Кабмін вніс до ВР законопроєкт щодо Угоди про надра - за що його критикують

Законопроєкт 6 травня розглядатиме комітет закордонних справ ВР і 8 травня парламент

Угода про надра Фото - Getty Images
Угода про надра Фото - Getty Images

Кабінет міністрів ввечері п’ятниці, 2 травня, вніс Проєкт Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови»(реєстр. № 13256). Про це повідомляє представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук. У понеділок, 5 травня, народні депутати розповіли, про що йдеться. 

Що передбачає законопроєкт

Як зазначила народний депутат Ольга Василевська-Смаглюк, щоб реалізувати цю Угоду, Кабмін подав у Верховну Раду законопроєкт, який вносить зміни до Бюджетного кодексу. Вона розповіла Детальніше про механіку.

Що надходитиме до спеціального фонду держбюджету:

  • 50% рентної плати за користування надрами для видобутку корисних копалин (на визначених Угодою родовищах).
  • 50% збору за видачу спеціальних дозволів на користування надрами — та ще 50% коштів, отриманих від їх продажу.
  • 50% доходів від угод про розподіл продукції — це частина виробленої продукції, що залишається державі або її грошовий еквівалент.

Куди ці кошти підуть:

  1. Усе це надходитиме до спеціального фонду держбюджету.
  2. Звідти — передаватиметься державній агенції (Агенції з питань державно-приватного партнерства).
  3.  А далі — інвестуватиметься у Фонд відбудови, створений у партнерстві з DFC (Корпорацією США з фінансування міжнародного розвитку).
  4. Кошти будуть використані виключно в межах Угоди — для модернізації, реконструкції та стратегічних проєктів у ключових секторах.

Що важливо: 

  • Репарації від Росії (якщо вони будуть) — не входять у цей механізм і залишаються в загальному фонді бюджету України.
  • Також до загального фонду зараховуватимуться усі прибутки, які Україна згодом отримає від цього фонду (дивіденди, відсотки тощо).

Це потрібно, щоб забезпечити:

  • прозорий механізм інвестування у відбудову;
  • довіру з боку міжнародних партнерів;
  • гарантії, що природні ресурси працюють на державу, а не на “сіру економіку”.

“За моїми даними, Кабмін нарахував 500 сплячих ліцензій на користування надрами. Їхню подальшу долю ще визначатимуть”, - зазначила народний депутат.

За що критикують законопроєкт

Народний депутат Ірина Геращенко від опозиційної Європейської солідарності розкритикувала урядовий законопроєкт.

“Отже, що 6 травня розглядатиме комітет закордонних справ ВР і 8 травня парламент? Угоду між урядами США і України про створення інвестиційного фонду відновлення. Але під Міжурядовою угодою немає підпису премʼєра! А пояснювальну записку до документу взагалі підписав заступник міністра, навіть не міністр. На кожній сторінці документу згадується угода про обмежене партнерство, але самого документу також немає. Як і статуту інвестиційного фонду. Саме ці, та інші питання фракція Європейська Солідарність хоче задати Зеленському, Шмигалю та іншим учасникам переговорів з нашим стратегічним партнером і вимагає зустрічі, аби голосування нардепів було усвідомленим. «ЄС» послідовно відстоює стратегічне і взаємовигідне співробітництво зі Сполученими Штатами і не уявляє собі жодного конгресмену, який би голосував будь який документ, не читаючи”, - написала Ірина Геращенко.

Як раніше повідомляв Інформатор, в Україні готуються ратифікувати нещодавно підписану угоду про корисні копалини між Києвом та Вашингтоном. Вже на 8 травня заплановано позачергове скликання ВР щодо цього питання. Ймовірно у цей день угода набуде офіційної сили. Йдеться саме про першу угоду. Дві інші, технічні, ратифікації не потребують.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube