В Україні закон не дозволяє військовим священникам навіть видавати зброю, хоча релігія при цьому не згодна
Керівник капеланської служби Головного управління розвідки Міноборони Костянтин Холодов розповів, що церква дозволяє капеланам взяти зброю для захисту себе, своїх парафіян і спільноти. Однак закон обмежує військових священників. Холодов пояснив, що на війні бувають некомбатанти, які не беруть участь у бойових діях, такі як священники та медики.
Про це очільник капеланської служби ГУР Міноборони розповів в інтерв'ю для "РБК-Україна". Він також уточнив, про який закон йдеться.
"Наша церква дозволяє захищати зі зброєю в руках. Захистити себе, захистити своїх парафіян, захистити своїх побратимів. Але закон 4626 не дозволяє видавати зброю військовим капеланам", - сказав він.
Холодов пояснив, що некомбатанти лише надають допомогу військовослужбовцям. Медикам виділяється зброя, але капеланам це закон забороняє. Холодов висловив сподівання, що ця норма буде переглянута в майбутньому.
Законопроєкт "Про службу військового капеланства" був прийнятий у другому читанні та підписаний президентом 2021 році. Він визначає обов'язки та принципи діяльності військових священників.
Згідно з цим законом, капеланам заборонено видавати зброю та боєприпаси, а також залучати їх до бойових дій. Замість цього, вони отримують соціальний захист, який надається військовослужбовцям, та визначається їхня робота у військах, включаючи душпастирську опіку та консультування командування з духовно-релігійних питань.
Закон також встановлює квоти конфесійного представництва відповідно до потреб особового складу. Однак, він чітко визначає обов'язки військових капеланів та принципи, якими вони повинні керуватися у своїй діяльності.
Зазначимо, що капелан або військовий священник — це особа з духовенства, якій доручають пастирську опіку над якоюсь спільнотою або групою вірних. Вони можуть мати різні обов'язки та виконувати свої функції у різних сферах:
Зокрема, в армії вони є військовими священниками, які мають посаду, прирівняну до заступника командира полку або батальйону. Їм доручається виховувати солдатів, матросів, офіцерів та їхні родини, виконувати богослужіння серед військовослужбовців та контролювати їх моральний стан.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про скандальну ситуацію на Львівщині, де в Стрийському районі працівники ТЦК з погрозами виписали повістку священнику. Пізніше вони прокоментували й заявили, що дії військкомів були законними.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.