Колісні танки, Bastion та Bradley: яку бронетехнику передадуть Україні найближчим часом

ЗСУ отримають перші танки західного виробництва

Колісні танки, Bastion та Bradley: яку бронетехнику передадуть Україні найближчим часом
Фото з відкритих джерел

Після нещодавньої телефонної розмови між французьким та українським президентами з’явилось повідомлення про те, що Франція надішле Україні легкі бойові броньовані машини. Згодом Володимир Зеленський підтвердив домовленість про передачу бронетехніки. А президент США Джо Байден своєю чергою підтвердив журналістам, що у Вашингтоні розглядають можливу передачу Україні бойових машин піхоти M2 Bradley. Інформатор розповідає про західні зразки бронетехніки, якими скоро поповниться арсенал ЗСУ.

Що це за колісний танк?

У французькій армії для визначення цих машин використовується слово “char”, яке з французької перекладається саме танк. Але військові експерти визначають AMX-10 RC як броньовану розвідувальну машину, колісний винищувач танків, у крайньому разі як легкий колісний танк.

 

Класифікувати цю 16-тонну розвідувальну машину як легкий танк дозволяє встановлена на ній 105-мм гармата F2. Вона не уніфікована з іншими 105-мм снарядами НАТО і використовує свої боєприпаси, що пов'язано з обмеженнями розміру машини та зменшенням відкату.

Цікава фішка цього колісного танку в формулі 6×6 – гідропневматична підвіска зі змінним дорожнім просвітом від Messier Auto-Industry та централізована система змащення і підкачки шин. Крім того, AMX-10RC оснащений системою захисту від ядерної, біологічної та хімічної небезпеки й може проводити розвідку в радіоактивному середовищі. 

AMX-10 RC брали участь у війні в Афганістані, місіях в Малі, Косово, Кот-д’Івуарі та інших збройних конфліктах. А до того добре проявили себе під час операції “Буря в пустелі” на початку 1990-х років у Перській затоці. Тоді військові серед переваг машини відзначили її високу маневреність.

Серійно AMX-10 RC виробляли з 1976-го по 1994 рік. Однак останніми роками Франція почала виводити його з озброєння своєї армії.

Броня цього легкого танку захищає від стрілецької зброї, але не від більших калібрів.

“Наразі в нас не так і багато варіантів посилення ЗСУ бронетехнікою. І у випадку пропозицій від Франції з адекватною кількістю AMX-10RC, яких у строю станом на 2021 рік було 245 одиниць, нехтувати цією можливістю не варто”, – вважають аналітики видання Defense Express.

Україну укріплюють французьким Бастіоном

Ще восени французькі ЗМІ повідомляли, що Україна отримає 20 бронетранспортерів Bastion. А 4 січня Володимир Зеленський написав у Telegram: “Провів тривалу і детальну розмову з президентом Франції Еммануелем Макроном з приводу поточної ситуації. Подякував за рішення передати Україні легкі танки і Bastion, а також за активізацію роботи з партнерами в цьому ж напрямку. Погодили подальшу співпрацю щодо суттєвого посилення нашої ППО та інших оборонних можливостей.”

Цей французький багатоцільовий БТР Bastion виробництва компанії Acmat класифікується як броньований повнопривідний армійський автомобіль-позашляховик. Оснащений кулеметом і димовими гранатометами. Важить близько 12 тонн, перевозить 8-10 бійців і рухається зі швидкістю до 110 км/годину. Bastion оснащений бронею Stanag 459, яка захищає екіпаж від боєприпасів калібром 7,62 мм та уламків мін.

БТР створювався насамперед для французьких спецпризначенців, які діють в Африці, і тому адаптований до відповідних кліматичних умов. Франція поставляла його в Африку, на Близький Схід і в Північну Америку. 

У 2015 році міністерство оборони США закупило 62 БТР Bastion для передачі їх різним місіям, що діють в африканських країнах.

Втім, це не перша допомога ЗСУ у вигляді БТРів від Франції. Ще у липні минулого року у відкритому доступі з’явилось відео, з якого стало відомо, що на фронті почали використовувати колісні бронемашини VAB французького виробництва. На відео можна побачити одразу чотири екземпляри VAB, однак скільки таких французьких бронемашин українські військові отримали загалом, не повідомлялось.

“За даними The Military Balance, на кінець 2021 року французька армія мала 2189 VAB, що дозволяє припускати – ЗСУ отримають як мінімум декілька десятків таких бронемашин”, – зробили висновок в Defense Express.

Не танк, але вбивця танків 

Наприкінці грудня джерела агентства Bloomberg повідомили про те, що уряд США розглядає можливість поставити Україні бойові машини піхоти Bradley.

“Ми чекаємо на них. Ми на них дуже чекаємо. Це значно підвищить боєздатність наших підрозділів”, – зауважив в інтерв'ю телекомпанії АВС News начальник ГУР МО України Кирило Буданов, говорячи про поставку Bradley до ЗСУ.

M2 Bradley – основна бойова машина піхоти, що перебуває на озброєнні механізованих військ армії США. Вона надійшла на озброєння американської армії в 1981 році після довготривалих випробувань і отримала назву на честь легендарного американського генерала часів Другої світової війни Омара Бредлі. Саме він командував підрозділом бійців США, які першими висаджувались на берег Нормандії 6 червня 1944 року.

БМП призначена для забезпечення транспортування підрозділів мотопіхоти на полі бою, ведення ними бою з машини та вогневої підтримки їх в період та після спішування. Застосовувалася американським військами у війнах в Перській затоці та Іраку.

Швидка і компактна БМП оснащена 25-мм танковою гарматою, кулеметом і протитанковим ракетним комплексом TOW, через який Bradley називають “вбивцею танків”.

Вона пересувається на гусеницях зі швидкістю 66 км/годину, важить 36 тонн та перевозить у собі до десяти піхотинців і членів екіпажу. Має високу прохідність по пересіченій місцевості, потужну вогневу міць середньої та великої дальності, здатну знищити будь-яку машину на полі бою. Крім того, БМП достатньо броньованій, щоб захистити екіпаж від загроз артилерії та стрілецької зброї.

 

“Bradley будуть значним покращенням у порівнянні з нинішніми українськими бойовими машинами”, – стверджує генерал у відставці Девід Перкінс, який очолював Командування підготовки і доктрини Сухопутних військ ЗС США. За його словами, ця БМП “більш ніж співвідноситься” з російськими бойовими машинами піхоти і танками Т-72.

Майкл Аллен, який займався питаннями національної безпеки за часів президентства Джорджа Буша-молодшого, вважає, що надання Україні бойових машин буде важливим з огляду на можливий перебіг війни. Більшість експертів прогнозують, пише Bloomberg, що війна буде більше схожа на події на Херсонщині, ніж на Харківщині. Тобто буде більш затяжною та поступовою, ніж прорив слабкої лінії та відвоювання сотень квадратних кілометрів.

Раніше Інформатор повідомляв, що Франція та Італія нададуть Україні системи ППО Mamba.

 Також ми писали про те, коли Україна отримає ATACMS, танки і сучасні ударні дрони. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube