Хто і навіщо будує новий міст Кличка на Оболоні

Читать на русском

За планами міст мають добудувати у 2024 році

Читать на русском
Оболонський пішохідний міст
Оболонський пішохідний міст

За планами міст мають добудувати у 2024 році

У Києві будується пішохідний міст за меценатські кошти Метрополії Великого Парижа. Навіщо це французам, чому кияни теж заплатять і чи доцільно витрачати гроші на створення парку під час війни? Шукаємо відповіді. 

На Оболоні у Києві вже третій рік будують пішохідний міст у формі хвилі, який з'єднає парк "Наталка" з Оболонським островом на Дніпрі. Архітектор проєкту — Андрій Миргородський, який також є автором мосту між Володимирською гіркою та Аркою Свободи українського народу (до 14 травня 2022 року — Арка дружби народів). Нещодавно Миргородський анонсував, що міст можуть завершити уже восени 2023 року.

Мер Києва Віталій Кличко повідомив про плани збудувати новий міст ще 2020 року, міст обіцяли збудувати за рік. Через війну роботи тимчасово припинили, але вже у жовтні 2022 року відновили. Вочевидь, невдовзі кияни все-таки отримають новий "міст Кличка".

Будівництво пішохідного мосту триває з 2020 року і здійснюється за кошти меценатів, повідомила для LIGA.Life керівниця пресслужби КМДА Катерина Баранова. За її словами, на продовження будівництва мосту Київ отримав гроші від Метрополії Великого Парижа.

"Залучено кошти в сумі 19 496 400 грн. Це цільові кошти, які іноземні партнери виділили безпосередньо для зведення цього об’єкта. Як вже зазначав мер Віталій Кличко, гроші з міського бюджету не залучаються", — повідомила Катерина Баранова. 

Водночас вона не уточнила, яку суму на будівництво мосту вже витрачено станом на сьогодні й хто дав ці кошти. У КМДА додали, що проєкт пішохідного мосту розробляла організація ТОВ "Проєктні системи ЛТД", а будівельно-монтажні роботи виконує ТОВ "Мостобуд".

"Орієнтовний термін завершення будівництва пішохідного мостового переходу — 2024 рік", — зазначила Катерина Баранова.

Станом на початок 2023 року вже встановили три опори моста і почали встановлювати четверту, закупили матеріали. За кошти, що надав Париж, завершать встановлення четвертої опори, закуплять і встановлять допоміжні й частково прогонні конструкції, придбають металоконструкції, розповіли у КМДА.

Міський голова Києва Віталій Кличко
Міський голова Києва Віталій Кличко

За проєктом, міст спиратиметься на чотири опори, дві з яких розташовані у протоці. Ширина мосту — 4 м, довжина — 164 м. "Міст буде комфортним для пересування маломобільних груп населення. Проходу маломірних суден до затоки Оболонь об‘єкт не заважатиме", — зазначила Катерина Баранова. 

Після завершення будівництва мосту територію Оболонського острова перетворять на "сучасну зону відпочинку для киян зі збереженням флори й фауни". Роботи проводитиме "Київзеленбуд" у межах програми "Екологічний добробут міста Києва" на 2022-2025 роки. Перетворити Оболонський острів на парк планують за три черги. У КМДА не уточнили, скільки коштів з бюджету міста планують витратити на облаштування парку на Оболонському острові. Водночас, за даними "Економічної правди", кияни заплатять за це 170 млн грн

Що відомо про Оболонський острів 

Оболонський острів має площу 14,3 гектара і розташований між річкою Дніпро та затокою Оболонь. Паралельно до острова розташована пішохідна Оболонська набережна, а біля його південного краю починається урочище Наталка, більш відоме як парк "Наталка". Територія острова не обжита, там ростуть кущі та дерева. Потрапити на острів можна було човном або перейшовши протоку вбрід на півночі з боку вулиці Прирічної.

Оболонський острів
Оболонський острів

У лютому 2020 року перший заступник міського голови Микола Поворозник повідомив, що комісія із залучення інвесторів КМДА отримала і схвалила пропозицію ТОВ "СІА" профінансувати проєктування та будівництво пішохідного мосту між Оболонською набережною та Оболонським островом за позабюджетні кошти. 

"Реалізація проєкту не містить інвестиційної складової, тож після завершення будівництва і прийняття в експлуатацію він буде повністю зарахований до комунальної власності територіальної громади міста Києва", – пообіцяв Поворозник. 

Хто фінансує будівництво? 

Ініціатор будівництва, ТОВ "СІА", входить до складу однієї з найбільших будівельних корпорацій Києва – Stolitsa Group. Зокрема, компанія була замовником будівництва ЖК "Галактика", зведеного під брендом Stolitsa Group. Фактичною власницею цієї будівельної корпорації є бізнесвумен Владислава Молчанова. У коментарі ЕП вона повідомила, що насправді ініціатором будівництва пішохідного мосту на Оболоні була не вона, а Кличко

"Ідея будівництва мосту – це ідея міського голови столиці. Віталій Кличко, наскільки мені відомо, звернувся з нею до багатьох меценатів. Мені як корінній киянці цей проєкт сподобався і я долучилася до допомоги в його реалізації як один з багатьох меценатів проєкту", – розповіла Молчанова.

Договір між Оболонською РДА, проєктантом, меценатами та генпідрядником будівництва мосту не опублікований, як і техніко-економічне обґрунтування проєкту. Сторони вирішили залишити цю інформацію конфіденційною. На початку 2022 року будівництво мосту зупинилося, бо Молчанова відмовилася фінансувати проєкт. У коментарі ЕП вона пояснила це "зміною пріоритетів через війну".

У січні 2023 року новим меценатом стали французькі платники податків. КМДА не оголошувала конкурс проєктів на грант від французів. Чому іноземці обрали для фінансування саме цей проєкт? Імовірно, залучення цільових коштів від Метрополії Великого Парижа саме на Оболонський міст відбулося завдяки особистим домовленостям Кличка. 

Міська влада не проводила відкритий архітектурний конкурс на найкращу пропозицію проєкту мосту. Проєктантом і автором кошторисної документації призначили компанію "Проектні системи ЛТД" архітектора Андрія Миргородського. Миргородський – колишній депутат "Блоку Віталія Кличка", пов'язаний із знаковими інфраструктурними проєктами столиці. Архітектор спроєктував "скляний" міст між Володимирською гіркою та парком "Хрещатий" і Меморіальний комплекс пам'яті жертв Голодомору. 

Майбутній Оболонський міст уже отримав народні назви. Одні називають його хвилею, інші - глистом. Довжина споруди – 164 м, ширина – 4 м. Об'єкт спиратиметься на чотири опори, дві з яких розташовані в протоці. Метал для конструкцій мосту виробили на заводі "Азовсталь" у Маріуполі. Це було одне з останніх замовлень легендарного металургійного заводу. 

За що та скільки заплатять кияни?

Новий міст буде повністю пішохідним. Імовірно, спішуватися доведеться навіть велосипедистам. Технічний транспорт заїжджатиме з протилежного боку Оболонського острова через другий міст. Його вже збудували. Тендер на спорудження технічного мосту у 2021 році виграла компанія "Мостобуд", запропонувавши ціну 24,2 млн грн. У програмі економічного та соціального розвитку Києва на 2021-2023 роки йдеться, що загальна кошторисна вартість будівництва мостового переходу з Оболонського острова на вулицю Прирічну становить 26,4 млн грн. До 1 січня 2023 року підрядники виконали робіт на 15,7 млн грн. У бюджеті міста на 2023 рік на закінчення будівництва технічного мосту передбачені 10,7 млн грн. 

У грудні 2021 року комунальне підприємство "Плесо" оголосило тендер на благоустрій Оболонського острова за 174,9 млн грн. Його виграла компанія "Гідробуд лімітед", запропонувавши 173,6 млн грн. За ці кошти підрядник повинен очистити острів від кущів та сміття, побудувати понтонну переправу, звести тимчасові дороги, намити пляж, озеленити територію, сконструювати дитячі та спортивні майданчики, прокласти алеї, велодоріжки та інженерні комунікації, створити причал та набережну, встановити трансформаторну підстанцію, змонтувати систему освітлення та відеоспостереження. У програмі економічного і соціального розвитку Києва на реконструкцію парку "Наталка" у 2016-2026 роках передбачено 359 млн грн. До січня 2021 року профінансовано робіт на 269,1 млн грн (75%). 

Раніше Інформатор писав про те, що Київська міська адміністрація продовжує боротися за те, щоб зберегти схили Дніпра в столиці. Проте компанії мільйонера з російським корінням чимало років мають намір будувати на Володимирському узвозі готель, а також розважальний центр поблизу місцевої філармонії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.