Хоча Сили оборони України навчились збивати 70% іранських БПЛА, вони все ще влучають в наші міста
Атака на Білу Церкву іранських безпілотників стала неприємним сюрпризом для українських сил ППО. До того «літаючі мопеди», як БПЛА називають через їхній характерний звук, активно дошкуляли лише південним регіонам країни. Однак цього разу «Шахидам» вдалося не лише добратися до Київської області, а й вчинити пожежу на одному з військових об’єктів. Інформатор з’ясовував, що відомо про використання росією цих безпілотників у війні проти України.
Shahed-136 – дрон-камікадзе, або як ще називають цей тип БПЛА, «баражуючий боєприпас». Його єдиним завданням є прилетіти у вказану точку і там вибухнути. Більше ні на які завдання ці дрони не розраховані. Тому їх роблять максимально простими та дешевими, щоб промисловість підсанкційного Ірану могла виробляти «Шахиди» у великій кількості.
«Іранські БПЛА неможливо назвати технічним проривом», – коментує інженер авіаційної та ракетної техніки Станіслав Маньков.
Відомо, що Shahed-136 має відносно просту і обмежену в можливостях систему наведення, дешевий двигун та конструкцію, що цілком відповідає вимогам простого одноразового ударного дрона.
Матеріал виготовлення – гетинакс (композит на основі паперу), штовхаючий гвинт зроблений з дерева. Такі матеріали одночасно і здешевлюють конструкцію, і ускладнюють виявлення за допомогою радара.
Тактико-технічні характеристики:
Двигун – двоциліндровий бензиновий карбюраторний, тому працювати на великій висоті Shahed-136 не може. Літає досить повільно та дуже голосно. Його бойова частина складає лише 40 кг вибухівки. Для порівняння, бойова частина крилатої ракети «Калібр» залежно від модифікації важить від 200 до 450 кг. Така ракета може летіти до мети на дальність до 2500 км маневруючи та використовуючи рельєф місцевості для того, щоб ховатися від ППО. Але й коштує вона ракета 5-6 мільйонів доларів за одиницю.
В залежності від комплектації БПЛА Shahed може коштувати від кількох до десятків тисяч доларів. У той час як вартість Bayraktar сягає п’яти мільйонів доларів.
«Корпус БПЛА із склопластику, двигун можна купити на AliExpress. Якщо порівнювати із вартістю високоточних боєприпасів, то це досить дешевий засіб» – говорить директор з розвитку Defence Express Валерій Рябих. Судячи з усього, використання іранських дронів дозволяє росіянам заощаджувати на ракетах.
Росіяни почали активно використовувати дрони-камікадзе іранського виробництва Shahed-136 у війні проти України з середини вересня.
13 вересня в інтернеті з’явилися повідомлення про те, що під Куп’янськом ЗСУ збили незвичайний БПЛА з написом «Герань-2». За уламками в ньому знайшли схожість із іранським дроном-камікадзе Shahed-136.
15 вересня 2022 року, українські правоохоронці виявили рештки Shahed-136 з російським маркуванням «Герань-2» під час фіксування наслідків нічних обстрілів з боку окупантів по Нікополю (Дніпропетровська область).
Після цього повідомлення про запуски окупантами іранських БПЛА по Україні стали з’являтися майже кожного дня.
20 вересня 2022 року зенітний ракетний підрозділ Повітряних сил ЗС України збив іранський дрон-камікадзе, БПЛА, яким росіяни намагались уразити інфраструктуру порту Очаків, що на Миколаївщині. А 22 вересня у небі над Миколаївською областю було збито одразу чотири іранських безпілотника.
23 вересня російські загарбники атакували трьома дронами-камікадзе Одесу. Один з них був збитий над морем силами протиповітряної оборони ЗСУ, а два інші зруйнували адмінбудівлю в припортовій зоні. Внаслідок атаки дронів два жителя Одеси загинулb та ще два зазнали поранень. 25 вересня 2022 року на Одесу знов відбувся наліт Shahed-136. Один БПЛА збили українські сили ППО, а три таки встигли завдати ударів по адміністративній будівлі в центрі міста.
1 жовтня після опівночі загарбники влаштували атаку шістьма дронами-камікадзе по Миколаєву. А у ніч на 2 нанесли удар по Кривому Рогу. На початку жовтня від нальотів Shahed-136 знов неодноразово потерпала Одеса.
Незважаючи на простоту безпілотника, стверджують експерти, завчасно виявити цей апарат в повітрі – завдання «із зірочкою». Баражуючий боєприпас летить на невеликій висоті, його досить важко відстежити радарами.
При цьому він може літати на сотні кілометрів, тобто діяти на оперативну глибину, завдаючи ударів по важливих об’єктах. Зазвичай вони літають групами кілька одиниць, щоб гарантовано подолати зенітний вогонь.
Ще одна перевага апарату в тому, що відразу кілька таких дронів запускають з контейнера, який легко замаскувати під вантажівку. Сам пуск не такий помітний з радарів, як старт крилатої ракети.
«Shahed-136 – це великий «кукурузник». Літає повільно, двигун працює дуже голосно. В принципі, його можна збити навіть з легкої стрілецької зброї, якщо відкрити масований вогонь – ціль велика, масивна, повільна, не маневрує. А німецькі самохідні зенітки Gepard та наші «Шилки» можуть страчувати ці БПЛА пачками», – пояснює військовий аналітик Ігаль Левін.
За словами військового експерта Тараса Чмута, збити Shahed-136 може навіть стара радянська зенітна установка ЗУ-23.
«Але для цього треба, щоб вона була, при ній був розрахунок, боєкомплект і щоб навідник дивився в небо і був готовий стріляти», – зазначає він.
Втім, це стосується будь-якої системи ППО: головне – знайти мету та навести на неї зенітний комплекс.
Ще більш ефективним засобом боротьби з БПЛА, говорить експерт, є системи радіоелектронної боротьби. Особливо з урахуванням того, що конструктори дрона заощаджували на захисті від РЕБ. Головне завдання при організації протидії іранським дронам – підібрати таку комбінацію засобів для виявлення і вогневого ураження Shahed-136, яка б дала можливість виявляти і знищувати ціль завчасно.
«Ще одна вимога до такого рішення – забезпечення масовості. У нас величезна протяжність фронту суходолом та морем. Сумніваюся, що наявні антидронові рішення можуть забезпечити швидке насичення армії на необхідному рівні», – зауважує Станіслав Маньков.
Збройні Сили України продовжують вивчати, як рф використовує свої іранські «літаючі мопеди» на полі бою, і вже мають конкретні результати.
«Це достатньо нова зброя, з якою ми зіткнулися. Тому всі зразки, які ми зуміли здобути, вивчають фахівці, напрацьовують найефективнішу систему протидії їм. Зокрема, у нас є приклади результативного збиття цих дронів. Є розуміння, що їх можна збивати на певній висоті й стрілецькою зброєю. Це також використовують ефективно», – заявила днями керівниця об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.
26 вересня агентство УНІАН опублікувало відео, на якому українська ППО збиває іранські дрони в Одесі. Судячи з цих кадрів, ЗСУ застосовували зенітно-ракетні комплекси. Також були повідомлення, що такі дрони могли збивати з ПЗРК «Ігла». А 29 вересня, стало відомо, що підрозділи ППО Оперативного командування «Південь» за годину збили п’ять з семи дронів-камікадзе Shahed-136, випущених росіянами по півдню України.
З 10 по 28 вересня у зоні відповідальності ОК «Південь» російські військові застосували понад 30 дронів-камікадзе Shahed-136. З них 22 одиниці було збито нашою ППО, ще 10 – уразили цілі, однак не всі попадання були результативними.
«Наразі ППО ЗСУ збиває у два рази більше безпілотників у порівнянні з тими, що влучають у цілі – тобто всього орієнтовно дві третини від всіх БПЛА», – розповіла нещодавно Наталя Гуменюк.
Хоча, за її словами, ці безпілотники важкі для виявлення ППО, оскільки досить низько летять.
До того ж окупанти використовують дрони-камікадзе групами, зауважила Наталя Гуменюк. Це робиться, зокрема, для того, щоб виявити українську ППО і працювати вже безпосередньо по ній. Тому ЗСУ відпрацьовують тактику протидії «літаючим мопедам» з урахуванням й цієї обставини.
Міністр оборони України Олексій Резніков позитивно оцінює те, як ПС ЗСУ протидіють іранським дронам-камікадзе. Крім того, за його словами, Україна активно відпрацьовує питання боротьби з іранськими дронами з тими партнерами, які не надають зброю для ЗСУ, але мають хорошу експертизу. «Я їм сказав, що ми дамо вам їхні запчастини, вивчіть їх і дайте нам системи придушення. І низка країн, які не хотіли давати зброю, зацікавилися цією пропозицією», – розповів Олексій Резніков в інтерв’ю ІА «Інтерфакс-Україна».
В ніч з 4 на 5 жовтня окупанти випусти по Україні 12 іранських БПЛА. Шість з них українським силам ППО вдалося збити. Однак ще шість – змогли пролетіти повз ППО неушкодженими і завдати удару по Білій Церкві.
За словами керівника обласної військово-цивільної адміністрації Київської області Олексія Кулеби, у Білій Церкві під час атаки дронами-камікадзе Shahed-136 зафіксовано шість влучань і вибухів.
Кулеба наголосив, що через черговий обстріл ЗС РФ постраждав мирний житель і пошкоджено цивільну інфраструктуру. Для ліквідації наслідків атаки задіяно 57 рятувальників ДСНС і 15 одиниць спеціальної техніки.
«БПЛА прилетіли в Білу Церкву з півдня. За допомогою цих безпілотників рф шукає слабкі місця в українській протиповітряній обороні. Їх потрібно збивати усіма наявними засобами», – повідомив прес-секретар Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
За деякими даними, удар прийшовся по базі 72-ї Окремої механізованої бригади ім. Чорних Запорожців. На її сторінці у Facebook з’явився пост: «Не дочекаються!».
Отже, яким відсталим з технологічної точки зору не був би Shahed-136, це робить іранський дрон «іграшкою». Скептичні оцінки експертів, які висловлювали сумніви щодо правдивості ТТХ безпілотника, заявлених виробником, не справдилися. Якщо до цього багато хто говорив про те, що іранські дрони не здатні долати відстані більше, ніж у 200 км, то атака на Білу Церкву спростувала такі твердження. Як і заяви українських військових про те, що Shahed-136 можуть загрожувати лише південним областям.
Мабуть, саме фактор несподіванки і відіграв ключову роль у випадку з Білою Церквою. По-перше, останній раз росія атакувала Київську область з неба ще на початку літа, випускаючи по ній ракети. А по-друге, ніхто не очікував, що «літаючі мопеди» здатні залітати на таку відстань. Втім, українські військові, як відомо, швидко вчаться. В тому числі й науці протистояння іранським дронам-камікадзе.
Раніше Інформатор писав, скільки іранських дронів має росіяни і на якій відстані можуть їх застосовувати.
Також ми повідомляли про те, що Іран не визнав анексії українських територій та відхрещується від постачання росії безпілотників.
Ольга Чорна