Городи українців атакують гусениці совки: як з ними боротися та вберегти рослини

Читать на русском

Розповідаємо, що це за комаха та як від неї позбутися

Читать на русском
Городи українців атакують гусениці совки: як з ними боротися та вберегти рослини

Розповідаємо, що це за комаха та як від неї позбутися

Останнім часом українці у Дніпропетровській, Полтавській, Одеській, Київській, Харківській областях почали бачити на своїх помідорах та інших рослинках численних мотилів совки - небезпечного шкідника, гусені якого можуть спаплюжити врожай.

Інформатор розповість, що це за комаха та як від неї позбутися. 

Метелик совка також відомий як нічниця - один з найбільших шкідників на городі. Може поїдати будь-які рослинні культури, але найбільше полюбляє саме томати. За виглядом схожий на звичайну хатню моль, але більший за розмірами.

Городи українців атакують гусениці совки: як з ними боротися та вберегти рослини 1

Помідорна совка також називається карандриною (Spodoptera exigua). Личинка совки (залежно від виду) також може харчуватися буряком, кукурудзою, соняшником, табаком, картоплею, цибулею, грушею, сливами, капустою, зерном, горохом, баклажанами, кавунами, квасолею, яблунею, виноградом, дубом, авакцією, хризантемами тощо та відповідно псувати ці рослини. Гусениці поїдають листки і плоди, бутони і зав’язі, можуть їсти стеблину та коріння рослин. Дорослі метелики зазвичай харчуються квітами та їх пильцею і не є шкідливими, а навпаки допомагають запилювати квіти. 

Звідки береться совка

Метелики совки літають з травня по жовтень, але найбільш активні з кінця липня. Холодну пору року вони проводять у якості лялечки у верхніх шарах грунту.

Кожні 3-5 років відбувається різке зростання кількості совок у наших широтах. Зазвичай вони активні вночі, але помітити метеликів і їхніх гусениць (личинок) можна і вдень. Гусениці совки вдень ​​ховаються в грунті і починають поїдати бадилля і плоди помідорів тільки з настанням ночі. Тому виявити появу совки на городі буває досить складно. Шкідливість совок зростає через посушливу погоду. 

Городи українців атакують гусениці совки: як з ними боротися та вберегти рослини 2

Самки совок приступають до відкладання яєць через 1-3 дні після вильоту. Метелик відкладає на листках томатів яйця, з яких приблизно через тиждень вилуплюються маленькі гусениці. Плодючість 1 метелика совки  варіює від 300 до 1700 яєць, іноді більше 2000. При цьому до 80-90% потомства виживає. Яйця відкладаються на стеблинах бур’яна або на листі (помідора та інших рослин). На одному листі/стеблині можуть бути кучки на 250 яєць совки. 

Довжина гусениці совки становить 2,5-3 см, колір - від зеленого до коричневого.

Личинка совки на помідорах

Личинка совки на помідорах

Які причини появи совки

Виокремлюють такі фактори для розмноження совок: 

  • відсутність осіннього перекопування грунту, внаслідок чого виживає багато лялечок комах; 
  • велика кількість бур’янів на городі, які служать кормом для личинок; 
  • відсутність дезінфекції грунту перед посадкою томатів; 
  • залишки торішніх рослин в грунті — також можуть зберігати в собі лялечки шкідника; 
  • неправильна утилізація рослин і плодів, пошкоджених личинками;
  • відсутність вчасної реакції на появу шкідника.


«На жаль, у багатьох господарствах обмежуються інтуїтивно-емоційним оцінюванням (у дусі «повно гусениць» або «та наче мало»), обмежившись оглядом пари-трійки рослин уздовж дороги», - про це
каже Олексій Гумовський з Інституту зоології Національної академії наук України. За його словами, перші особини совки можна помітити вже у травні. 

А у минулому році, наприклад, у Глоблинському районі Полтавщини гусениці совки пошкодили 20% кукурудзи, підгризаючи кінчики качанів і зерна у качані.

Гусень совки з’їдає моркву
Гусень совки з’їдає моркву

Городних совок не можна виявити за такими ознаками: 

  • на листках томатів з’являються скупчення білих круглих яєць;
  • поява зелених або бурих гусениць на листках і стеблі, особливо у вечірній час;
  • маленькі отвори в листі, які з часом збільшуються, на аркуші залишаються тільки великі жилки;
  • пошкоджені бутони або зав’язі плодів;
  • отвори з виїденої м’якоттю в помідорах; 
  • в’ялий всхід, а поруч лежить сухий всхід рослини. 


Совка шкодить паростки практично всіх овочевих культур. 

Яку шкоду несуть совки 

Протягом перших 2-3 тижнів свого життя личинки совки дуже прожорливі та поїдають всі рослини, які знаходяться поруч. Після перевтілення від гусениці до дорослої метелики процес повторюється спочатку. За сезон може з'явитися 3 покоління метеликів або навіть більше. 

У тих, хто має не великий город, через неуважність велика вірогідність втрати весь врожай. Рослина з об’їденими листям стрімко засихає і гине. А пошкоджені томати швидко гниють та стають непридатними для вживання в якості їжі людиною.

Бавовняна совка
Бавовняна совка

Що можна вдіяти, щоб позбутися совок

Якщо совка тільки з’явилася на кущах томатів і кількість яєць або молодих гусениць невелика, то перемогти їх можна за допомогою народних засобів. Якщо гусениці совки встигли підрости або їх кількість велика, то краще використовувати готові хімічні препарати. Хімічна отрута гарантовано вб’є личинок шкідників.

Щоб позбутися цих шкідників, треба дотримуватися кількох правил:

  • позбавлятися від бур'янистих рослин, на яких відкладають яйця метелики і годуються гусениці совок;
  • ретельно оглядати рослини в саду і на городі, знищувати кладки яєць на листках, кокони на деревах, збирати гусениць;
  • не залишати восени у саду рослинні залишки, під ними знаходять притулок багато зимуючих шкідників; 
  • розпушувати і перекопувати ґрунт, коли шкідники відкладають яйця і гусені ховаються у ґрунт - восени та навесні, це вбиває майбутнє покоління совки;
  • обприскувати рослини настоями інсектицидних рослин (гірчиці, картоплі, томатів, цибулі, гострого перцю, часнику). Це допоможе запобігти відкладанню яєць на овочевих і плодових рослинах;
  • висаджувати у саду і на овочевих рядках рослини, які відлякують своїм різким запахом шкідників. Це можуть бути чорнобривці, календула, базилік, кинза; 
  • посадки календули, базиліка або кінзи біля ділянки з помідорами відлякають шкідника;
  • позбуватися рослин, знищених совками;
  • встановлювати феромонні пастки для дорослих совок. 


Личинки совок можна знайти у грунті під постраждалою рослиною або поруч з нею, викопати їх і дістати. Це потрібно робити постійно. Якщо гусенів совки не так багато, то це допоможе вберегти рослини і не застосовувати хімічні препарати. 

Для знищення гусениць, що сховалися в грунті днем, регулярно проводять розпушування грунту між рядами томатів. Якщо на листках рослин виявлено невелику кількість яєць шкідника, то їх можна акуратно зібрати вручну до появи гусениць.

Можна також використовувати інших комах - трихограм та бракону, які є ворогами совок.

Народні методи боротьби з совками

Настій часнику. Потрібно подрібнити  500 г часнику (стрілки) в, помістити їх в трилітрову банку і залити водою до країв ємності. Розчин настоїться протягом тижня, потім його проціджують. Для обробки помідорових кущів змішують 50-60 г отриманого настою з 10 л води і 50-60 г тертого господарського мила. Отриманим засобом обприскують кущі томатів 2-3 рази на місяць.

Відвар полину. Потрібно 700 г свіжого листя полину залити 5 літрами окропу. Відвар накривають кришкою і ставлять в темне місце на кілька днів. Отриманий засіб розводять водою у співвідношенні 1:10 і обприскують отриманим розчином рослини, на яких виявлено шкідника.

Також можна 300 г свіжного листя полину залити 10 літрами окропу. Добавити 700 грамів золи (попелу) та натерти господарське мило. 

Розчин марганцівки. Вбиває гусениць совки, удобрює помідорний кущ і бореться з виникненням бактеріальних і вірусних інфекцій томатів. Для обробки рослин готують склянку темного розчину марганцівки, який потім змішують з відром чистої води. Отриманим засобом обприскують кущі.

Хімічні препарати для боротьби з совками

Щоб зберегти урожай, потрібно обприскувати помідорні кущі після виявлення яєць совки на листках. Отрута легко вбиває молодих гусениць, але якщо вони встигнуть вирости, то позбутися від них стане набагато важче.

При обробці помідорових кущів хімічними засобами, необхідно чітко слідувати інструкції, зазначеної на упаковці. Дотримуйтесь термінів проведення повторних обробок томатів, в середньому інтервал між обприскуваннями становить від 7 до 14 днів. Хімічні препарати проти шкідника використовують тільки під час росту і цвітіння помідорів або утворення зав’язей.

Добре зарекомендував себе такий простий засіб, як нашатирний спирт проти совки. Ці комахи не люблять різких запахів, тому, розпорошуючи нашатир на помідорні кущі, ви тим самим відлякуватимете шкідників і захистите врожай овочів. Крім цього, такий розчин - відмінне азотне підживлення для рослин. Однак пам'ятайте, що використовуючи водний аміак, необхідно дотримуватися запобіжних заходів і стежити за тим, щоб розчин не потрапив на очі або слизові оболонки.

Ціткор. Відноситься до дуже ефективних засобів, витримує тепловий вплив. Можна змішувати ціткор з іншими препаратами м’якої дії, якщо личинок занадто багато. Для обробки території в 1 га потрібно розчинити 0,3 л ціткора в 300-400 мл чистої води. Після обприскування помідорів засіб діє до 3 тижнів.

Інта-Вир. Засіб розчиняється в воді і випускається у вигляді таблеток або порошку. На 10 літрів чистої води використовують 1 таблетку або 8 г порошку. Можна поєднувати даний препарат з іншими пестицидами за умови відсутності у них бурхливої ​​лужної реакції. Обприскувати помідорні кущі даними засобом можна один раз в 2 тижні і тільки в період активного росту і цвітіння рослин.

Іскра. Засіб випускається у формі таблеток. Для приготування суспензії одну таблетку розчиняють у малій кількості води. Потім до отриманої суміші доливають ще близько 10 літрів води. Всього 2 літри приготованого по даним рецептом розчину здатні захистити від совки територію в 10 кв. м. Обробку томатів здійснюють під час вегетації. Повторне обприскування можна робити через 15 днів.

Лепідоцид. Ефективний у боротьбі з усіма видами гусениць, що знищують листя. На одне відро витрачається 25-35 г засобу. Цієї кількості розчину вистачить на обробку двох соток з помідорами. При необхідності обробку можна повторити через 7 днів.

Також засоби, які можуть допомогти: Актеллік, Децис Профі, Карате Зеон, Ланнат, Конфідор, Актара, Проклейм трансламінарний, Фітоверм, Фуфанон, Бітоксибацилін, Лепідоцид тощо. При цьому слід суворо дотримуватися інструкцій, не перевищувати концентарацію та запобігти шкоді для власного здоров’я.

У цьому відео розказали, як боротися з бавовняною совкою на соняшниках та сої за допомогою хімічних препаратів "Шаман" та "Залп".

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.