Він був активістом та засуджував корупцію, поки сам не дістався влади та не був звинувачений у хабарі; останні роки він поширює різні теорії змов та наративи російської пропаганди, перебуваючи за кордоном
Колишній нардеп та блогер Ігор Мосійчук розповсюдив фейк про смерть проросійського нардепа Нестора Шуфрича у СІЗО. Подейкують, таке “шоу” вигадали адвокати парламентаря, а Мосійчук погодився взяти у цьому участь. Втім, просувати непідтверджені, подекуди брехливі та маніпулятивні дані для екснардепа не вперше – він систематично підіграє російській пропаганді на своєму YouTube-каналі, критикує владу та вигадує “сенсації” без фактів, а перед повномасштабним вторгненням РФ поширював теорії змов про коронавірус.
А ще раніше він брав участь у різних акціях протесту, був нардепом VIII скликання від Радикальної партії (і пропустив понад 30% засідань парламенту), а після початку повномасштабного вторгнення Росії втік з України. Інформатор зібрав найцікавіші факти про Ігоря Мосійчука.
У вересні 2015 року тодішній генеральний прокурор Віктор Шокін звинуватив Мосійчука у хабарництві та навіть надав відеодокази. На кадрах депутат обіцяв чоловіку вирішити “деякі питання” за допомогою своїх депутатських звернень і запитів. Після цього парламент зняв із Мосійчука депутатську недоторканість, його арештували, але за пів року випустили, повернули недоторканість і закрили справу.
Через рік він не вніс свій будинок на Київщині у декларацію – записав його на водія, який тоді заробляв 4,5 тисячі грн за на місяць. А у 2017-му журналісти “Бігус.інфо” виявили, що Мосійчук задекларував автомобіль і вказав вартість у кілька разів дешевше за ринкову ціну.
Мосійчук у 2014 році став заступником командиру батальйону “Азов” зі зв’язків із громадськістю, а у серпні заявив що бійці разом із батальйоном “Шахтар” увійшли у Донецьк. Борис Філатов, який тоді очолював Дніпропетровську ОДА, заявив, що через дописи Мосійчука батальйони зазнали великих втрат. Шкідливу діяльність Мосійчука підтверджував також один з Азовців.
Пресслужба “Азову” після цього заявила, що Мосійчук не володіє оперативною інформацією, тому не може говорити від імені батальйону. А сам він сказав, що буцімто звільнився через “тиск олігарха Ігоря Коломойського”.
Напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україні Мосійчук опублікував ролик “Вторгнення і велика війна скасовуються”, в якому звинуватив президента Володимира Зеленського у “піарі перед виборами” та сказав, що Росія не зможе напасти через “несприятливі погодні умови”. Він запевняв, що росіяни не вторгнуться, але пізніше визнав, що помилявся.
Загалом Мосійчук постійно критикує владу та звинувачує її в тому, що на нашу країну напала Росія. Вже під час великої війни він почав поширювати проросійські наративи про те, що бойових дій “можна було уникнути дипломатичним шляхом”, а “уряд Зеленського не готувався до війни”. Про те, що влада буцімто “будувала дороги (Велике будівництво) для російських танків - теж вигадував він. Екснардеп також заявляв, що наша влада “веде таємні переговори з Кремлем” та казав, що Банкова “погодиться здати території” – знову без доказів.
Команду Зеленського він називає “владою зелених ліквідаторів”, а самого президента – “нелегітимним”. Каже, що його “посунуть” після виборів у США. Інформатор вже розбирався на тему “що не так з наративом про “нелегітимного Зеленського”. Його, до речі, активно використовувала російська пропаганда.
Ба більше, вбивство активістки та мовознавиці Ірини Фаріон, на думку Мосійчука, замовив “хтось з українських політиків” – він називає Зеленського і Порошенка. Водночас каже, що ФБС хотіла цим вбивством розколоти суспільство, підбурити на вбивство нардепа Артема Дмитрука (нині втікача, який захищав московську церкву), після якого буцімто розколотися суспільство мало ще більше. Прогноз не справдився.
Під час пандемії коронавірусу Мосійчук розійшовся теж не на жарт з “експертністю”. Спершу у березні 2020-го він поширив фейк про те, що у лікарнях не приймають старших за 60 років пацієнтів. А на підтвердження додав, що “бачив фото”. Воно теж виявилось фейковим.
Карантин на Великодні свята він називав “протицерковною пропагандою”, а також вигадував, що “пандемію використовують, щоб накинути неоглобалізм, інтернаціоналізм і стерти почуття державної гідності”.
Пізніше він почав казати, що “Сорос і соросята перетворюють Україну на полігон своїх глобалістичних, мультикультурних і неоліберальних ідей”. А у травні того ж року Мосійчук казав, що в Україні “працюють біолабораторії США, у яких зберігають штами смертельних вірусів”. Він намагався всім довести, що це правда, навіть після того, як СБУ спростувала фейк.
У 1990-х роках Ігор Мосійчук займався журналістикою та перебував у лавах націоналістичного руху УНА-УНСО Довідка. Разом з іншими членами під час похорону патріарха Володимира він бився з беркутівцями. У газетах критикував уряд Леоніда Кучми, зокрема за корумпованість.
У 2011-му був заарештований у звинуваченні в плануванні підриву пам’ятника Леніну у Василькові, за що просидів три роки у Лук’янівському СІЗО – після повалення режиму Януковича він вийшов.
До Верховної Раді він добрався у 2014-му з Радикальною партією Олега Ляшка, а у 2019-му вийшов з неї. Він збирався балотуватися у парламент на наступне скликання, але зняв кандидатуру і заявив про політичний тиск.
В березні 2024 року Центр протидії дезінформації додав TikTok-акаунт Ігоря Мосійчука до списку каналів, що поширюють російську пропаганду. Через це він назвав керівника ЦПД “душевним під**ом”. Коли його канал заблокували та видалили, то звинуватив у цьому Зеленського та Єрмака, забувши, що соцмережа – китайська. Пізніше він створив сторінку Mosiichuk.News, де далі критикує Офіс Президента та поширює російську пропаганду.
Існує також інформація, що перебуває Мосійчук не в Україні, а у Польщі, куди втік жити вже під час повномасштабного вторгнення. Як саме йому вдалося виїхати – достеменно невідомо. Після втечі він продовжує вести свій TikTok та YouTube з наративами російської пропаганди, очевидними фейками та одіозними гостями-спікерами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.