк був третьою за багатством людиною України зі статками 1,1 млрд дол. У 2021 році український журнал Forbes оцінював статки Косюка у 780 млн дол., а у 2022 році вже внаслідок війни - у 520 млн дол. У свіжому рейтингу бізнесмена помістили на 13 місце найбагатших українців. За 2022 рік компанія “МХП” зазнала збитків на понад 8,4 млрд грн, хоча у 2021 році звітувала про прибутки 377 млн дол. На другий рік повномасштабної війни ситуація у "МХП" значно покращилася. А у серпні 2023 року будинок Косюка на Київщині неподалік від Гостомеля постраждав внаслідок обстрілу росіян.
12 березня 2022 року в селі Квітневе (Київська область) виникла пожежа, яка знищила понад 3000 т продукції. Це був найбільший склад в Україні, який використовувався для зберігання заморожених продуктів. На Донеччині призупинило діяльність м’ясопереробне підприємство Косюка “Український бекон”, одне з найбільших в Україні. Холдинг має свої підприємства і за кордоном (у Нідерландах, Словенії, Словаччині). А у 2023 році заявили про плани випускати курятину у Саудівській Аравії спільно з місцевим бізнесом.
На кінець 2017 року земельний банк холдингу “МХП” складав 370 тис. гектарів в оренді. У компанії працювало понад 40 тисяч людей. Продукція (зерно, м’ясо птиці, рослинна олія) експортується у понад 70 країн. Землі холдингу розташовані в Сумській, Київській, Вінницькій, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Дніпропетровській областях.
У 2017 році підприємства Юрія Косюка отримали з державного бюджету дотації на 1,4 млрд грн (35% від підтримки всім аграріям України). Разом з цим у 2017 році МХП Косюка виплатила 2,2 млрд грн дивідендів власникам. У серпні 2018 року Вінницька птахофабрика отримала 187 млн грн дотацій, а “Зернопродукт МХП” ще 5 млн грн.
Загалом за 2018 рік компаніям “МХП” заплатили близько 970 млн грн. Ці дотації платять за рахунок отриманого від бізнесу ПДВ. Президент Зеленський обурювався, що така прибуткова компанія ще й отримує значні фінанси від держави. Також варто підкреслити, що птахофабрики в Україні не сплачували податок на прибуток.
Також Юрій Косюк має і деякий політичний бекграунд. У 2002-2006 роках він був помічником народного депутата України Ігора Тарасюка, який пізніше очолював Державне управління справами в адміністрації президента Віктора Ющенка (2005-2010) та передвиборчий штаб Ющенка (2009). Раніше Юрій Косюк та Ігор Тарасюк були підрядниками державного “Нафтогазу України” в газових бартерних схемах з Туркменістаном, постачаючи у цю країну свою аграрну продукцію “МХП” в обмін на газ, та добряче заробляючи у 1999-2002 роках. У ЗМІ називали Тарасюка співвласником “МХП” (він і сам про це казав під час роботи в ДУС), але Юрій Косюк такі тези відкидав. А ще вони лобіювали призначення Юрія Мельника віцепрем'єром з питань аграрно-промислового комплексу (2005-2006) та міністром аграрної політики (2006-2010) України. Зараз Юрій Мельник - заступник голови правління “МХП”, де працює з 2010 року.
У 2008 році Юрій Косюк отримав почесну нагороду “Герой України” від Віктора Ющенка. За 11 днів до того тодішня прем’єрка України Юлія Тимошенко заявляла, що у Косюка необґрунтовано високі ціни на курятину. З липня по грудень 2014 року Юрій Косюк працював першим заступником голови Адміністрації Президента України у Петра Порошенка (адміністрацію тоді очолював Борис Ложкін).В АП Косюк займався питаннями матеріально-технічне забезпечення та логістики силових відомств, на цей час холдингом Косюка керував Юрій Мельник. У тому ж таки 2014 році бізнес Косюка отримав 1,6 млрд грн відшкодування ПДВ з держбюджету, для порівняння: у 2013 році лише 700 млн грн. А ще влітку 2014 року він встиг розкішно відпочити на острові Сардинія, поки на Донбасі тривала активна фаза війни з росією. За чутками на Сардинії у цей час також відпочивав російський олігарх Роман Абрамович - довірена особа володимира путіна.
Після свого звільнення і до травня 2019 року Юрій Косюк був позаштатним радником Петра Порошенка та фінансував Фонд підтримки реформ, який обслуговував ідеї Порошенка. А ще він в інтерв’ю зазначав, що понад 10 років дружить з Володимиром Гройсманом (на той момент прем’єром України). У 2017 році Юрій Косюк продав свій бізнес у Криму російському холдингу “Міраторг” та, на думку експертів, міг отримати до 70 млн дол. за нього - в 4 рази дешевше реальної вартості.
Колишній мер Вінниці (2002-2005), голова Вінницької ОДА (2005-2008) та вже колишній народний депутат України Олександр Домбровський (2012-2013, 2014-2019) від Блоку Петра Порошенка працював у “МХП” до походу у парламент та зараз є президентом “МХП Еко Енерджі”. З Юрієм Косюком у Верховній Раді пов’язаний ще один депутат. Це Микола Кучер, який до того, як у 2014 році стати нардепом від Блоку Порошенка, працював директором департаменту виробництва продукції рослинництва і тваринництва ПАТ “МХП”. Донька Миколи Кучера Лариса Білозір теж є народною депутаткою України. У вересні 2023 року Юрій Косюк та народна депутатка України від “Слуги народу” з Харкова Марія Мезенцева похрестили сина Лариси Білозір. Також журналісти пов’язують депутатську групу “Довіра” (17 людей) у Верховній Раді з Юрієм Косюком та іншим агромагнатом - Андрієм Веревським з “Кернел Груп”.
Депутати з групи “Довіра” зазвичай підтримують провладні ініціативи від “слуг народу”. А до самого Косюка певні питання були раніше. У 2019 році Президент України Володимир Зеленський просив правоохоронців перевірити бюджетні дотації компаніям Косюка. Розслідування Антимонопольного комітету 2019 року про завищення цін на курятину двома роками раніше теж нічим не закінчилося. У 2020 році Зеленський вже звернувся до олігархів, щоб вони допомогли подолати наслідки COVID-кризи в Україні. Юрій Косюк погодився підтримати цей процес на Вінниччині та Черкащині.
А от вже у 2021 році, за даними видання “Бабель”, “МХП” виділив 750 тис. грн на проведення форуму “Україна 30. Екологія”, який відбувався за ініціативи Офісу Президента. А у 2023 році польські журналісти писали, що Косюк завалює ринок Євросоюзу своєю дешевою курятиною, у цьому бізнесі раніше вагому роль грали поляки, але він почав їх витісняти з європейського ринку, збільшуючи невдоволення польських аграріїв. А допомагають у цьому підприємства, які належать "МХП" та знаходяться у країнах Євросоюзу.Тобто невдоволення поляків - частково може бути реакцію і на бізнес Косюка.
У 2015 році журналісти з’ясували, що у 2009 році у селі Хотів у передмісті Києва поблизу Хотівського городища скіфської епохи (кінець VI - початок IV століть до нашої ери) Юрій Косюк почав будувати власний палац впритул до парку “Феофанія”. Городище має статус археологічної пам’ятки України з 1965 року.
Як вважають журналісти, ця територія була виведена за межі пам’ятника археології та могла мати цінність на предмет історичних знахідок, а саме будівництво знищило частину городища. У 2008 році площа архітектурної пам’ятки зменшилася вдвічі, а 13 гектарів землі сільська рада безкоштовно передала під забудову. Проте Косюк відхрещується від звинувачень та, на його думку, маєток не на території городища.
Пізніше журналісти з’ясували, що Косюк їздить автівкою на роботу зі свого маєтку через заповідний парк “Феофанія”, попри те, що він виключно пішохідний, а рух автотранспорту там заборонено (за деякими винятками, у які не входить пан Косюк), так само і його співробітники та друзі їздили через цей парк. Журналісти помічали на тому маршруті Tesla Model S, сріблястий Porsche 911, вишневий Aston Martin, синій Ford Ranger, червоний Range Rover, біла Lamborghini Murcielago. Без порушень дорога займала б на 5-7 хвилин більше часу. Але його в агробарона та його гостей, вочевидь, немає.
У 2020 році Юрій Косюк продав свою яхту Garson, щоб покрити збитки компанії. За неї він виручив близько 24 млн євро. Також він виставив на продаж 85-метрову яхту Ace за 119 млн євро. Невідомо, чи вдалося її продати. Велика яхта Косюка являла собою плавучу пʼятипалубну віллу з вертолітним майданчиком. Вона може прийняти на борт 10 гостей і 30 членів екіпажу.
У ЗМІ повідомляли, що у 2018 році холдинг “МХП” придбав 4 автомобілі Tesla: 1 Model X за 182 тис. доларів і три седани Model S за 177 тис., 176 тис. і 137 тис. дол. відповідно. Звичайно, у мільярдера є й свій автопарк з дорогими автівками. Однак ця інформація не є публічною, тому не можна сказати, з чого він складається.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Павло Коваль, генеральний директор української аграрної конфедерації, висловлює підтримку ідеї, що конфлікт на українсько-польському кордоні міг би бути вирішений на рівні МЗС. Чи можливо, що поляки намагалися дістатися рівня президентів, щоб їх почули? Докладніші деталі ви дізнаєтесь у нашому відео.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.