Грип, ковід чи кір: в МОЗ пояснили, що найбільше загрожує українцям цього сезону

Читать на русском

На поширення вірусних інфекцій вливає зокрема й війна

Читать на русском
Ігор Кузін,
Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар України. Фото: Суспільне

На поширення вірусних інфекцій вливає зокрема й війна

У Міністерстві здоров'я України попередили, які віруси очікують на українців осінньо-зимового сезону. Сезонний грип та коронавірус оминути не вдасться. До того ж, зараз проводять всі можливі заходи, щоб уникнути епідемії кору, який набуває обертів

Про хвороби, які чекають на нас восени-взимку, розповів Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров'я України та головний державний санітар України. В інтерв'ю "Укрінформу" він розповів про три найголовніші ризики для людей. 

"По-перше, в Україні склалася непроста ситуація із кором. За останні 8 місяців захворіло учетверо більше людей, ніж за весь минулий рік: 43 випадки за вісім місяців 2023 року та 12 випадків за увесь 2022-й. Поки що йдеться про спалахи. До епідемії, на щастя, нам ще далеко. І якраз ми зараз робимо все, щоб цієї епідемії не було", - сказав Кузін. 

Санітарний лікар пояснив, що кір є найбільш заразним з усіх інфекційних вірусних хвороб. за статистикою, одна людина, яка хворіє ковідом, може заразити десь 1,2 - 1,3 людини далі, які не мають захисту. На томість хворий на кір зазвичай заражає щонайменше 7 людей, які не мають захисту.

"Миттєва швидкість, яка дуже потужно б’є по регіонах, по закладах. Тобто, епідемія розростається доволі швидко. Кожні 5-7 років у кожній країні, яка не має достатнього рівня імунітету, виникають локальні спалахи. Останній спалах в Україні був з 2017 по 2019 рік. Зараз прийшов "календарний час" кору", - пояснив він. 

За словами Кузіна, війна опосередковано впливає на поширення інфекції. насамперед тому, що  заважає ефективній роботі з вакцинації. З різних причин в Україні зараз є велика кількість невакцинованих від кору дітей. Зараз МОЗ проводить додатковий раунд, коли вакцинують дітей, які не отримали щеплення взагалі, або пропустили наступне. 

"Кір буде залишатися пріоритетом для дитячого населення, допоки в нас не закінчиться кампанія з додатковою імунізацією. Станом на зараз ми маємо десь 45-46% уже провакцинованих дітей, це доволі непогані темпи, враховуючи те, що велика кількість дітей виїхала, є велика міграція, і доволі складно проводити її під час військових дій", - сказав Кузін. 

Грип переживемо разом із ковідом 

За прогнозом ВООЗ, сезон грипу в Україні та у світі загалом не обіцяє бути надскладним. Штам вірусу не буде абсолютно новим, хвороба не має відрізнятися важкістю перебігу або швидкістю передачі. Але варто зауважити, що у світом шириться новий мутований штам коронавірусу - "Пірола". Водночас і "старий Омікрон" нікуди не зник. І цього сезону люди зіткнуться з цими вірусами. 

"Найбільший ризик все ж таки буде в цей епідемічний сезон для людей похилого віку. Плюс для тих, хто має супутні неінфекційні захворювання, і для тих працівників, які будуть працювати на передовій у закладах охорони здоров’я або в інтенсивному спілкуванні з іншими людьми", - пояснив лікар. 

Крім того, Ігор Кузін вкотре закликав не нехтувати обов’язковою вакцинацією. Для дітей це не лише кір, а й поліінфекції. Для дорослих - базовий курс щеплення від коронавірусу і від правця.   

"Вакцинація проти правця, вона має проводитися кожні 10 років. Якщо людина доросла і не має вакцинації проти правця і, наприклад, наступила на якийсь іржавий цвях, занесла інфекцію, то дуже часто це летальна інфекція. І для дорослих, особливо для медиків, особливо для військових – дуже бажано мати вакцинацію проти вірусного гепатиту В. Він є кров’яною інфекцією. Тобто при контакті, при евакуації поранених, при наданні медичної допомоги ця інфекція може бути передана. І на жаль, гепатит В не є виліковною хворобою", - наголосив Ігор Кузін.

Нагадаємо, новий штам "Пірола", за класифікацією ВООЗ, потребує спеціального нагляду й моніторингу.  Це мутація навколо варіанту "Омікрон", яка має всі характеристики, що були притаманні базовому штаму. Але усі характеристики "Піроли" поки що невідомі. Учені лише знають, що  у цьому штамі коронавірусу більше мутацій, ніж у будь-якому іншому варіанті від моменту появи знаменитого штаму "Омікрон" 2021 року. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.