Кількість українців, готових до поступок територіями заради миру, за рік зросла удвічі

З 19% до 38% за рік збільшилася кількість українців, готових до територіальних поступок у рамках можливих пакетів мирних домовленостей. Такі дані опитування КМІС

Поступово зростає кількість українців, які заради миру готові на територіальні поступки
Поступово зростає кількість українців, які заради миру готові на територіальні поступки

Станом на грудень 2024 року 38% українців погоджуються з тим, що для досягнення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких територій. Ще рік тому їх було вдвічі менше - 19%. Ця частина українців готові до поступок заради швидкого досягнення миру та збереження незалежності. Однак, це ще не означає, що українці готові до миру на будь-яких умовах. Вони вимагають дієвих гарантій, які унеможливлять повторний напад Росії.

Опитування Київського міжнародного інституту соціології демонструє, що за період від початку жовтня до грудня з 32% до 38% зросла частка українців, які готові до територіальних поступок заради миру. А частка тих, хто проти жодних поступок, знизилася. Станом на грудень 51% українців виступали проти територіальних поступок (на початку жовтня таких було 58%). При цьому порівняно з початком жовтня у всіх регіонах є тенденція до зростання готовності до поступок. Водночас у всіх регіонах зберігається тенденція до переважання тих, хто виступає категорично проти поступок. Ситуація на Заході, у Центрі та на Півдні досить подібна, але вирізняється Схід (Донецька і Харківська області), де трохи менше тих, хто категорично проти жодних поступок. Утім, навіть у цьому прифронтовому регіоні-зоні активних бойових дій 43% мешканців категорично проти жодних поступок (а в цілому готові до певних поступок – 41%).

Вдвічі за рік зросла кількість українців, готових до поступок територіями заради миру, – опитування КМІС 1

Запитання було сформульовано наступним чином: "З яким з цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з росією Ви згодні в більшій мірі?". Респондентів просили обрати лише одне з двох тверджень:

  • "Для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких своїх територій";
  • "За жодних обставин Україна не має відмовлятися від жодних своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть загрози збереженню незалежності".

У КМІС окремо зазначили, що ці твердження зачитувалися в різному порядку і що жодне з них не містить офіційного визнання належності цих територій до Росії. Також вони не є ознакою того, що українці готові до миру на будь-яких умовах. В Інституті додали, що твердження вимірює, наскільки в цілому українці готові обговорювати можливі параметри миру в контексті питання контролю територій.

А ви готові обміняти території на мир в Україні?

Україні за рік удвічі зросла кількість громадян, які згодні розглядати поступки територіями заради закінчення війни
Image

Заступник виконавчого директора Антон Грушецький у своєму коментарі з інтерпретації опитування відмітив високу стійкість українців. Він зазначає, що українці не готові до миру до будь-яких умов, і вимагають гарантій безпеки, які зроблять неможливою повторення російської агресії.

"Більшість українців лишаються дивовижно стійкими. Вони розуміють, що війна – екзистенційна, а ворог прагне знищення України та українців як нації. Українці посилають важливий сигнал і військово-політичному керівництву, і західним партнерам – готовність демонструвати прагматичну позицію та обговорювати складні варіанти розвитку подій. Ми мріємо про мир, але "мир на будь-яких умовах" нам не потрібен. Тому ми, Пріоритет – гарантії безпеки, які унеможливлять майбутню агресію Росії", - сказав він.

КМІС регулярно проводить подібні опитування, щоб відстежувати динаміку настроїв українців. Одне з них проводилося наприкінці 2023 року. Воно показало, що станом на грудень 2023 року частка українців, готових до територіальних поступок, становила 19%.

Ще одне опитування КМІС показує зменшення кількості українців, готових терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Станом на грудень 2024 таких було 57% - це на 16% менше, ніж було ще рік тому. Найменше таких - на сході, де тривають бойові дії. При цьому значне зменшення кількості таких людей відбулося саме минулого року – у період з лютого до жовтня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube