Коли переведуть годинники на літній час у 2025 році - точна дата, щоб не проспати

Традиційно українці в останню неділю березня переводять годинники о 3 годині ночі на годину вперед

Коли переведуть годинники на літній час у 2025 році
Годинник, літній час

Україна була за крок до того, щоб відмовитись від переведення годинників на літній час раз і назавжди. До відмови готувалися довго і ретельно і, зрештою, депутати підтримали законопроєкт №4201. Саме цей документ скасовував переведення стрілок годинника на літній час 2025, утім президент України Володимир Зеленський так і не підписав проєкт закону. Тож і цього разу українцям доведеться перейти на літній час. 

Традиційно, щоб не проспати, слід запам'ятати точну дату: українці перейдуть у 2025 році на літній час 30 березня. У ніч на неділю о 3 годині ночі слід перевести стрілки годинника на одну годину вперед. Таким чином громадяни знову житимуть за літнім часом. 

Хто вигадав перехід на літній час

Перехід на літній час – ідея не вчорашнього дня і навіть не позавчорашнього. Почалося все у далекому XVIII столітті, коли знаменитий американець Бенджамін Франклін запропонував переводити годинник з метою економії свічок, але виробники цих свічок і заблокували цей перспективний проєкт.

Ідея почала знаходити розуміння на початку XX століття, коли розвинені країни почали перейматися економією електроенергії. У Великій Британії навіть було створено законопроєкт про запровадження "літнього" часу, але до Першої світової війни його не було ухвалено. У лідери вибилася Німеччина, що воювала з англійцями. З метою економії пального вона перейшла на літній час 30 квітня 1916 року. За нею пішли й інші країни.

Перехід на літній час 2025, окрім України, практикують у ЄС, в окремих регіонах США, Канаді, Великій Британії, Норвегії, Швейцарії, Сербії, Боснії і Герцеговині, Чорногорії, Албанії, Ізраїлю, Лівані, Новій Зеландії, Чилі та Єгипті.  У країнах Африки, Азії та Південної Америки переведення годинників на літній час 2025 не практикують. 

Шкода переходу на літній час

Щорічне переведення годинників на літній та зимовий час призводить до порушення циркадних ритмів у людини, зміни обміну речовин та запалення. Щоб зробити такий висновок, вчені проаналізували чинні дані і з'ясували, що при переході на літній час порушується вироблення гормону сну - мелатоніну. Причина в тому, що світлий час доби переміщується на ранній вечір. Десинхронізація природного освітлення з нормальними фізіологічними процесами призводить до порушення регуляції мелатоніну та кортизолу. Це сприяє зміні обміну речовин та запаленню, що є фактором ризику серцево-судинних захворювань та раку.

Переведення годинника може призвести до пізнішого засинання і нетривалого сну. А хронічна втрата сну пов'язана з підвищеним ризиком виникнення багатьох проблем, включаючи ожиріння, діабет, гіпертонію, депресію. Оскільки статеве дозрівання змушує мозок вивільняти мелатонін пізніше вночі, підлітки особливо вразливі до наслідків переходу на літній час. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube