Європейські члени НАТО, на відміну від Росії, зіткнулися з суттєвими проблемами у нарощуванні оборонно-промислового виробництва
Протягом повномасштабного вторгнення, у 2022-2024 роках, Росії вдалося перевершити НАТО з виробництва військової техніки. Це становить "стратегічну загрозу" для Заходу і "катастрофічний ризик" для України, кажуть експерти. Більшість армій країн ЄС надто малі, щоб підтримувати власні оборонні підприємства.
Про це йдеться у доповіді Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI). Зазначається, що під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну російській оборонній промисловості вдалося значно наростити оборонне виробництво. Україна теж це зробила, хоча й меншою мірою. Тим часом європейські члени НАТО зіткнулися з суттєвими проблемами у нарощуванні оборонно-промислового виробництва, попри велику кількість коштів.
"Попри порівняльну економічну слабкість, Росія змогла випередити НАТО у виробництві військової техніки протягом 2022-2024 років, навіть з урахуванням значних зусиль окремих країн-членів НАТО щодо розширення оборонного виробництва. Це відображає труднощі в узгодженні політичної волі, нормативно-правового забезпечення, промислового планування та виробничих потужностей, а також у розумінні та контролі над ланцюгами постачання. Триваюча перевага Росії у виробництві озброєнь становить стратегічну загрозу для НАТО та підриває довіру до його звичайних засобів стримування. Для України це створює катастрофічний ризик, оскільки її міжнародні партнери стали її стратегічною глибиною", - йдеться у звіті.
В RUSI наголошують, що Росія мала добре розроблений план військово-промислової мобілізації, який вона реалізувала на початку великої війни. Україна не мала такого добре розробленого плану, але могла використати свій радянський спадок для відновлення промислового потенціалу. Тим часом Європі не вистачало ні плану, ні даних для його створення. Це робило інвестиції в оборонне виробництво неефективними, наголошують аналітики. Вони зауважили, що більшість європейських армій надто малі, щоб підтримувати власні оборонні підприємства.
Щодо США, які зберегли потужну оборонну промисловість і мають політику промислової мобілізації, повномасштабне вторгнення Росії стимулювало інвестиції у розширення виробництва деяких видів боєприпасів. У звіті зазначається, що основною політичною дискусією у США була не промислова політика, а баланс інвестицій між підтримкою України та стримуванням можливої агресії Китаю проти Тайваню.
Зокрема, в лютому повідомлялося, що Росія продовжує розширювати власні можливості виробництва безпілотних літальних апаратів Shahed іранської розробки для ударів по Україні. Аналітики заявляють, що російський завод з виробництва шахедів "Алабуга" у Республіці Татарстан випустив 5760 безпілотників у період з січня по вересень 2024 року. Ця цифра вдвічі більша, ніж за весь 2023 рік. Очікувалося, що Москва невдовзі вийде на показник у 10 тисяч таких безпілотників щомісяця.
На початку березня голова ГУР МО Кирило Буданов заявив, що Росії термінового потрібна пауза у війні, бо вона вийшла на максимальні темпи виробництва озброєння. Виробляти ще більше ворог не здатен. Москва прагне через призупинення бойових дій відновити свої сили.