Київрада заборонила будівництво ЖК Fresco Sofia біля Софійського собора у Києві, забудовник не погодився - що вирішив суд

Багаторічна судова тяганина остаточно припинена

Національний заповідник «Софія Київська»
Національний заповідник «Софія Київська»

Днями Касаційний адмінсуд остаточно підтвердив законність рішення Київради від 14 липня 2016 року, яким забудовнику ЖК Fresco Sofia на вул. Олеся Гончара, 17-23 у Києві було заборонено проводити будівельні роботи. Влада Києва зробила це задля того, щоб територія біля Софії Київської не була виключена з переліку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

30 березня 2023 року Касаційний адміністративний суд остаточно відмовив ТОВ “Інвестиційно-будівельна група” (“ІБГ”) в задоволенні його позову щодо визнання протиправним та скасування рішення Київради №709/709 від 14 липня 2016 року. Саме цим рішенням компанії було, серед іншого, заборонено проводити роботи на вказаній локації. Відповідачем у цій судовій справі виступала саме столична міськрада. 

Як йдеться з рішення суда, у 2004 році Київська міськрада затверила проект відведення земельних ділянок ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» для будівництва, експлуатації та обслуговування двох житлових комплексів на вул. О. Гончара у Шевченківському районі м. Києва. Будівництво розпочалося в 2008 році.

Планувалось, що ЖК Fresco Sofia буде виглядати так
Планувалось, що ЖК Fresco Sofia буде виглядати так

Із самого початку активісти вказували на те, що ще в 2005 році ЮНЕСКО змінила межі буферної зони об'єкту всесвітньої спадщини “Київ: собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі, Києво-Печерська лавра”, збільшивши її на 111 гектарів та включивши до цієї зони в тому числі й вулицю Олеся Гончара. Відповідно до рекомендацій ЮНЕСКО було встановлено, що гранично допустима висота нових будинків та надбудов на цій території не повинна бути вищою від висоти прилеглої історичної забудови, що складає 12-25 м, тоді як забудовники ЖК Fresco Sofia планували звести у півтора рази вищий комплекс. Також активісти зазначали, що про будівництво в цій зоні має бути поінформоване ЮНЕСКО, але забудовник, мовляв, повідомив цій організації про свої наміри лише 2009 року, коли будівельні роботи вже почалися.

У 2009 році Міжнародна рада з охорони пам'яток та історичних місць (ІКОМОС), надала роз'яснення, що проект цього будівництва “суперечить традиційному просторовому синтезу буферної зони “Софії Київської”. Відповідно до своїх спостережень, ІКОМОС надала рекомендації, серед іншого, значно зменшити висотність будівництва – щоб верхня межа не перевищувала висоту прилеглих будівель. 

27 травня 2010 року столична міськрада під тиском активістів прийняла рішення №810/4248 щодо зупинення проведення будівельних робіт. Згідно з цим рішенням, ТОВ “ІБГ”, серед іншого, було рекомендовано виконати вимоги щодо будівництва в охоронній (буферній) зоні об'єкта всесвітньої культурної спадщини – Софії Київської. Але роботи і надалі продовжувалися. Зупинено їх було лише в 2016 році. На той час будівля вже була фактично готовою.

ЖК майже добудували
ЖК Fresco Sofia майже добудували

У червні 2016 року Державна архбудінспекція анулювала дозвіл на виконання будівельних робіт на вул. Гончара, 17-23. Підставами для цього стало, зокрема, те, що ТОВ "ІБГ" в 2012 році, вже після отримання цього дозволу, самовільно скоригувало свій проєкт. В рамках цих коригувань, серед іншого, висоту будівлі було збільшено до 37,9 м, а загальну площу квартир – до 12,8 тис. кв.м. Як зазначили в ДАБІ, забудовник мав отримати відповідні вихідні дані на здійснення таких коригувань, що передбачено Державними будівельними нормами (ДБН), та погодити відкориговану проєктну документацію з органами охорони культурної спадщини. Усього цього, мовляв, зроблено не було. 

14 липня 2016 року Київрада звернулась до ТОВ “ІБГ” з вимогою про негайне зупинення будівництва приведення висотність її ЖК на вул. Гончара, 17-23 у відповідність до Генерального плану Києва і у відповідність до "Меж та режиму використання території охоронної зони ансамблю споруд Софійського собору" (затверджені наказом Міністерства культури і туризму України № 1076 від 23 грудня 2005 року), але не вище 25 метрів від поверхні землі. 

У лютому 2017 року ТОВ “ІБГ” звернулося до Окружного адмінсуду Києва із позовом до столичної міськради про визнання протиправним та скасування її рішення №709/709 “Про врегулювання питань використання земельних ділянок на вул. О. Гончара, 17-23 у Шевченківському районі Києва” від 14 липня 2016 року. Головним аргументом позивача стало те, що Київрада, прийнявши це рішення, “висуває незаконні вимоги щодо негайного зупинення об'єкта будівництва та зменшення висотності вказаного об'єкта будівництва, чим втручається у господарську діяльність компанії”. Крім того, у ТОВ “ІБГ” повідомили суддям, що виконання вказаного рішення є неможливим без коригування проекту та отримання вихідних даних. 

Столична міськрада під час судового розгляду цієї справи виступала проти задоволення вимог позивача. Зокрема, юристи Київради вказували на те, що столичний муніципалітет має широке повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності, а тому може приймати рішення “подібного профілю”. 

У 2018 році ОАСК повністю відмовив ТОВ “ІБГ” у задоволенні його позову. Надалі компанія звернулася до Шостого апеляційного адмінсуду, але успіху знов не мала – 26 лютого 2019 року їй було відмовлено в задоволенні апеляційної скарги. Касаційний адмінсуд зайняв таку ж позицію. це остаточне рішення, яке вже не можна оскаржувати. 

ТОВ “Інвестиційно-будівельна група” зареєстрована у 2003 році з юридичною адресою у Києві. Керівником організації є Констянтин Ульянов. Розмір статутного капіталу складає 500 тис. грн. Кінцевим бенефіціара Юконтрол називає Олесю Плітку. 

Як раніше повідомляв Інформатор, забудовник вимагає у архітектора Миколи Левчука 300 тисяч грн відшкодування своїх судових витрат. Рішення про остаточну суму ухвалюватиме колегія суддів, яка винесла попереднє рішення на користь забудовника. Між тим архітектор Левчук планує оскаржувати це рішення у Верховному Суді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube