Депутати розійдуться по комісіях та округах
Верховна рада розглянувши кілька, напевно, важливих, але явно не першочергової важливості питань, уже фактично збиралася на нові канікули. Про це Інформатору стало відомо в кулуарах Ради від народних депутатів.
Як повідомляли нардепи, за графіком, попередньо узгодженим із головами фракцій та депутатських груп, Рада планує закрити поточну сесію 28 січня. А потім відкривши нову сесію 1 лютого, розійтися – «по округах» та для «роботи у профільних комісіях». Щоб знову зібратися «під куполом» лише 15 лютого. Та й то – зібратися лише на чотири дні.
Знаючи те, як «активно» працюють народні обранці «на округах та в комісіях», можна припустити, що причина для фактичних міні-канікул парламенту (який і так не працював більше місяця) у чомусь іншому.
Від чого вбереже нардепів карантин
Офіційно спікери від монобільшості озвучують значне зростання захворюваності на коронавірус у країні, як причину двотижневої перерви в роботі Верховної ради. Мовляв, давайте все розійдемося на карантин, а там буде видно.
Попередньо вже погоджено наступний графік роботи парламенту на лютий: відкриття сесії 1 лютого, а потім сесійні засідання народних депутатів із 15 до 18 лютого. І потім знову фактична відсутність нардепів у Раді аж до 7 березня.
Як повідомили у фракції монобільшості, карантин «під куполом» планують оголосити, щоб уникнути обвального зростання захворюваності в парламенті.
«Вимушені констатувати, що у Верховній Раді спостерігається тенденція до збільшення кількості хворих на COVID-19. На ранок 26 січня лише серед депутатів Верховної Ради від «Слуги Народу» зафіксовано 17 підтверджених випадків захворювання. Також, за нашою інформацією, на коронавірусну інфекцію захворіли 45 співробітників апарату парламенту. Щодня фіксується по 2-3 нові випадки зараження COVID-19», - написала на своїй сторінці у соцмережах прессекретарка фракції «Слуга народу» Юлія Палійчук.
Ймовірно, прессекретар проурядової фракції окреслила ситуацію цілком коректно. Якби не кілька мотивів, висловлених іншими депутатами.
Опозиція не вірить карантинним побоюванням влади
Жоден з опитаних у кулуарах Ради народних депутатів з опозиційних фракцій та просто позафракційних не погодився з мотивацією оголосити у Раді карантин через епідемію. Справжніми мотивами такого рішення монобільшості називали зовсім інше.
«І справді чимало депутатів хворіють. Є майже у всіх фракціях хворі на COVID. Але також є інша частина проблеми. Влада вже не має достатньо голосів. Дуже велика кількість депутатів стала розуміти, що рейтинг влади падає. І якщо ви подивитеся на результати вчорашнього пленарного засідання, то всі ключові закони, які подавалися з ініціативи президента та Офісу Президента, всі ці законопроєкти були провалені – немає голосів за урядові закони, владі потрібен час для переформатування роботи в Раді», - прокоментував Інформатору плани більшості народний депутат (фракція «Голос») Ярослав Железняк.
І до сказаного депутат додав, що остаточне рішення про графік роботи парламенту може бути прийняте депутатами у залі засідань. Але вже зараз ясно, що «слуги» не планують працювати в сесійному режимі від 2 до 15 лютого, а потім з 18 лютого і до кінця місяця.
Що ж до сьогоднішнього засідання Ради, то Ярослав Железняк зазначив, що «всі важливі питання, які хотіли протягнути – типу економічного паспорта, подвійного громадянства чи ліве розширення мовлення телеканалу «ДІМ» – сховали. Нема голосів».
Тепла ванна у Раді для президента Зеленського закінчилася
Позафракційна народна депутатка-мажоритарниця Людмила Буймістер у коментарі Інформатору заявила, що представники монобільшості у Раді зараз банально злякалися розвитку ситуації та остаточної втрати контролю.
«Вони злякалися, бо в них зараз уже немає внутрішньої сили казати людям правду. І вони вже не можуть готувати людей до найгіршого сценарію розвитку ситуації. Не для того, щоб ця ситуація сталася, а щоб не було паніки, щоб кожен українець знав, що робити, якщо найгірший сценарій відбудеться. Але в інформаційному полі від сьогоднішньої влади ми цього не чуємо. І тому мажоритарникам доводиться у своїх округах робити все самостійно, працювати з активною частиною населення», - наголосила Людмила Буймістер.
Також вона заявила, що, на її думку, Київ буде найпідготовленішим до відсічі можливої російської агресії містом. Для цього вже зараз багато нардепів-мажоритарників почали консолідувати зусилля з Міністерством оборони у питанні якнайшвидшого формування підрозділів Територіальної оборони.
«Люди найчастіше зі своїми питаннями та проблемами приходять до мажоритарників. Коли виборці не отримують від влади відповіді на запитання, то приходять до тих депутатів, до яких можуть достукатися. Те саме і в питанні підготовки до опору – люди є, людей багато, ми чинитимемо опір агресору, як і в 2014 році, тільки ще більш ефективно», - вважає депутатка.
Приблизно такої ж точки зору дотримуються багато політичних спостерігачів. Один із телеграм-каналів упевнений, що справжньою причиною для нової великої перерви в роботі Ради стало саме нерозуміння Банкової, як тепер вибудовувати комунікацію з депутатами за умов фактичного розвалу монобільшості.
«У Раді просто закінчилася монобільшість – учора прокотили одразу кілька президентських законопроєктів. Це все не дивно, якщо згадати, що «Слуга народу» має зараз такий самий рейтинг, як і «Батьківщина». Ніхто більше за президентську фракцію не тримається – усі думають лише про свою шкуру. Банковій потрібна пауза, щоби зрозуміти, як жити далі. Хоча насправді нічого складного тут немає – просто тепер доведеться купувати кожне голосування, домовлятися з олігархами тощо. Тобто, працювати з парламентом у режимі, в якому з ним працювали всі попередні президенти», - повідомляє телеграм-канал ПриСлуга.
А ось позафракційний народний депутат Олександр Дубинський, який раніше входив до активу фракції «Слуга народу», у коментарі Інформатору заявив, що зараз у монобільшості немає бажання і можливості приймати ті рішення, які реально співпадали б з очікуваннями та тривогами українців. Тому немає великої проблеми, що такий парламент не працюватиме аж два тижні, протягом яких можуть статися досить трагічні події.
«Якщо ви запитаєте сьогодні у будь-якого депутата про порядок денний сьогоднішній, то там не буде питань, ініційованих монобільшістю і які стосувалися б захисту державних кордонів, переформатування бюджету та соціальних гарантій (військовослужбовцям – Ред.), тобто – немає роботи на попередження російської агресії та протидії фейкам, які вводять країну в режим нервозності та маніпуляцій… це безвідповідальна робота Ради. Що вона зараз працює, що не працює – користь нуль», - заявив Дубинський.
***
Тим не менш, все ж таки є законопроєкти, які не викликають сумніву в необхідності їх ухвалення. Навіть якщо вони ініційовані чинним президентом.
26 січня Верховна Рада знайшла голоси для ухвалення Закону про соціальний та правовий захист людей, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей. «За» проголосували 288 народних депутатів від різних фракцій та груп, 16 представників «Опозиційної платформи – За життя» утрималися, двоє проголосували проти.
Документ покликаний забезпечити захист військовополонених та цивільних заручників. Водночас, дія прийнятого Закону не поширюється на людей, щодо яких після 20 лютого 2014 року набув чинності обвинувальний вирок українського або визнаного Україною суду у справах про злочини проти національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства та інші злочини, пов'язані з агресією проти України.
Закон також передбачає низку соціальних гарантій. Наприклад, людям, які були позбавлені волі через їхню підтримку України проти країни-агресора, і на час їх ув'язнення – родичам таких людей передбачено щорічну державну допомогу. А на виконання норм закону буде створено спеціальну Комісію щодо встановлення факту позбавлення особистої волі з причин, описаних у Законі.
Інформатор писав, що керівництво Ради натрапило на фактичний саботаж їхніх проєктів рішень.
Крім того, розповідали, що Зеленський водночас лідер рейтингу та лідер антирейтингу кандидатів у президенти.
Також Інформатор повідомив про ставлення та довіру жителів країни до ЗСУ та до волонтерів.
І повідомляли, що війна в Україні не стане легкою прогулянкою для російських солдатів. Нагадаємо, глава дипломатії ЄС пригрозив Росії «рішучими діями» у разі нової агресії проти України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.