Фронтмен гурту Karta Svitu Іван Марунич розповів про свій великий концерт, ставлення до ТЦК, поїздку на Євробачення, користь шоу Холостяк і реакцію на перемогу Трампа
Напередодні український рок-гурт KARTA SVITU презентував на телебаченні, стримінгових та інших майданчиках концертне шоу "Простір важливих речей". Це назва альбому музичного проєкту фронтмена колективу Івана Марунича, який за чотири роки існування вже отримав Національну премію YUNA. І це не дивно – постіронічний трек "Пес Патрон" неодноразово потрапляв у тренди соцмереж, і став по-справжньому народним хітом. Інформатор-Україна поспілкувався з Іваном Маруничем, зокрема, про творчість, важливість виступів перед військовими, важливість роботи ТЦК, плани на Євробачення та перемогу Дональда Трампа на президентських виборах у США.
"Простір важливих речей" – це 18 треків, серед яких є і драйвові композиції, і серйозні твори на актуальні теми сьогодення. До концертної програми увійшли, зокрема, надихаючий трек "Крила", лірична пісня "Немов птахи", драйвова "Батіна тачка" та інші композиції.
– Чи є зміни в концертному шоу "Простір важливих речей"?
– Я б хотів у кожному місті грати з таким розмахом, як було у Києві. Але коли такої можливості немає, ми не відмовляємося від виступу. Головне – побачитися з людьми, підтримати українців і показати свою творчість. Думаю, глядачі, які побачать телеверсію цього концерту, зрозуміють, наше шоу можна масштабувати і на більші майданчики. Можливо, 2025 року, на честь пʼятиріччя гурту, ми з цією програмою будемо презентувати "Простір важливих речей" у різних куточках країни і паралельно готувати щось нове. Зараз часи швидкоплинні.
Мені здається, наступного року вже буде недостатньо грати те, що ми зробили зараз. Є основа, але будуть зʼявлятися нові треки – їх також додаватимемо. До того ж, поки монтували концерт, я написав низку нових пісень. Хочеться вже їх показати, але моя інтуїція підказує: треба спочатку одне показати віддати людям, щоб вони це сприйняли, а після цього рухатися далі.
– Чи не боїтесь ви, що вас асоціюють здебільшого за хітом "Пес Патрон"?
– Я вважаю, що це дуже велика удача, коли з’являється пісня з такою популярністю, як пісня "Пес Патрон". Радий, що вона є. Вона запустила безліч процесів, знайомств, концертів і врешті-решт завдяки цій пісні в тому числі ми змогли випустити двочастинний альбом. Мені відомі історії, коли люди приходили на концерт, знаючи лише пісню про Патрона, а виходили з розумінням, що KARTA SVITU – це не тільки один мемний і стьобний трек. KARTA SVITU – це і про сенси, і про серйозні пісні.
В одній з пісень, "Твій неймовірний шлях", наприклад, ми записали інструменти симфонічного оркестру. Це не зовсім про шоу-бізнес. Це про творчість. Пісня довго записувалась. Якби пішли кон'юнктурним шляхом, то настрочили би таких пісень як "Пес Патрон", був би в нас альбом за місяць, поїхали б в якийсь швидкоплинний тур. Але я все ж таки розумію, що насамперед ми музиканти і такий шлях – не для нас. Хочу робити музику, яка буде актуальна і в моменти релізу, і через роки. Хочеться, щоб було приємно виходити на сцену та виконувати ці пісні. До слова, нещодавно мав нагоду виступити з Національним президентським оркестром і пісня “Крила” в симфонічному виконанні отримала такий масштаб звуку, від якого мурашило. Запрошую переглянути і цей виступ.
– Ви багато їздите на фронт. Що винесли з таких поїздок?
– Я маю честь виступати для наших захисників та захисниць з 2018 року. Звісно, що протягом останніх майже трьох років інтенсивність війни змінилась. На жаль, багато втрат. Багато місць, де моральна підтримка дуже важлива. Музика, як і гумор, можуть швидко підтримати бійців на фронті. Моя думка не змінюється вже багато років: якщо артист в Україні має можливість займатися своєю справою, то концерти для військових, особливо біля лінії фронту – це перше, що музикант має робити. Робити так, аби підтримати морально.
В мене таких концертів вже було понад дві сотні, в якийсь момент збився з ліку. Це найголовніші виступи в моєму житті, в моїй творчості на даний момент. Тому що так, як слухають пісні на фронті, не слухають ніде. Зазвичай це акустичні зустрічі, після яких хлопці та дівчата підходять сфотографуватися чи поспілкуватися. І здебільшого всі сходяться на думці, що це з одного боку повертає шматочок дому в їх серце крізь пісні, розмови, жарти. А по-друге, дуже важливо, щоб вони розуміли – за ними вся країна. Якщо музикант зіграв великий концерт у Києві, реалізував свою мрію, випустив альбом, то цей же музикант наступного дня має поїхати й так само душевно виступити для тих, хто не має можливості ходити на концерти у відносно мирних містах.
– Ви самі оновили свої дані в ТЦК?
– Була можливість влітку оновити дані дуже швидко. Я завантажив "Резерв+", оновив – у моєму випадку дані швидко підтягнулися. Я просто виконав свій обов’язок бути законослухняним громадянином. Вважаю, що це взагалі норма. Якщо була можливість не витрачати час в чергах – це варто було зробити. Ба більше – знаю людей, які оновлювали дані пізніше і проблем в них не було.
Логіка дуже проста: три роки гарячої війни, майже 11 років боротьби за існування та незалежність України – це та стадія, де немає середини: ти або допомагаєш армії щиро, не для галочки, не для звіту якогось, а усвідомлено – ми боремося за своє існування жити. Ти або тут, або у війську виконуєш напряму свої задачі, як військовослужбовець. Ті люди, які намагаються десь посерединці залишитися і думають, що ось ще трохи, я пропетляю – вони глибоко помиляються. Тому що, на жаль, війна зачепила кожного.
А значить, українці мають зараз прокидатися з думкою, як допомогти війську. Власне через те, що я мав честь багато років і спілкуватися, і виступати для військових, знайомий з багатьма командирами, то переважно виступи не випадкові, це вже конкретно побажання військовослужбовців і командування різних частин. При цьому не слід забувати: навіть якщо зараз у мене в руках гітара, то треба бути готовим у будь-який момент змінити її на зброю.
- Як ви ставитесь до посилення відповідальності за публікації висвітлення роботи працівників ТЦК в медіа та соцмережах, які можуть так чи інакше послабити мобілізацію?
– Думаю, такі обмеження мають на меті забезпечити безпеку як військових, так і цивільних. Проте між безпекою та обізнаністю суспільства повинен бути баланс. Тільки в такому випадку люди довірятимуть державним інституціям. Треба розуміти, що ТЦК – це ті ж самі військові, які виконують свої задачі. У нас великі втрати, треба поповнювати лави армії. Усвідомлення не у всіх приходить, що можна прийти добровільно. До речі, одне з останніх оновлень "Резерв+", яке я дивився і тестив, має вакансії військових спеціальностей. І якщо людина витратить час, то вона зрозуміє, що насправді армія – велика махіна, де можна застосувати свої цивільні уміння.
Ми дякуємо ЗСУ, і хейтимо ТЦК – це якось неправильно. Звісно, є перегини та кричущі випадки. Але коли стається ситуація, яка переходить межі, то, авжеж, вона стає резонансною та набуває розголосу. В той же час ми не говоримо про випадки, де люди чемно спілкуються та знаходять спільну мову, оновлюють дані або самі прибувають до центрів комплектування, і з ними нормально комунікують.
– Напередодні Дня Незалежності України співак Олег Винник, який в перші дні повномасштабної війни виїхав до Німеччини, презентував нову пісню (першу з 2022 року). Тепер він планує концерти в Європі. Як ви ставитесь до знаменитостей чоловічої статі, які виїхали за кордон?
– Я відповідаю за себе, я в Україні. Розумію, що тільки знаходячись тут артист може залишатися в контексті, не бути відірваним від свого народу, який бореться щодня. В тилу ховається від шахедів (ворожих БпЛА. – Ред.), на фронті відбиває атаки ворога. Якщо артист виїжджає на тривалий час без мети зібрати гроші і повернутися, він перестає бути частиною українського простору.
Я дуже радий, що мої колеги-артисти, з якими ми дружимо, часто виступаємо, іноді бачимося – проявили свою громадянську позицію дуже чітко. Вони з армією та народом. Багато хто безпосередньо в лавах ЗСУ. І це якраз ті люди, з якими ми ще до повномасштабної війни дружили. Дуже радий, що вони не змінилися, а навпаки – покращили свої позиції.
– А якщо казати про якийсь збірний концерт, чи погодились би ви брати участь в такому заході з артистами чоловічої статі, які виїхали з України?
– Я важко уявляю, що такий концерт станеться. Тому що будь-який організатор буде розуміти – це не буде схвально сприйнято суспільством. На жаль, війна оголила нерв, коли не може бути напівтонів. Всі побачать афішу, всі відреагують задовго до такого концерту. Навіть ще артисти не встигнуть відреагувати, як відреагують соцмережі.
– Чи є в планах поїздка на Євробачення?
– Мені здається, українців швидко об’єднують дві події: гра збірної України з футболу та Євробачення. Це насамперед конкурс пісні. А значить, це не той випадок, що артист йде себе просто показати, проявити. Все ж таки треба мати класну композицію, продумане шоу і розуміння: що робити, якщо раптом ти переможеш на відборі. Цього року участь в Нацвідборі на Євробачення ми не брали, бо займалися альбомом.
18 пісень – це достатньо багато, щоб якісно зробити і не готувати 19-ту на Євробачення. Не вистачило передусім часових ресурсів.
– Напередодні завершилось шоу "Холостяк-13" з ветераном війни, громадським діячем Олександром Тереном. Втім, чимало глядачів дорікають в нещирість учасниць, продюсерів та наявності сценарію. Чи актуально зараз знімати та випускати в етер таке шоу?
– Те, що запросили Олександра (Олександр Терен, головний герой тринадцятого сезону шоу. – Ред.) – це правильно. Треба розуміти, що ми живемо в новій реальності. Не люди, які повернулися з фронту, мають підлаштовуватися під суспільство, а суспільство має сприяти комфорту наших героїв. Навіть у форматі розважального шоу так чи інакше порушується тема інклюзивності. Можливо, після перегляду хтось задумається, як ще можна допомогти, наприклад, конкретному захиснику або захисниці. Хтось поцікавиться, як доречно комунікувати, а хтось – перестане паркуватися на місцях для людей з інвалідністю чи займати відповідні місця в громадському транспорті. Сподіваюся, для творців шоу насамперед головне – це місія, цінності та готовність суспільства до нової реальності, а не сценарій.
До речі, уважні глядачі та глядачки могли помітити в одному з випусків "Холостяка" і KARTA SVITU. Разом з іншими артистами мав нагоду виступити на благодійному вечорі Олександра Терена. Принагідно дякую за запрошення – серед такої кількості холостячок я не був з часів походу на концерт Андрія Кравченка (усміхається. – Ред.).
– Що, на вашу думку, чекати Україні після перемоги у США Дональда Трампа?
– Нам своє робити. Українці показали, що коли ми за своє – то весь світ нам допомагає. Звісно, в першу чергу героїзм нашого народу стоїть на першому місці в цих історичних подіях. Я впевнений, що навіть якщо в когось був песимістичний погляд на президентство Трампа, то це його шанс нас здивувати і зробити багато хорошого для України. Я оптиміст і вважаю, що ми маємо продовжувати вірити та працювати – тоді весь цивілізований світ продовжуватиме нас підтримувати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.