«Кінець епохи бідності» від Кабміну: чому взимку в Україні дуже здорожчає тепло

Читать на русском

Тарифи на опалення можуть зрости більше ніж наполовину

Читать на русском
«Кінець епохи бідності» від Кабміну: чому взимку в Україні дуже здорожчає тепло

Тарифи на опалення можуть зрости більше ніж наполовину

З теплом цієї зими можуть виникнути неабиякі проблеми. Крім того, що ціна на цю послугу зросте, ще не факт, що теплокомпаніі зможуть закупити газ. Так було з водоканалами, коли уряд залишив їх наодинці з боргами та неможливістю підписати договори з постачальниками електроенергії на новому ринку.

Кабінет Міністрів відмовився від державного регулювання ціни на газ для підприємств теплокомуненерго. Про це у своєму Telegram написав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, передає Інформатор

«Відзавтра, 20 травня, уряд більше не регулює ціни на газ для теплокомуненерго. І, відповідно, не зобов'язує «Нафтогаз» продавати їм блакитне паливо за фіксованою ціною», - пояснив він.

За його словами, це ще один важливий крок до запуску в Україні ринку газу. Шмигаль наголосив, що відтепер відповідальність за тарифи буде нести місцева влада. «Неефективність менеджерів комунальних підприємств більше не буде покриватися фіксованою ціною на газ. Тепер всі теплокомуненерго, більшість з яких належить місцевій владі, будуть укладати контракти з газопостачальними компаніями самостійно», - зазначив прем'єр.

Що було до цього

9 лютого цього року «Нафтогаз» (НАК), представники Кабміну, регулятор НКРЕ КП і деякі міста з Асоціації міст України підписали меморандум.

Суть цього документу - теплокомпаніі отримують відстрочку до осені в оплаті різниці між цінами НАКу, встановленими для теплокомпаній, і ціною газу в тарифах на послуги постачання тепла для населення - 6,99 грн / куб. м. За цей час уряд повинен знайти джерело для компенсації боргів теплокомпаній.

Але грошей немає і борги нікуди не поділися. За даними «Нафтогазу» на початок травня заборгованість тепловиків перед постачальником газу становить близько 67 млрд грн. Хто укладе контракт на вільному ринку з компанією, у якої можуть бути великі борги? Ніхто, і досвід водоканалів, які першими відчули на собі непідготовленість до реформи,це підтверджує.

Насправді, відмовитися від фіксованої ціни на газ для тепловиків повинні були 30 квітня цього року. Але тоді нардепи з комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВР умовили прем'єра цього не робити через ті ж борги.

«Скасування ПСО(зобов'язань продавати газ за фіксованою ціною -ред.) надає можливість для комунальних підприємств купувати газ у тих постачальників, які запропонують кращу ціну. На практиці це означає, що місцева влада, яка є власником комунальних підприємств, зможе закупити газ влітку за найнижчими цінами», - говорив прем'єр .

Але навіть якщо ціна на газ влітку знизиться,для його передоплати на майбутній опалювальний сезон достатніми оборотними засобами володіють далеко не всі місцеві влади, які є власниками теплокомуненерго. На думку голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенко, таку можливість мають лише ТКЕ з 10 великих обласних центрів. Серед них, Київ, Дніпро і Харків.

Скільки платитимемо

За словами першого заступника голови комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексія Кучеренка,вартість тепла може зрости більше, ніж наполовину.

Якщо вважати за таким принципом, то за тепло за новими цінами зможуть платити далеко не всі. Наприклад, якщо взимку 2020-21 років за тепло у двокімнатній квартирі на 47 м кв платили в середньому 1 300 грн, то вже цієї осені за тепло доведеться викласти приблизно на 650 грн більше. Тобто, тільки оплата тепла коштуватиме в середньому майже 2 тис. грн за 47 м кв.

І це ще не все: на думку експертів тариф на електроенергію в Україні з початку нового опалювального сезону може зрости до майже 3 грн за кіловат-годину. І це, ймовірно, не межа.

Ну і як то кажуть - «Зима близько».

                                                                                                           Олена Скобцева

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.