Лікувати не можна ампутувати, - Комаровський підняв питання щодо проблематики ампутацій
Тема протезування кінцівок є надактуальною в сьогоденній, воюючій проти російського агресора Україні. За даними медиків, що займаються збереженням кінцівок поранених військових та цивільних, що постраждали внаслідок війни, цифра травмованих верхніх та нижніх кінцівок наближається до 150 тисяч. На жаль, 15% з них зберегти не вдасться.
Про це в інтерв'ю лікарю Євгену Комаровському розповів його колега, президент Міжнародного Благодійного Фонду "Здоров’я українського народу" Сергій Сошинський. Та хороша новина полягає в тому, що 85% кінцівок, на думку медичного експерта, підлягають порятунку.
Держава виділяє Національній службі здоров'я України, що покриває лікування пацієнтів, 2,5 мільйона гривень на відновлення кожної кінцівки - разом з протезуванням. Вартість одного тільки екзо-, тобто зовнішнього протеза складає від 240 до 640 тисяч гривень.
При цьому на лікування пошкодженої кінцівки лікарня отримує від НСЗУ 8,6 тисяч гривень. Разом із виплатами пацієнту сума в цьому випадку складає до 100 тисяч гривень. А це в 25 разів менше, ніж за умови протезування. Таким чином, виходить, що держава заохочує лікарів до протезування навіть тоді, коли зберегти кінцівки та їхні основні функції - можливо.
"Порівняйте 2,5 мільйона та 100 тисяч. Це як замінити колесо, коли проколась шина. Не можна заклеїти (шину) - треба замінити (все колесо)!", - підкреслив всю абсурдність Сергій Сошинський.
Ще одна проблема, за словами експерта, це наявність хороших хірургів в усіх регіонах країни, але відсутність кваліфікованих травматологів-ортопедів в деяких з них. Тобто, лікарі, які можуть провести якісну ампутацію - є, а медики, які здатні зберегти кінцівку - ні. Така ситуація, за словами Сошинського, зокрема склалася у Львівській області.
Медик розповів ще одну викриваючу стан речей історію, в ході якої виявилось, що його колеги під час операцій з порятунку кінцівок імплантують пацієнтам вже раніше використані пластини та шурупи (після відповідної санітарної обробки).
За свідченнями гостя ефіру лікаря Комаровського, українські лікарні не закуповують відповідних матеріалів в доповнення до хірургічного пакету. Місцева влада натомість закуповує протези для онкохворих низької якості, строк експлуатації яких зазвичай не перевищує 1,5 - 2 роки.
Крім того, експерт вказав на ще одну, так би мовити, проблему. Це емоційна складова представлення поранених суспільству після лікування. Мовляв, протез викликає сильні емоції, і люди одразу розуміють, на що пішли кошти. Ветеран чи цивільний з власними кінцівками таких емоцій не викликає.
Сергій Сошинський припустив, що держава знаходиться на етапі осмислення "всього цього". Крім того, на його думку, високих чиновників з функцією ревізора на місцевому рівні також можуть обманювати.
"Думаю держава була неготова до всього (що сталося - прим. ред.)", - пояснив ситуацію, що склалася, експерт.
Медик розповів історію пацієнта Зеленського з Кривого Рогу, в "якого була божевільна травма ніг, що загноїлася". Чоловіка вдалося врятувати та поставити на власні кінцівки. Та коли Сергій з колегами приїхав провідати його, то випадково зайшов не в те крило лікарні. За словами медика, відремонтований парадний вхід - для київський делегацій - разюче відрізнявся від внутрішніх обшарпаних палат.
Медик також розповів про діяльність фонду, який він очолює. Організація інвестує благодійні кошти на спасіння кінцівок українців. За данними Сошинського, в середньому на спасіння однієї кінцівки йде 60-66 тисяч гривень. З них 8 тисяч 635 гривень оплачує НСЗУ, усе інше - обстеження, матеріали, ендопротези та ліки - сплачує фонд.
Сергій також розповів, що мав особисту проблему зі здоров'ям, яка могла привести до ампутації його лівої ноги. Це могло статися через пухлину кістки стегна, однак, спеціалісти США та Ізраїлю десять років тому виявили її та врятували Сергієві ногу. Тож особистий досвід порятунку власної кінцівки він переніс на проєкт фонду з допомоги постраждалим українцям під час війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.