Глобальна справедливість: для 2,7 тисячі мільярдерів по всьому світу хочуть запровадити новий податок

Якщо цей податок буде введено, він складе лише 2% від майже 13 трильйонів доларів США, якими володіють 2700 мільярдерів у всьому світі

Глобальний податок на мільярдерів може принести $250 млрд
Глобальний податок на мільярдерів

Світові уряди повинні відкрити новий фронт у міжнародній боротьбі з ухиленням від сплати податків шляхом введення глобального мінімального податку для мільярдерів. Цей податок може принести додаткові $250 мільярдів щороку, заявила в понеділок, 23 жовтня, Обсерваторія податків ЄС.

Як пише Reuters, якщо цей податок запровадять, він складе лише 2% від майже $13 трильйонів, якими володіють 2,7 тис. мільярдерів у всьому світі. Ці дані наводить дослідницька група, яка базується в Паризькій школі економіки.

Наразі фактична особиста податкова ставка мільярдерів часто значно менша, ніж у інших платників податків із більш скромними доходами. Саме тому, вважають дослідники, мільярдери можуть розміщувати свої статки в офшорних компаніях, які захищають їх від податку на доходи, заявила група у своєму звіті про глобальне ухилення від сплати податків за 2024 рік.

На наш погляд, це важко виправдати, оскільки це може підірвати стійкість податкових систем і соціальну прийнятність оподаткування, - повідомив  журналістам директор обсерваторії Габріель Цукман.

Особиста податкова ставка мільярдерів у США оцінюється на рівні близько 0,5%. Водночас у Франції вона може бути нульовою, оцінює Обсерваторія.

Зростання нерівності у розподілі багатства в деяких країнах підсилює заклики до того, щоб найбагатші громадяни несли більше податкового навантаження. Зараз державні фінанси багатьох урядів світу намагаються впоратися зі старінням населення, величезними фінансовими потребами для переходу до чистої енергетики та наслідками COVID-19.

Бюджет президента США Джо Байдена на 2024 рік включав плани щодо введення мінімального податку в розмірі 25% для найбагатших 0,01%, але ця пропозиція з того часу втратила свою актуальність. Попри те, що скоординовані міжнародні зусилля щодо оподаткування мільярдерів можуть зайняти роки, Обсерваторія наводить приклад успіху урядів у практично повному припиненні банківської таємниці та зменшенні можливостей для міжнародних корпорацій переміщати прибутки у країни з низькими податками. За оцінками обсерваторії, запровадження у 2018 році автоматичного обміну інформацією про рахунки в три рази зменшило обсяг фінактивів, що зберігаються в офшорних податкових гаванях.

Розміщувати гроші у країнах з низькими податками стало складніше

Угода за участю 140 країн, укладена у 2021 році, вже обмежила можливості транснаціональних компаній зменшувати податкові зобов'язання шляхом обліку прибутку у країнах з низькими податками. Це стало можливим, встановивши глобальну мінімальну ставку корпоративного податку в розмірі 15% з наступного року.

Те, що багато людей вважали неможливим, тепер ми знаємо, що можна зробити. Логічним наступним кроком є застосування цієї логіки до мільярдерів, а не тільки до міжнародних компаній, - сказав Цукман.

У разі відсутності широких міжнародних зусиль щодо введення мінімального податку для мільярдерів, Цукман сказав, що "коаліція зацікавлених країн" може одноосібно взяти на себе ініціативу. Таким чином, перспектива нового глобального податку для мільярдерів виглядає все реалістичнішою.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що в Україні планують запровадити податок на сміття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube