Кадрові перестановки в Кабінеті міністрів: очікування і реальність

З портфелем на вихід з Кабміну

Кадрові перестановки в Кабінеті міністрів: очікування і реальність

На цьому тижні в кулуарах Верховної Ради знову обговорювали потенційні зміни в Кабінеті Міністрів. Кандидатур «на вихід» називали кілька, як і причин, за якими вже найближчим часом нардепи можуть провести ротацію в складі Кабміну. Але гучних відставок так і не сталося.

Інформатор проаналізував кілька з можливих відставок, яких чекали.

Міністрів звільнити не можна залишити - де і для кого поставлять кому

Цього тижня в кулуарах Верховної Ради знову обговорювали потенційні зміни в Кабінеті Міністрів України. Зранку в вівторок 19 жовтня в ЗМІ з'явилась інформація, що міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський написав заяву про звільнення за власним бажанням. 

В кулуарах парламенту лідер фракції «Слуга Народу» Давід Арахамія в обідню перерву сів на підвіконня і весело спілкується з однопартійцем головою комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилою Гетманцевим. Інформація про Абромовського для нього, наче грім серед ясного неба.

«Я нічого не чув взагалі про відставку Абрамовського. Якщо це написали в ЗМІ, то можуть написати,  наприклад, що і Гетманцев у відставку йде», - жартівливо іронізує Архамія, дивлячись на Гетманцева. 

 

«Ми поки на фракції взагалі не обговорювали зміни в Кабміні, якщо і будемо це робити, то не раніше, ніж за два три тижні», - каже Давид Арахамія.

Своєю чергою, новообраний заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко зауважує, що бачив днями Романа Абрамовського, і помітив, що міністр захисту довкілля чомусь не привітався з ним: «Мені передавали інформацію, що хтось з міністрів сьогодні-завтра напише заяву про звільнення, але я не знав, що це буде саме Абрамовський».

 

А ось один з заступників фракції «Слуга Народу» депутат Галина Янченко зазначає, на заміну Роману Абрамовському є близько шости потенційних кандидатур, але є питання і по ефективності роботи інших членів уряду.

«Ми взяли трохи більше часу, щоб максимально продумати цю конструкцію нового Кабміну.  Є питання до роботи міністра оборони Андрія Тарана. На мою думку Україна заслуговує на більш динамічного міністра оборони, враховуючи що сім років йде війна з Росією на сході України. На заміну Тарану розглядали одного з діючих міністрів, але конструкція поки не складається. По проблемам в роботі міністра з питань стратегічних галузей Олега Уруського було обговорення з комітетом парламенту з питань економічного розвитку, і дискусія з колегами з Офісу Президента, і вони ці аргументи прийняли. Зараз питання, хто прийде на заміну. Є декілька кандидатур, але конкретні прізвища поки не скажу», - каже Янченко.

 

Тим часом народний обранець Ярослав Юрчишин з депутатського об'єдання «Справедливість», яке відкололось від основної частини фракції «Голос», але не вийшло з партії, не згоден з представниками монобільшості щодо роботи  міністра захисту довкілля Романа Абрамовського.

«Це єдиний міністр, який намагається виконувати свої завдання, запроваджувати стратегічний екологічний контроль, але він незручний для олігархів, тому його намагаються зняти», - повіломляє парламентар.

Також Юрчишин додає, що їх об'єднання «Справедливість» схиляється не до часткових змін в уряді, а до глобального переформатування Уряду.

«На даний час  ситуація, яка склалась з тарифами і  з  боротьбою з коронавірусом,  свідчить, що  треба було б перезапустити увесь Кабмін. Найбільше заслужив на відставку пан Таран, людина, яка провалила державне оборонне замовлення, тому що у нас замість того, щоб держава в січні замовила зброю для наших військових на  Донбасі, цей процес розпочався тільки в квітні. Є великі шанси, що до кінця року не встигнуть  забезпечити наших військових належним чином, ми маємо скорочення і по військово-морській програмі і по інших програмах. Також у  міністра оборони непереконлива позиція по справі вагнерівців, тому Таран однозначно заслуговує на відставку. Ми не бачимо жодних результатів роботи міністерства з питань стратегічних галузей промисловості на чолі з Уруським. Його анонсували, як людину, яка буде активно розвивати стратегічні підприємства, але ми бачимо, що цього не відбулось, тому в даному випадку Уруський не справився, також заслуговує на відставку. Щодо роботи міністра соціальної політики Марини Лазебної, ми ще будемо спілкуватися, тому що по ній спірне питання. Багато речей для людей залежить в складний період від цього міністерства. В роботі Лазебної ми не бачимо великих досягнень, хоча немає і  крупних провалів»,- міркує Юрчишин.

Своєю чергою нардеп Андрій Осадчук з основної частини фракції «Голос» дивується, як уряд другий рік поспіль живе без конкретної програми дій в режимі творчого хаосу.

«Позиція «Голосу» дуже проста, ми вважаємо увесь Кабмін непрофесійним, і таким, що не приносить жодної користі українському народу. Цю дискусію з перестановами в уряді почали слуги народу, ми, як опозиція, підтримуємо звільнення міністрів. Хоча у слуг народу нині інші пріоритети, вони прибрали спікера Разумкова і тепер їм потрібно по новому налагодити комунікацію в парламенті. Але зміни в Кабміні будуть, Зеленський і Банкова шукають для себе максимально лояльних людей. Ми не впливаємо на кадрові призначення, з нами ніхто не консультується. Але якщо б винесли увесь Кабмін, ми за це проголосували», - зазначає Осадчук.

Натомість Олексій Кучеренко з «Батьківщини» чекає, коли парламент викличе міністрів звітувати про свою діяльність за останній час.

«Треба почути і послухати, з яких причин монокоаліція збирається вчергове міняти своїх урядовців,  тому що та кадрова катавасія, яка була запропонована останні роки, жодної логіки не мала. Це зведення рахунків, або внутрішні групи впливу борються за те чи інше міністерство, щоб осідлати фінансові бюджетні потоки. Я не бачу стратегічних завдань в уряді. Коли хочеш знімати таку потужну особу, як міністр оборони, треба, щоб тимчасова слідча комісія парламенту провела розслідування, щоб були підстави для звинувачення. Це ж не можна так сказати, сперш міністр подобався, а потім не сподобався. Величезна криза управлінська пов'язана з тим, що є очевидні протиріччя в конституції, що у нас фактично президентська модель, а не парламентсько-президентська, як записано в конституції. І це пов'язано з непрофесійністю, відсутністю  розуму і досвіду у депутатів монокоаліції, нехай ці хлопці і дівчата на мене не ображаються», - каже Кучеренко.

Політологи не вбачають причин для відставки всього складу Уряду

У середовищі політологів скептично дивляться на перспективу зміни всього складу Кабінету міністрів. Хоча поодинокі ротації в Уряді не виключають. І саме через те, що до якості роботи окремих міністрів, як управлінців, дійсно є обґрунтовані претензії.

Політолог Микола Давидюк впевнений, що велика частина міністрів у складі Кабміну всерйоз вважає, що можна переходити без особливих зусиль переходити з одного складу уряду до іншого.

Давидюк

«Роман Абрамовський не підвищив фінансові вимоги за токсичні викіди металургійних та хімічних заводів олігархів. У нас жоден з олігархів не сплачує  екологічний збір в тому обсязі, в якому він наносить природі збиток. Екологія не стала  прозорішою і менш корумпованою. Абрамоавський міг на мільярд гривень збільшити надходження в бюджет. Також питання щодо розподілу ресурсів, це теж не стало прозорішим. У Андрія Тарана невикористання ресурсів Міністерством оборони, 10 мільярдів гривень пішло на велике будівництво, плюс в армії чимала корупція. По Олегові Уруському, якщо візьмемо ретроспективу того, що він зробив, більшість людей згадають, що Уруський ручкався з Рамзаном Кадировим, а по своїм обов'язкам нічого зробив. Міністр аграрної політики Сергій Лещенко обіцяв президенту, що він створить мільйон додаткових гектарів земель, але так і не зробив цього, як і провалив комунікацію по земельній реформі», - перераховує претензії до міністрів Давидюк.

Його колега політолог Володимир Фесенко вважає, що Верховна Рада і монобольшість «Слуги народу» невдовзі таки вирішать долю деяких міністрів. І причиною тому є невдоволення першої особи - президента Зеленського.

Фесенко

«У першу чергу незадоволений цими міністрами особисто сам президент, а не депутати.  Розмірковувати, кого змінити в Кабміні, буде лише Володимир Зеленський і голова Офісу Президента Андрій Єрмак, але заміни самого прем'єр-міністра не буде цього року. Прем’єру Денісу Шмигалю дадуть допрацювати цей рік», - пояснює Фесенко.

Свою роботу «під куполом» народні депутати тепер продовжать 2 листопада. Крім ротації частини уряду у них є ще одна термінова завдання - ухвалити бюджет на 2022 рік.

Михайло Фрадкін, спеціально для Інформатора

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут . 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube