З 19% до 38% за рік збільшилася кількість українців, готових до територіальних поступок у рамках можливих пакетів мирних домовленостей. Такі дані опитування КМІС
Станом на грудень 2024 року 38% українців погоджуються з тим, що для досягнення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких територій. Ще рік тому їх було вдвічі менше - 19%. Ця частина українців готові до поступок заради швидкого досягнення миру та збереження незалежності. Однак, це ще не означає, що українці готові до миру на будь-яких умовах. Вони вимагають дієвих гарантій, які унеможливлять повторний напад Росії.
Опитування Київського міжнародного інституту соціології демонструє, що за період від початку жовтня до грудня з 32% до 38% зросла частка українців, які готові до територіальних поступок заради миру. А частка тих, хто проти жодних поступок, знизилася. Станом на грудень 51% українців виступали проти територіальних поступок (на початку жовтня таких було 58%). При цьому порівняно з початком жовтня у всіх регіонах є тенденція до зростання готовності до поступок. Водночас у всіх регіонах зберігається тенденція до переважання тих, хто виступає категорично проти поступок. Ситуація на Заході, у Центрі та на Півдні досить подібна, але вирізняється Схід (Донецька і Харківська області), де трохи менше тих, хто категорично проти жодних поступок. Утім, навіть у цьому прифронтовому регіоні-зоні активних бойових дій 43% мешканців категорично проти жодних поступок (а в цілому готові до певних поступок – 41%).
Запитання було сформульовано наступним чином: "З яким з цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з росією Ви згодні в більшій мірі?". Респондентів просили обрати лише одне з двох тверджень:
У КМІС окремо зазначили, що ці твердження зачитувалися в різному порядку і що жодне з них не містить офіційного визнання належності цих територій до Росії. Також вони не є ознакою того, що українці готові до миру на будь-яких умовах. В Інституті додали, що твердження вимірює, наскільки в цілому українці готові обговорювати можливі параметри миру в контексті питання контролю територій.
Заступник виконавчого директора Антон Грушецький у своєму коментарі з інтерпретації опитування відмітив високу стійкість українців. Він зазначає, що українці не готові до миру до будь-яких умов, і вимагають гарантій безпеки, які зроблять неможливою повторення російської агресії.
"Більшість українців лишаються дивовижно стійкими. Вони розуміють, що війна – екзистенційна, а ворог прагне знищення України та українців як нації. Українці посилають важливий сигнал і військово-політичному керівництву, і західним партнерам – готовність демонструвати прагматичну позицію та обговорювати складні варіанти розвитку подій. Ми мріємо про мир, але "мир на будь-яких умовах" нам не потрібен. Тому ми, Пріоритет – гарантії безпеки, які унеможливлять майбутню агресію Росії", - сказав він.
КМІС регулярно проводить подібні опитування, щоб відстежувати динаміку настроїв українців. Одне з них проводилося наприкінці 2023 року. Воно показало, що станом на грудень 2023 року частка українців, готових до територіальних поступок, становила 19%.
Ще одне опитування КМІС показує зменшення кількості українців, готових терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Станом на грудень 2024 таких було 57% - це на 16% менше, ніж було ще рік тому. Найменше таких - на сході, де тривають бойові дії. При цьому значне зменшення кількості таких людей відбулося саме минулого року – у період з лютого до жовтня.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.