Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки

Як США та Україна ламають хребет «другій армії світу»

Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки

До 2022 року закон про ленд-ліз американський уряд і законодавці США застосовували давно — аж під час Другої світової війни! З того часу багато чого змінилося. Але не прагнення Сполучених Штатів підтримувати сили «умовного добра» у протистоянні з безумовним злом. Алгоритм ухвалення закону такий: після схвалення закону Сенатом документ приймають конгресмени, а після результативного голосування в Конгресі президент США ставить свій підпис. Цього разу Сенат та Конгрес закон підтримали. Але не одноголосно — серед американських парламентарів знайшлися політики, які не дали свого «за».

У цьому матеріалі Інформатор розгляне можливі причини такої політичної позиції деяких членів американського парламенту і як це може зашкодити Україні в майбутньому. А також що означає для нашої країни прийняття та набуття чинності цього (без сумніву революційного) закону в США.

Закон про ленд-ліз: передумови

За підсумками нещодавнього візиту в Україну держсекретаря США Блінкена та голови Пентагону Остіна, президент Зеленський повідомив, що з американською стороною «було погоджено подальші кроки щодо зміцнення Збройних Сил України, забезпечення пріоритетних потреб нашої армії». Тобто американська допомога воюючій Україні не просто збільшиться, а й стане якісно відчутнішою (особливо це мають відчути російські війська, які нині окупують південні та східні регіони нашої країни).

 

Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки 1

«Суверенна Україна існуватиме набагато довше, ніж путін. Наша підтримка України продовжиться до остаточного успіху. Але ж рф так і не вдалося відібрати суверенітет України. Хоча росія і прагнула підтвердити міць своїх військових, силу своєї економіки. Наразі ми всі бачимо протилежне», – заявив тоді журналістам Ентоні Блінкен.

Саме на успішну протидію агресії Кремля, і на сприяння розгрому бойових підрозділів рф націлено в кінцевому підсумку застосування закону про ленд-ліз для України, прийнятий наприкінці квітня в США.

Для України цей закон покращує ситуацію значно:

  • У тексті документу йдеться про надання президентові США розширених повноважень щодо передавання або надання в оренду Україні оборонних засобів для «захисту цивільного населення від російського військового вторгнення» та інших цілей.
  • Після ухвалення акту глава Білого Дому зобов'язаний протягом 60 днів встановити прискорені процедури доставки продукції.
  • Закон про ленд-ліз дозволяє значно прискорити постачання в Україну озброєнь, транспорту, продовольства та допомоги із США.

І все це дозволить ЗСУ швидко та ефективно вибивати російську армію з території нашої країни. Варто припустити, що одразу після того, як військова допомога для України піде широким потоком, українська армія протягом короткого часу отримає перевагу в якісному сучасному озброєнні, а російська армія отримає найнищівніший розгром в історії ХХІ століття.

Американські політики-пораженці: кого вони представляють

Але чому ж у Сполучених Штатах знайшлося чимало конгресменів, для яких розгром військового угруповання найбільш агресивної та неконструктивної країни в сучасному світі – якою є ця росія – здалося питанням, яке не потрібно підтримати?

Політиків, які мають у Конгресі свої резони не голосувати за розгром рашистських орд, знайшлося майже півтора десятки. (десять "проти", четверо "утрималися"). І якщо проаналізувати їхні політичні біографії, всі ці конгресмени цілком можуть бути названі активними учасниками російського осередку у складі Конгресу США.

Ось, полум'яна Олександрія Окасіо-Кортес – незважаючи на те, що перебуває у Демократичній партії, за фактом є соціалісткою (читай – комуністкою). Прихильниця майже всіх ультра-лівих ідей, прихильно підтримуваних Кремлем (оскільки фактично реалізація цих ідей значно послаблює Захід). Очевидно, що в нинішніх реаліях ця конгресменка є своєрідною реінкарнацією популярної у лівому середовищі 70-х американської комуністки Анжели Девіс, діяльність якої тоді також всіляко підтримували з СРСР. Вона, щоправда, не голосувала «проти» закону про ленд-ліз для України, але чомусь і не вважала за можливе проголосувати «за».

Ще один – фанатичний вкрай правий «трампіст» – Медісон Коуторн. Нещодавно він фігурував у кількох скандалах, пов'язаних з фінансовими шахрайствами у сфері криптовалют, а також у середовищі американського істеблішменту він має реноме вкрай правого расиста. Під час штурму Капітолію 6 січня 2021 року поліцейські відеокамери зафіксували активіста штурму у помаранчевому комбінезоні, як дві краплі води схожого на Коуторна. Варто також нагадати, що 9 березня ц.р. Коуторн був одним з 17 членів Палати представників, які проголосували проти заборони на покупку в США російської нафти. Мовляв, є досвід, який нібито показав, що «такі санкції не працюють».

І це лише двоє – найбільш яскравих та публічних – представників американського народу в Конгресі США, які фактично відстоюють інтереси росії у США.

 

Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки 2

«Просте питання: що може бути спільного між Окасіо-Кортес та Коуторном. Вчора здавалося, що нічого. Сьогодні, очевидно, дивна любов до Володимира Путіна. Не міркуватиму з приводу того, чим викликана. Воно є і є в латентній формі скрізь. У США менше, у Європі більше…

Тут треба розуміти одну просту річ — чим більше окупантів битимуть в Україні, тим більше Москва намагатиметься підставити своїх партнерів перед США та ЄС. І в них обов'язково це вийде, тому що у диявола ложка завжди довша. Хоча, якщо чесно, може воно й накраще. Зіпсовані консерви повинні вибухати якомога голосніше. Гірше, коли вони цього не роблять, є серйозний ризиком отруїтися», – вважає грузинський політолог-міжнародник Гела Васадзе.

Така позиція деяких американських конгресменів викликає подив у представників української спільноти США. Активіст української діаспори в Нью-Йорку та аналітик Богдан Кулик при цьому зауважує, що на сьогодні без сумніву у США існує двопартійна підтримка України, української незалежності, підтримка України у війні з росією. Навіть незважаючи на прикрі факти голосування проти українських інтересів у Конгресі.

 

Богдан Кулик

«Як і в будь-якому суспільстві, завжди є й інші дуже важливі політичні течії, які не пов'язані безпосередньо з Україною, але мають вплив і на українські питання в США. І ми бачили відлуння цих процесів у тому, що 10 конгресменів проголосували проти акту про ленд-ліз для України. Усі десять належать до Республіканської партії, і більшість з них перебувають у радикально протрампівському таборі цієї партії. У цьому таборі особливо, але й у інших частинах Республіканської партії (і серед виборців, яких вони представляють) сильні ізоляційні настрої. Особливо коли це стосується внутрішніх питань. Наприклад, 4 з 10 тих, хто проголосував «проти», у лютому подавали законопроект, який забороняв би надання допомоги для України до вирішення імміграційних проблем на кордоні з Мексикою», – повідомив у коментарі для Інформатора Богдан Кулик.

Він також пояснив, що набагато більше республіканців – 63 конгресмени, тобто приблизно кожен третій республіканець у Палаті представників – ще на початку квітня ц.р. проголосували проти символічної ухвали, яка виражає підтримку НАТО і закликає президента Байдена створити в рамках організації Центр підтримки демократії.

«Позицію конгресменів серед багатьох республіканців тоді обґрунтовував той аргумент, що Штати й так витрачають занадто багато ресурсів на підтримку союзників, а багато хто з них повинен би сам вирішувати проблеми забезпечення своєї безпеки.

Є також і прихильники тез, що просуваються російською пропагандою, що саме розширення НАТО спровокувало агресію путіна; або навіть, що рф лише поводить себе (на міжнародній арені – ред.) так само агресивно, як Штати та інші країни. Але так чи інакше, ми бачимо, що у ключових та практичних для України темах існує повна згода та повне розуміння глобальності загроз, створених російською агресією проти України», – резюмував Богдан Кулик, український активіст у Нью-Йорку.

Але як би там не було, а тепер Україна отримає значно більше озброєнь, ніж отримувала, оскільки Палата представників Конгресу США 417 голосами «за» за 10 «проти» – безпрецедентна двопартійна підтримка! – підтримала новий закон, що значно полегшить та прискорить експорт озброєнь та обладнання в Україну. Деякі експерти називають це «відкриттям воріт безлімітного шлюзу» для постачання обладнання, зброї та технологій в Україну.

Представляючи законопроект про ленд-ліз спікер Палати представників Ненсі Пелосі заявила, що своєчасне вирішення цього питання для українців – питання життя та смерті. І треба погодитися з тим, що для нашої країни ця заява звучить буквально, і без перебільшення.

 

Пелоси

«Доки в Україні вирує війна, кожна хвилина має значення. Прийшов час. Ці рішучі дії можуть означати різницю між врятованими та втраченими життями. У будь-якій битві це може означати різницю між перемогою та поразкою», – звернулася до конгресменів Ненсі Пелосі перед голосуванням.

Україна: вітаючи західну підтримку

Документ отримує статус Закону, що набув чинності, одразу після підпису президента Джо Байдена. І щось підказує, що підпис цей під документом з'явиться дуже швидко. Закон на тривалий термін скасовує деякі вимоги законодавства СШ щодо повноважень президента країни з надання та оренди оборонної техніки, коли вона призначена для уряду України або інших країн Східної Європи, які «зазнають російського вторгнення».

Президент України Володимир Зеленський відреагував на подію словами подяки.

 

Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки 5

«Я вдячний Сполученим Штатам, Президенту Байдену та Конгресу за аналог знаменитої програми ленд-лізу, яка дуже допоможе у боротьбі проти рф, проти російських загарбників. Яка дуже допомогла у боротьбі проти нацистів під час Другої світової війни.

Я впевнений, що зараз ленд-ліз допоможе Україні та всьому вільному світові здолати ідейних спадкоємців нацистів, які розв'язали війну проти нас на нашій землі. Ленд-ліз та інші програми підтримки України – це конкретний доказ того, що свобода і зараз вміє захищатись від тиранії», – заявив президент Зеленський у спеціальному відеозверненні.

Він також заявив, що подібні рішення та вчинки країн Заходу, разом із потужною оборонною, фінансовою та політичною «підтримкою з боку вільного світу, означають, що з кожним днем ​​для Росії все більш очевидною є необхідність припинити війну та агресію щодо України».

«Програш окупантів – безальтернативний», – наголосив глава держави резюмуючи.

Побоюючись значного посилення боєздатності ЗСУ, російські агресори знову дозволяють собі залякувати весь світ шантажем і погрозами. Політолог Микола Давидюк у коментарі для Радіо НВ повідомив, що у Кремлі у відповідь на посилення підтримки України Заходом відповідатимуть новими загрозами та новими нападами войовничої пропаганди.

 

Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки 6

Росія хоче ізоляції. Образ, який вигадав путін під час першої каденції свого президентства: росія – це щур, загнаний у кут. Це їхній образ, їм подобається в ньому бути... Підуть у хід загрози хімічною та ядерною зброєю. І вони будуть виглядати досить реалістичними, але Україні потрібно вирішити, як на це реагувати, як зробити так, щоб у росії не піднялася рука використати зброю масового ураження. Мені здається, що цю хоробрість, яка стала нашим світовим брендом, повинні відчути в росії – на самому верху. Усі генерали, які думали, що захоплять Україну за один день, мають зрозуміти, що ворог їм – не по зубах», – заявив Давидюк.

Цю тезу колеги розвинув політолог-міжнародник Сергій Таран. Він вважає, що насправді спроби путіна залякати світ ядерною зброєю свідчать про її слабкість, про те, що звичайними видами озброєнь йому вже не перемогти. І в Кремлі це усвідомлюють все виразніше, що призводить путіна до сказу.

 

Хто з американських конгресменів не голосував за ленд-ліз для України: причини та наслідки 7

«Лякати своєю «ядерною кнопкою» – останнє, що залишилося у путіна. Це свідчить, що надій на російську армію, так би мовити, «другу у світі» більше немає. Інші аргументи закінчилися, тому в росії час від часу говорять про ядерну зброю, яку можна застосувати проти будь-якої країни. Я б сказав навіть більше: якби путін не мав «ядерної кнопки», ЗСУ могли б дійти до самої Москви. Після початку дії ленд-лізу для нас це є абсолютно реальним», – зазначив Таран у коментарі для Еспресо.

Щоправда, дехто вже зазначає, що програма ленд-лізу – це не благодійність, гроші та кошти доведеться значною мірою повертати (хоч і через деякий час). Але скептикам можна відповісти, що повернення боргів буде актуальним лише в одному випадку – якщо Україна врешті-решт зможе відбити російську атаку та зберегтися як незалежна демократична країна. І саме для цього наші західні союзники зараз надають і надаватимуть надалі нашій країні колосальну військову допомогу.

Як вже повідомлялося,  закон США про ленд-ліз дозволяє значно прискорити постачання в Україну важких видів озброєнь. Напередодні до України приїжджали держсекретар США Блінкен і голова Пентагону Остін.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, хто з українських депутатів не голосував за нові санкції проти РФ.

Також розповіли, що невизнане Придністров'я ризикує стати стороною у війні з Україною. А раніше президент США Джо Байден заявив, що Америка надалі підтримуватиме народ України в його боротьбі проти російських окупантів.

Крім того, Інформатор розповідав, як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсеру «Москва».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

 

 

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube