Якщо у 2022 році через шалений попит на валюту обмінники брали купюри у будь-якому стані, навіть ті, які могли вкрасти з банкоматів, то зараз вони почали «крутити носом» та просити сплатити шалену комісію за «уживані» банкноти.
8 червня голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пригрозив обмінникам позбавленням ліцензії, якщо вони не припинять вимагати гроші за обмін валюти. Він наголосив, що мова йде про те, коли вимагають сплатити велику комісію за незначну зношеність банкнот.
Про це народний депутат написав у своєму телеграм-каналі.
«Купюра може НЕ прийматися обмінниками, якщо є значно зношеною або пошкодженою, - заявив Гетманцев. - Ознаки незначної зношеності, при яких купюри приймаються, врегулювані Постановою НБУ #1 від 02.01.2019 року».
Нардеп дав посилання на постанову Національного банку, яка визначає стан зношеності купюр. На сьогодні цей документ є чинним.
Ознаки зношення банкнот, які мають прийматися банками та обмінниками на території України
«Можливо у пошуку додаткової маржинальності, ви трошки забулися і забули, що в країні війна. Саме тому, напевно, вирішили запровадити додаткову комісію за обмін «зношених» купюр, серед яких зношеними вважаються навіть пом’яті або з малесенькими цяточками у куточку. Оця цяточка може вам надто дорого коштувати. Якщо точніше – ліцензію», - звернувся до обмінників та банків народний депутат.
Однак Гетманцев – це не Національний банк України, щоб одним розголосом позбавити когось ліцензії. Тільки регулятор може визначати коли та як карати банки та обмінники. Проте на момент підготовки матеріалу НБУ та його голова Андрій Пишний ніяк не відреагували на цю заяву, як і на ситуацію з обміном валют. Тобто поки не зрозуміло, чи бачить регулятор в цьому проблему, чи ні. .
З часів, коли у 2022 році обмінники брали будь-які банкноти, багато чого змінилося. Шалений попит на валюту впав та її дефіциту вже не має. До того ж зараз офіційний курс не сильно відрізняється від готівкового.
До цього можна додати ще те, що у листопаді 2022 року був прийнятий закон, який зобов’язав обмінники сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток. За кожну «точку» фінустанови мають щомісяця сплачувати трикратний розмір мінімальної заробітної плати, який держбюджетом встановлено на 1 січня календарного року. Зараз «мінімалка» - 6700 грн, значить обмінники мають платити кожного місяця понад 20 тисяч, в рік цей внесок складає понад 241 тисячу гривень.
Через те, що майже немає різниці в курсі валют в обміннику та банках та завдяки впровадженню авансового платежу частина обмінників пішли «в тінь». А там офіційні правила не діють.
«Частина обмінників не витримала конкуренції і закрилася, частина перейшла в тінь, решта пішли іншим шляхом, в тому числі беручи комісію за прийом зношених купюр, що хоч якось компенсує втрачену ліквідність», - заявила народний депутат Ніна Южаніна.
За її словами, не тільки обмінники нібито заробляють на комісіях від обміну зношених купюр.
«Днями я обслуговувалася в «Приватбанку», де стала свідком неприємної сцени: жінка придбала в касі 200 доларів, ледь відійшовши від «віконечка», помітила, що їй дали стару купюру, а коли попросила її замінити, у касі запропонували зробити це лише з утриманням комісії за зношеність. Тобто хтось уже заплатив за те, що така банкнота опинилася в касі банку, і тепер на ній вирішили вдруге заробити», - пожалілася народна депутатка.
До слова: нещодавно стало відомо, що ПриватБанк перестав приймати долари та євро у своїх терміналах. Точно невідомо, з якої причини це сталося. Проте є припущення, що клієнти часто закачували в термінал старі купюри.
Якщо банкнота зношена, то банк може її взяти та обміняти на нову. Ця процедура називається операція інкасо та за це сплачуються окремі кошти. В Україні навіть був окремий бізнес, який заробляв на пошкоджених банкнотах.
Ця окрема плата має компенсувати пересилання купюр до іноземного банку, де їх перевірять на справжність та обміняють на придатні купюри. Не кожен банк цим займається. Крім того, постає питання як безпечно переправити такі купюри в умовах війни.
За словами фінансового експерта Євгена Дубогриза, ринок може сам виправити ситуацію.
«Мені здається, що це якраз та історія – є така фраза «порешає ринок». В тому плані, що банки чи якісь фінкомпанії, які хочуть мати справу з клієнтами, вони просто пропонуватимуть їм кращі умови, не будуть стягувати цю комісію, - заявив Дубогриз. – Дійсно, є проблема, що багато фальшивих купюр, багато зношених, застарілих купюр і банкам та фінкомпаніям потрібно щось з цим робити. Тому вони встановлюють підвищені комісії», - заявив Євген Дубогриз в ефірі каналу Еспресо.
Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків не впевнений, що ситуацію зі пошкодженими банкнотами можна виправити штрафами та покараннями.
«Не секрет, що зараз через війну імпорт/експорт банкнот з України є проблематичним. Україна десь приблизно рік тому налагодила імпорт банкнот, коли був дефіцит. Зараз (можна) спробувати оці старі банкноти вивозити в США – а США їх приймають хоч сторічної давнини. Але щоб це не було волонтерством зі сторони державних банків, на які покладуть витрати на ці всі операції, можливо варто придумати депозити. Коли люди зможуть принести ці гроші, покласти на депозит і банк заробить копійку», - сказав в ефірі каналу Еспресо Михайло Демків.
У будь-якому разі останнє слово - карати банки та обмінники за високий дисконт, чи ні має приймати Нацбанк. Якщо ви бачите порушення своїх прав, то можете викликати поліцію та звернутися до управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ за посиланням.
Інформатор писав про реформу обміну валюти від Нацбанку: що зміниться і як вплине на українців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.