Це місто - ключ до деокупації Луганщини та Донеччини
Бої за звільнення Лиману досі тривають. Офіційної інформації не надходить, а неофіційну влада називає «фейками». Контроль над містом відкриває логістичні та оперативні можливості для подальшого звільнення Донецької та Луганської областей. Інформатор розповідає, чому місто не виходить швидко звільнити
Вперше повідомлення про входження українських сил до Лиману з’явилося 10 серпня, стало відомо про диверсійну групу. В місцевих пабліках навіть почали фіксувати колаборантів та посібників окупантів. Проте офіційна влада не підтвердила інформацію про звільнення Лиману. Того ж дня президент Володимир Зеленський повідомив, що «місто ще чекає на наш прапор».
Зрозуміло, що успіхи українського контрнаступу в Харківській області та на Півдні підштовхують якомога швидше звільнити всі території, що знаходяться під окупантом. В Міноборони України просять передчасно не поширювати інформацію. Так за словами Ганни Маляр, заступника міністра оборони, якщо наші війська фізично зайшли в населений пункт, це ще не означає автоматично, що ми його контролюємо. Попереду ще можуть бути бої та чимало спеціальних заходів зі звільнення. Власне, на думку військових аналітиків, це і відбувається зараз в Лимані.
Американський Інститут вивчення війни(ISW) в своєму нещодавньому звіті підкреслив, що на лінії фронту Лиман-Ямпіль, російські війська зосередили найбільші сили в очікуванні наступу українських сил.
Місто Лиман є крупним залізничним вузлом, звідси розходяться колії в напрямку Слов’янська, 390 км(Ізюмський район) та Микитівки(фактично Горлівка). Лиманська залізнична станція є другою в Україні за розгалуженням залізничних колій(перше місце займає Ясинувата, що знаходиться в окупації). Крім того, через місто проходять автошляхи на Лисичанськ та подальший транспортний коридор на місто Стаханов на окупованій Донеччині. Тому місто важливе з точки зору логістичних маршрутів забезпечення. Варто згадати про мости через річку Сіверський Донець. Отримання контроль по лінії Лиман-Ямпіль відкриває оперативний простір для наступу на Лисичанськ та Сєвєродонецьк в Луганській області.
«Якщо ми кажемо, що Ізюм - це такі собі ворота до півночі Донеччини та Луганщини, так звана Південна Слобожанщина, то Лиман - це фактично контроль для того, щоб замкнути і вирівняти саму лінію фронту, яка йде від північних кордонів Харківської області по Осколу. Якщо ми отримаємо контроль над Лиманом, то у росіян не може йтися ні про яку Донецьку та Харківські області», – пояснює Інформатору Сергій Кузан, голова Українського центру безпеки та співпраці
Українські сили оборони з боями залишили Лиман 28 травня 2022 року. Разом з військовими з міста евакуйовано частину цивільного населення. 4 червня міський голова Лиману Олександр Журавльов повідомив, що окупанти знищили в місті газо- та водопостачання, в критичному стані енергетичний сектор. Крім того, з міста не змогли евакуюватися близько семи тисяч жителів.
Відомо, що ворог планував штурм міста більше тижня, а сама операція відбувалася п’ять днів з постійним використанням авіаційних нальотів та артилерійських обстрілів. В наступі було задіяно зведену тактичну групу в складі 228 мотострілецького полку та 239 танкового полку 90 танкової армії, 15 та 30 окремі мотострілецькі бригади 2 загальновійськової армії, 35 та 55-ї окремі мотострілецькі бригади 41-ї загальновійськової армії. Станом на 12 вересня в місті залишалася одна батальйонно-тактична група в складі 74 мотострілецької гвардійської бригади(41 загальновійськова армія), 30 та 15 мотострілецькі бригади 22 гвардійської загальновійськової армії. Відзначимо, що чисельність військової бригади складає від 1 до 8 тисяч чоловік.
Військові експерти неохоче коментують тему українського наступу на Лиман. В першу чергу це пояснюється відсутністю достовірної інформації з місця подій. Більш того, за місто постійно точаться бої, тому складно орієнтуватися в оперативній обстановці.
Військовий експерт Олег Жданов зазначає виданню, що навколо Лиману йдуть важкі бої, місто значно віддалено від діючої лінії фронту, тому є певні особливості в штурмових операціях.
«Більш того, я вам скажу, що бої за Лиман сильно відрізняються від наступальної операції в Харківській області. Там наші сили йшли з прикриттям авіації та артилерії. Лиман дуже далеко від лінії фронту. Без артилерійської підтримки складно штурмувати. Якщо штурм йде лише силами Сил спеціальних операцій, то вони діють самостійно», – говорить Інформатору експерт.
Жданов пояснює, що крім регулярних частин російської армії місто обороняють підрозділи ЧВК(приватні військові найманці). За його прогнозом, успіх українського наступу залежатиме від сил армії.
«Треба розуміти, що сили ЗСУ не нескінченні, бої важкі, все залежатиме лише від наших сил», – говорить Жданов.
Варто нагадати, що від початку українсько-російської війни в 2014 році, це вже друге звільнення Лиману. В 2014 році місто було захоплено одним з перших, ще у квітні. Основним місцем розташування ворожих сил була саме залізнична інфраструктура та околиці міста. Лиман було звільнено лише 4 червня в ході військової операції з участю підрозділів трьох військових бригад та сил Національної гвардії. Але тоді лінія фронту та оперативна обстановка мали зовсім інший вигляд.
На фоні масової втечі російських окупантів в Харківській області, Лиман виглядає як тимчасова зупинка ЗСУ. Але треба пам’ятати, що президент рф володимир путін наказав російським військам вийти на адміністративні межі Донецької області до 15 вересня. Тому ворог триматиметься за свої позиції до останнього. Власне, саме для забезпечення такої «стійкості» голова Чечні рамзан кадиров надіслав 10 тисяч своїх бойовиків. Їхня задача - не допускати масованого відступу та відловлювати дезертирів у своєму тилу.
Раніше Інформатор писав, що деокупація Лиману має стратегічне значення для подальшої перемоги ЗСУ
Максим Федоренко