Коли Україна отримає запрошення в НАТО? Столтенберг назвав три головні елементи нового пакету для Києва

Відповідна заява Столтенберга пролунала під час спільної пресконференції із президентом Литви Гітанасом Науседою напередодні Вільнюського саміту

Столтенберг про вступ України до НАТО
Запрошення союзники нададуть тоді, коли узгодять, що умови членства України відповідають необхідним потребам - Столтенберг

В НАТО очікують, що просування України до Альянсу може бути без ПДЧ. Йдеться про програму для кандидатів на вступ. Запрошення ж союзники можуть надати тоді, коли узгодять, що умови нашого членства відповідають необхідним потребам.

Про це на пресконференції заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. За його словами, країни-члени розглянуть прагнення України бути членом у НАТО.

"Я очікую, що ми узгодимо, що просування навіть може бути без аспектів ПДЧ. І ми надамо відповідне запрошення Україні та приєднання до Альянсу, коли члени НАТО узгодять, що умови відповідають необхідним потребам", - сказав Столтенберг.

Він повідомив, що ще тривають консультації щодо рішень, які ухвалять на саміті НАТО. При цьому Столтенберг зазначив, що на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ запропонував пакет, до якого входять три елементи:

  • Програма практичної підтримки, щоб наблизити Україну до НАТО;
  • Створення Ради Україна-НАТО;
  • Скасування ПДЧ для України.

Таким чином, процес приєднання до Альянсу для України може бути без етапу плану дій щодо членства. Проте до опрацювання пакета ще необхідно узгодити редакцію рішень. З огляду на представлений пакет Столтенберг впевнений, що буде міцний сигнал для нашої держави. 

Що це означає для України 

Народна депутатка Олена Шуляк наголошує, що йдеться не про спрощену інтеграцію України до НАТО, а скоріше про позбавлення нас додаткових формальностей на шляху до Альянсу. ПДЧ наша країна очікувала отримати ще у 2008 році. Однак Франція і Німеччина заблокували надання нам такого статусу. І на заміну ми отримали заяву про те, що Україна з часом приєднається до Альянсу. Відтоді минуло 15 років, багато чого змінилося. Але найстрашніше, що майже 9 років з цих 15 в Україні триває війна.

"Відповідно, Україна має отримати гарантії на період процесу вступу та під час війни. Є приклад Ізраїлю і Тайваню. Йдеться про гарантії безпеки, які отримали ці країни від США. Звісно, це не замінить членства України в НАТО, але допоможе захищатися від російської агресії на цьому шляху. А ще потужна військова допомога та фінансування з боку союзників є для нас вкрай важливими у подоланні ворога та якнайшвидшої перемоги. І найголовніше – коли Україна отримає заявки на членство в НАТО? Президент України Володимир Зеленський закликав учасників саміту надати більш конкретну перспективу вступу до НАТО. На завтрашньому саміті НАТО у Вільнюсі будуть присутні лідери 31 країни-члена НАТО, 23 з яких вже підтримали вступ України до Альянсу. Буквально напередодні саміту в Вільнюсі Португалія документально підтримала рух нашої країни до Альянсу. Наразі наш вступ підтримують дві третини країн НАТО. Україна точно знає, що її майбутнє в НАТО, у кого б які сумніви не виникали", - додала Шуляк. 

Саміт НАТО у Вільнюсі

На саміті Альянсу, який пройде 11-12 липня у Литві, Україна хоче отримати сигнал про підтримки вступу. Раніше віцепрем'єрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявляла, що за запрошення України до вступу зараз виступає увесь східний фланг НАТО, а також низка країн Західної Європи. Вона також вважає, що НАТО може запросити Україну до вступу навіть під час війни, а завершити процес – тоді, коли дозволять обставини.

Раніше ми писали, що за півтора дня до саміту в НАТО терміново узгоджують гарантії безпеки для України. Крім того, ще одна країна підтримала вступ України в НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube