Коли закінчиться війна в Україні: спільний документ Мінекономіки та Мінфіну України має відповідь

Читать на русском

Мінекономіки та Мінфін підготували аналітичний матеріал, з якого можна зрозуміти, коли аналітики очікують на завершення війни в Україні

Читать на русском
Мінфін України, війна в Україні, ЗСУ
Економічне зростання в Україні, перемога у війні. Колаж

Мінекономіки та Мінфін підготували аналітичний матеріал, з якого можна зрозуміти, коли аналітики очікують на завершення війни в Україні

Міністерство фінансів та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 5 червня опублікували документ, в якому аналізуються пріоритети можливості для відновлення економіки країни. Уважний читач може побачити в документі очікувану дату закінчення війни в Україні. Документ складено за методологією Світового банку щодо зростання економіки за участі Офісу реформ Кабміну, Київська школа економіки (KSE), Центру економічної стратегії. За прогнозом останнім роком війни може стати 2026-й.

У так званому "Звіті про пріоритети економічної політики, спрямованої на забезпечення економічного зростання" від Мінфіну та Мінекономіки наголошують, що за даними ООН наразі 5,8 млн біженців з України перебувають у країнах Європи. З них 1,3 млн українців перебувають у Росії та Білорусі. А ще 4,5 млн людей у країнах ЄС та інших країнах континенту.

Через військові дії та скорочення населення робоча сила в Україні зменшилася на 2,1 млн осіб (падіння приблизно на 12%), до 15,2 млн. Близько половини робочої сили в Україні не працює і не шукає роботу, тоді як майже 3/4 роботодавців у країні зазначають, що відчувають брак кадрів. Ситуація ускладнюється швидким старінням і скороченням населення. Для порівняння: у 2021 році в Україні було 17,3 млн робочої сили.

Як прогнозують у Мінфіні та Мінекономіки, у 2026 році в Україну вже повернеться значна частина біженців. І це збільшить кількість робочої сили всередині держави до 16-16,4 млн осіб. Тобто, за логікою прогнозистів, війна має закінчитися у другій половині 2025-го чи у 2026 році, завдяки чому значна частина біженців повернуться з європейських країн до України. Або в уряді передбачають замороження воєнних дій, що означатиме паузу у війні.

Але за умов повернення такої кількості готових до праці біженців, в Україні все одно буде дефіцит робочої сили. Тому уряд проведе реформи, стимулюватиме повернення біженців, залучатиме жінок та тих, хто наразі не працює, до відбудови. При цьому Україна потребуватиме допомоги від партнерів з надання соціальних послуг та можливостей працевлаштування.

Очікування завершення війни

За даними опитування, яке проводила Соціологічна група "Рейтинг" у лютому, найбільше громадян (37%) вірять, що війна Росії проти України закінчиться протягом 1-2 років. Ще 26% вважають, що війна з Росією може закінчитися менше, ніж за рік. А 14% громадян кажуть, що це станеться лише за 3-4 роки. У те, що війна триватиме ще щонайменше 5 років, вірять 8% опитаних українців. І лише 3% людей вважають, що вона не закінчиться ніколи.

Також переважна більшість українців (85%) продовжує вірити, що Україна здобуде перемогу у війні проти Росії. Водночас суспільство розділилось у поглядах на те, що саме вважати перемогою. Для деяких це повне відновлення територіальної цільності, для інших - знищення армії РФ та сприяння розпаду всередині Росії.

Майже три чверті (74%) роботодавців в країні відчувають дефіцит кадрів. Такими є висновки дослідження ринку праці України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією. Ще 17% відчувають дефіцит кадрів частково, 7% відповіли, що його не відчувають. У переліку вакансій, які наразі найскладніше закрити на думку HR-фахівців, зокрема, вказані менеджер середньої та вищої ланки (директор, керівник) та виробничий персонал.

Серед проблем, які наразі існують на українському ринку праці, респонденти називають дефіцит талантів, мобілізацію, відтік кваліфікованих кадрів за кордон, вигорання та втому співробітників, неготовність рекрутерів і роботодавців до співпраці з кандидатами 40+, перерозподіл робочих сил всередині країни (концентрація кандидатів в більш безпечних регіонах). Серед іншого також вказуються диспропорція між зарплатними очікуваннями кандидатів та фінансовими можливостями бізнесу та офіційне працевлаштування військовозобов’язаних (через ризик бути мобілізованим).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.