Нардеп добиватиметься встановлення чіткого терміну служби в 18 місяців. Про це він розповів в інтервʼю Інформатору
Нардеп Олексій Гончаренко 7 лютого не підтримав у першому читанні урядовий законопроєкт про мобілізацію. Ініціативу Кабміну парламентар називає "законопроєктом брехні". Головна його претензія полягає в тому, що в документі не прописані чіткі терміни демобілізації - там закріплена лише можливість звільнення зі служби через 36 місяців за окремим рішенням Ставки Верховного головнокомандувача.
Також Гончаренко розкритикував відсутність норм щодо ротації бійців на передовій. Пропозицію щодо мобілізації аспірантів-контрактників депутат також вважає несправедливою. Про це нардеп розповів в інтервʼю Інформатору.
"На жаль, це законопроєкт брехні. Тому що в ньому начебто встановлюється термін служби, що є для мене абсолютно ключовим і головним, але при цьому реально він не встановлюється. Бо після згадки про 36 місяців служби йде норма про те, що має після цього бути ще якесь окреме рішення Ставки Верховного головнокомандувача, без жодних термінів", - зазначив Гончаренко.
Парламентар додав, що добиватиметься обмеження терміну служби під час війни строком 18 місяців. За словами нардепа, це його "програма максимум". Якщо ж цього зробити не вдасться, Гончаренко вимагатиме закріпити у законі норму про термін служби в 36 місяців, але за умови, що він буде чітко визначений.
Далі на законопроєкт очікує подання правок і друге читання. На думку Гончаренка, правок буде багато, оскільки строки служби - не єдина проблема. Наприклад, в урядовій ініціативі не зазначені строки ротації бійців на передовій. У свою чергу нардеп зазначає, що один підрозділ не має перебувати "постійно на нулі". Вказав парламентар і на неконституційність окремих норм.
"Там є неконституційні норми по обмеженню рахунків, користування банківськими картками, керування автівкою... Там багато-багато питань які треба вирішувати. Наприклад, в минулій версії уряд намагався просунути питання мобілізації осіб з інвалідністю. Ну вже це питання знято, це вже вдалося відбити. Ну хоча б це вже виправлено сьогодні. Сподіваюсь, що вдасться добитися і багатьох інших важливих речей", - додав політик.
Крім цього Гончаренко зазначив, що він підтримує боротьбу з ухилянтами, однак "ця боротьба має бути розумною". Він звернув увагу на те, що у разі затвердження норм про блокування рахунків ухилянтам, вони просто знімуть гроші з карток і далі ігноруватимуть мобілізаційні заходи.
"Цікаво буде подивитись який буде відток з банківських рахунків, це повернення знову нас всіх в кеш. Це далі там пропонується, щоби це встановлювалось через рішення суду. Ну уявіть собі, там мова йде про десятки тисяч людей. Це кожна справа - це подання в суд, це судова система ляже (...). При цьому люди які займаються бізнесом чи просто живуть "в білу" - для них це кінець (...). Це може закінчитись дуже погано", - розповів Гончаренко.
Нардеп також виступає проти норми, яка дозволить мобілізувати аспірантів, які навчаються на контракті. Він також вказав, що антикорупційний комітет визнав цю норму такою, що містить корупційні ризики. Щодо роздачі повісток в електронному кабінеті військовозобовʼязаних Гончаренко висловив думку, що "це не має бути обязаловка", оскільки є люди, які не користуються Інтернетом. І карати їх за те, що вони не побачили повістку - несправедливо, додає парламентар.
"Тобто має працювати і звичайна система, і має бути електронний кабінет. Стосовно реєстру зараз я бачу є побоювання через те, що може статись те ж саме, що ми бачили перед російським вторгненням, коли стався витік даних. Коли стається витік даних людей, які безпосередньо пов'язані з бойовими діями - це небезпечно", - підкреслив Гончаренко.
В середу 7 лютого нардепи проголосували у першому читанні законопроєкт про мобілізацію. Надалі на ініціативу уряду чекає доопрацювання в комітетах, узгодження та друге читання. Наразі у документі присутні норми про вручення електронних повісток, а також обмеження прав ухилянтів, зокрема у частині користування банківськими рахунками. Деякі норми зазнають змін до другого читання, пообіцяв глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.